event burgee venue burgee

Whidbey Island Race Week 2008

Corinthian Yacht Club

Results as of 20:57 on August 13, 2008

Contents

P0 Fleet

Sailed:10, Discards:1, To count:9, Ratings:PHRF, Entries:12, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.0   (3.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 3.0   3.0 2.0   2.0   19.0
2nd P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 2.0   4.0 1.0 5.0 (6.0) 4.0 1.0   2.0 1.0   3.0   23.0
3rd P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 (6.0)   1.0 4.0 1.0 2.0 1.0 6.0   4.0 4.0   4.0   27.0
4th P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 4.0   6.0 (13.0 DNC) 11.0 10.0 6.0 2.0   1.0 3.0   1.0   44.0
5th P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 3.0   2.0 7.0 2.0 3.0 5.0 5.0   (10.0) 7.0   10.0   44.0
6th P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 5.0   (9.0) 3.0 4.0 8.0 3.0 4.0   8.0 9.0   5.0   49.0
7th P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 7.0   5.0 5.0 8.0 4.0 (13.0 DSQ) 8.0   5.0 5.0   7.5   54.5
8th P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 (12.0)   12.0 6.0 7.0 5.0 11.0 7.0   9.0 11.0   9.0   77.0
9th P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 9.0   10.0 8.0 9.0 7.0 10.0 9.0   (11.0) 8.0   7.5   77.5
10th P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 8.0   11.0 10.0 (13.0 DNS) 11.0 8.0 10.0   7.0 10.0   6.0   81.0
11th P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 11.0   8.0 9.0 10.0 12.0 9.0 11.0   6.0 6.0   (13.0 OCS)   82.0
12th P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 10.0   7.0 11.0 6.0 9.0 7.0 (12.0)   12.0 12.0   11.0   85.0

P1 Fleet

Sailed:9, Discards:1, To count:8, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 2.0   4.0 (7.0) 1.0   1.0 1.0   1.0 1.0   3.0   14.0
2nd P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.0   1.0 (4.0) 2.0   2.0 3.0   3.0 4.0   2.0   18.0
3rd P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 (3.0)   2.0 3.0 3.0   3.0 2.0   2.0 2.0   1.0   18.0
4th P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 4.0   3.0 2.0 5.0   5.0 4.0   4.0 (6.0)   6.0   33.0
5th P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 5.0   6.0 1.0 6.0   6.0 (9.0)   7.0 8.0   5.0   44.0
6th P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 6.0   5.0 5.0 4.0   4.0 7.0   (9.0) 5.0   8.0   44.0
7th P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 9.0 DNF   (10.0 DNC) 9.0 7.0   8.0 8.0   5.0 3.0   4.0   53.0
8th P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 7.0   8.0 8.0 8.0   7.0 6.0   6.0 (9.0)   7.0   57.0
9th P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 8.0   7.0 6.0 (9.0)   9.0 5.0   8.0 7.0   9.0   59.0

P2 Fleet

Sailed:9, Discards:1, To count:8, Ratings:PHRF, Entries:14, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.0   1.0   1.0 3.0 4.0 (5.0)   5.0 3.0   1.0   19.0
2nd P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 4.0   5.0   3.0 1.0 (8.0) 7.0   2.0 2.0   3.0   27.0
3rd P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 (10.0)   4.0   8.0 9.0 2.0 2.0   1.0 1.0   2.0   29.0
4th P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 2.0   9.0   (11.0) 2.0 1.0 3.0   4.0 6.0   5.0   32.0
5th P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 5.0   2.0   (10.0) 5.0 5.0 1.0   3.0 5.0   8.0   34.0
6th P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 6.0   (8.0)   5.0 6.0 3.0 6.0   6.0 4.0   7.0   43.0
7th P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 3.0   6.0   2.0 7.0 (10.0) 4.0   9.0 8.0   6.0   45.0
8th P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 7.0   7.0   4.0 4.0 6.0 (8.0)   7.0 7.0   4.0   46.0
9th P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 8.0   11.0   6.0 10.0 7.0 9.0   8.0 (15.0 RAF)   11.0   70.0
10th P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 (12.0)   3.0   9.0 8.0 11.0 12.0   10.0 9.0   10.0   72.0
11th P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 9.0   10.0   7.0 (12.0) 9.0 10.0   11.0 11.0   9.0   76.0
12th P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 11.0   (15.0 DSQ)   12.0 15.0 DNC 12.0 14.0   13.0 10.0   12.0   99.0
13th P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 13.0   12.0   (14.0) 13.0 13.0 11.0   12.0 13.0   14.0   101.0
14th P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 (14.0)   13.0   13.0 11.0 14.0 13.0   14.0 12.0   13.0   103.0

P3 Fleet

Sailed:8, Discards:1, To count:7, Ratings:PHRF, Entries:10, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.0   1.0   1.0 2.0   (3.0)   2.0 2.0   1.0   10.0
2nd P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 5.0   5.0   (8.0) 8.0   1.0   1.0 1.0   2.0   23.0
3rd P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 4.0   (8.0)   6.0 4.0   2.0   3.0 3.0   6.0   28.0
4th P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 7.0   2.0   2.0 1.0   7.0   5.0 (11.0 DSQ)   5.0   29.0
5th P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 2.0   4.0   3.0 (11.0 DNC)   8.0   6.0 7.0   4.0   34.0
6th P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 (8.0)   7.0   5.0 6.0   5.0   4.0 4.0   3.0   34.0
7th P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 3.0   6.0   4.0 3.0   6.0   (8.0) 6.0   7.0   35.0
8th P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 6.0   3.0   7.0 5.0   4.0   7.0 5.0   (8.0)   37.0
9th P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 (11.0 DNC)   9.0   9.0 7.0   9.0   9.0 8.0   9.0   60.0
10th P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 (11.0 DNC)   10.0   11.0 DNC 9.0   10.0 DNF   10.0 DNF 11.0 DNS   11.0 DNC   72.0

P4 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 2.0 (3.0) 1.0   2.0 1.0   1.0 1.0   1.0 1.0 2.0 1.0 13.0
2nd P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 1.0 8.0 2.0   1.0 (12.0 DSQ)   3.0 3.0   2.0 2.0 6.0 5.0 33.0
3rd P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 3.0 2.0 7.0   (8.0) 2.0   5.0 4.0   3.0 5.0 1.0 4.0 36.0
4th P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 (8.0) 5.0 4.0   4.0 3.0   2.0 2.0   8.0 7.0 3.0 3.0 41.0
5th P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 7.0 1.0 3.0   3.0 4.0   (12.0 DSQ) 6.0   5.0 3.0 10.0 2.0 44.0
6th P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 5.0 4.0 6.0   7.0 5.0   4.0 7.0   4.0 4.0 (9.0) 6.0 52.0
7th P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 4.0 (12.0 RAF) 9.0   5.0 8.0   6.0 5.0   6.0 11.0 7.0 9.0 70.0
8th P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 6.0 6.0 5.0   10.0 (12.0 DSQ)   7.0 11.0   7.0 6.0 4.0 8.0 70.0
9th P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 9.0 7.0 8.0   6.0 6.0   8.0 9.0   9.0 9.0 5.0 (10.0) 76.0
10th P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 10.0 9.0 10.0   9.0 7.0   9.0 8.0   10.0 8.0 8.0 (11.0) 88.0
11th P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 (11.0) 10.0 11.0   11.0 9.0   10.0 10.0   11.0 10.0 11.0 7.0 100.0

P5 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Entries:14, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 2.0 1.0 (15.0 OCS)   3.0 2.0   4.0 1.0   2.0 1.0 7.0 5.0 28.0
2nd P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 (6.0) 2.0 2.0   4.0 6.0   3.0 5.0   1.0 5.0 1.0 1.0 30.0
3rd P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 5.0 4.0 1.0   2.0 1.0   2.0 2.0   (7.0) 6.0 5.0 4.0 32.0
4th P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 8.0 7.0 4.0   (9.0) 7.0   1.0 3.0   3.0 3.0 3.0 2.0 41.0
5th P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 7.0 3.0 3.0   1.0 5.0   7.0 6.0   (8.0) 4.0 8.0 3.0 47.0
6th P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 1.0 6.0 6.0   5.0 4.0   6.0 4.0   9.0 2.0 (10.0) 7.0 50.0
7th P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 4.0 8.0 5.0   11.0 9.0   5.0 10.0   4.0 (14.0) 2.0 6.0 64.0
8th P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 3.0 5.0 7.0   10.0 3.0   11.0 (13.0)   10.0 12.0 12.0 12.0 85.0
9th P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 11.0 (15.0 DNC) 10.0   7.0 8.0   8.0 7.0   5.0 11.0 6.0 15.0 OCS 88.0
10th P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 9.0 12.0 8.0   8.0 (13.0)   10.0 12.0   13.0 8.0 9.0 10.0 99.0
11th P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 13.0 10.0 9.0   13.0 11.0   12.0 (14.0)   12.0 9.0 4.0 9.0 102.0
12th P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 12.0 9.0 12.0   6.0 12.0   (14.0) 11.0   11.0 13.0 11.0 8.0 105.0
13th P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 10.0 11.0 11.0   12.0 10.0   13.0 9.0   (14.0) 10.0 13.0 11.0 110.0
14th P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 13.0   14.0 14.0   9.0 8.0   6.0 7.0 14.0 13.0 113.0

P6 Fleet

Sailed:9, Discards:1, To count:8, Ratings:PHRF, Entries:14, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 (13.0 RAF)   2.0   2.0 2.0 2.0 1.0   1.0 2.0   2.0   14.0
2nd P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 (13.0 RAF)   1.0   1.0 1.0 1.0 5.0   4.0 6.0   3.0   22.0
3rd P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 (13.0 RAF)   4.0   6.0 5.0 4.0 2.0   2.0 1.0   1.0   25.0
4th P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.0   3.0   3.0 3.0 3.0 3.0   5.0 4.0   (7.0)   25.0
5th P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 4.0   7.0   5.0 6.0 7.0 4.0   3.0 3.0   (9.0)   39.0
6th P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 2.0   5.0   4.0 4.0 9.0 9.0   8.0 (10.0)   4.0   45.0
7th P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 3.0   6.0   7.0 (15.0 DNS) 6.0 8.0   7.0 7.0   5.0   49.0
8th P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 6.0   8.0   (10.0) 7.0 5.0 7.0   6.0 5.0   10.0   54.0
9th P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 5.0   9.0   8.0 8.0 8.0 6.0   (10.0) 9.0   6.0   59.0
10th P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 7.0   10.0   9.0 9.0 10.0 (12.0)   9.0 8.0   8.0   70.0
11th P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 8.0   11.0   (13.0) 10.0 12.0 10.0   12.0 12.0   11.0   86.0
12th P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 9.0   (13.0)   12.0 11.0 11.0 11.0   11.0 13.0   12.0   90.0
13th P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 (15.0 DNC)   12.0   15.0 DNC 15.0 DNC 13.0 14.0 DNF   13.0 11.0   13.0   106.0
14th P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 (15.0 DNC)   15.0 DNC   11.0 12.0 15.0 DNC 13.0   14.0 14.0   14.0   108.0

P7 Fleet

Sailed:9, Discards:1, To count:8, Ratings:PHRF, Entries:12, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 6.0   5.0   1.0 1.0 5.0 1.0   3.0 1.0   (7.0)   23.0
2nd P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 3.0   2.0   3.0 3.0 2.0 (8.0)   1.0 6.0   3.0   23.0
3rd P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.0   6.0   5.0 2.0 6.0 2.0   2.0 (7.0)   1.0   25.0
4th P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 2.0   7.0   (8.0) 4.0 3.0 4.0   7.0 2.0   5.0   34.0
5th P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 4.0   4.0   2.0 (10.0) 7.0 5.0   4.0 4.0   4.0   34.0
6th P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 5.0   3.0   6.0 5.0 1.0 9.0   5.0 (10.0)   9.0   43.0
7th P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 7.0   1.0   4.0 (11.0) 8.0 3.0   6.0 9.0   6.0   44.0
8th P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 10.0   8.0   (11.0) 6.0 4.0 6.0   9.0 5.0   2.0   50.0
9th P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 8.0   9.0   9.0 8.0 9.0 (11.0)   8.0 3.0   10.0   64.0
10th P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 9.0   11.0   7.0 7.0 12.0 7.0   (13.0 DSQ) 8.0   8.0   69.0
11th P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 11.0   10.0   (13.0 DNS) 9.0 11.0 12.0   11.0 12.0   11.0   87.0
12th P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 (12.0)   12.0   10.0 12.0 10.0 10.0   10.0 11.0   12.0   87.0

P8 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 1.0 1.0 2.0   1.0 2.0   (4.0) 2.0 2.0   1.0 1.0 3.0 16.0
2nd P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 3.0 2.0 3.0   4.0 1.0   2.0 4.0 1.0   3.0 (6.0) 2.0 25.0
3rd P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 2.0 3.0 1.0   (10.0 RAF) 3.0   3.0 1.0 4.0   7.0 2.0 4.0 30.0
4th P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 6.0 5.0 6.0   5.0 4.0   (10.0 RAF) 7.0 3.0   2.0 3.0 1.0 42.0
5th P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 4.0 7.0 (8.0)   3.0 6.0   1.0 6.0 7.0   4.0 5.0 7.0 50.0
6th P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 (7.0) 4.0 4.0   7.0 5.0   5.0 5.0 5.0   6.0 4.0 6.0 51.0
7th P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 (8.0) 8.0 5.0   6.0 7.0   7.0 3.0 6.0   5.0 7.0 5.0 59.0
8th P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 5.0 (9.0) 9.0   2.0 9.0   6.0 8.0 9.0   8.0 8.0 8.0 72.0
9th P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 (9.0) 6.0 7.0   8.0 8.0   8.0 9.0 8.0   9.0 9.0 9.0 81.0

P9 Fleet

Sailed:8, Discards:1, To count:7, Ratings:PHRF, Entries:13, Scoring system:Appendix A
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF R1
7/21
R2
7/21
R3
7/21
R4
7/21
R5
7/22
R6
7/22
R7
7/22
R8
07/24
R9
7/24
R10
7/24
R11
7/24
R12
7/24
Fri-1
7/25
Fri-2
7/25
Points
1st P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 (2.0)   1.0   1.0 1.0   1.0   1.0 2.0   2.0   9.0
2nd P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 1.0   4.0   3.0 3.0   (6.0)   3.0 3.0   3.0   20.0
3rd P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 3.0   3.0   2.0 2.0   5.0   (6.0) 5.0   4.0   24.0
4th P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 (13.0 DNF)   6.0   7.0 5.0   2.5   4.0 1.0   1.0   26.5
5th P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 6.5   2.0   5.0 4.0   4.0   (9.0) 7.0   5.0   33.5
6th P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 4.0   5.0   4.0 6.0   2.5   (11.0) 8.0   7.0   36.5
7th P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 5.0   (14.0 DSQ)   6.0 7.0   7.0   7.0 4.0   9.0   45.0
8th P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 6.5   7.0   8.0 10.0   (11.0)   2.0 6.0   6.0   45.5
9th P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 10.0   (14.0 DSQ)   9.0 8.0   10.0   5.0 9.0   8.0   59.0
10th P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 8.0   8.0   10.0 (14.0 RAF)   8.0   8.0 10.0   14.0 OCS   66.0
11th P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 9.0   9.0   (11.0) 9.0   9.0   10.0 11.0   11.0   68.0
12th P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 11.0   (14.0 DNC)   12.0 11.0   14.0 DSQ   12.0 12.0   10.0   82.0
13th P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 12.0   10.0   (13.0 DNF) 12.0   12.0   13.0 DNF 13.0 DNF   12.0   84.0

R1 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.34.00, Distance:7.36
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.10.57 1.06.32 0.00.00 1.0
2 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.10.18 1.07.21 0.00.49 2.0
3 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.09.50 1.07.38 0.01.05 3.0
4 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.10.44 1.07.47 0.01.15 4.0
5 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.13.12 1.08.03 0.01.31 5.0
6 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.14.18 1.09.09 0.02.37 6.0
7 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.12.10 1.09.13 0.02.41 7.0
8 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.13.53 1.09.28 0.02.56 8.0
9 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.14.33 1.10.08 0.03.36 9.0
10 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.17.00 1.11.29 0.04.57 10.0
11 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.16.19 1.11.54 0.05.22 11.0
12 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.12.40 1.12.40 0.06.08 12.0

R2 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:14.06.00, Distance:7.36
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.06.15 1.01.06 0.00.00 1.0
2 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.03.25 1.01.13 0.00.07 2.0
3 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.05.41 1.01.16 0.00.10 3.0
4 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.04.25 1.01.28 0.00.22 4.0
5 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.04.30 1.01.33 0.00.27 5.0
6 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.05.27 1.02.30 0.01.24 6.0
7 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.08.50 1.03.19 0.02.13 7.0
8 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.08.02 1.03.37 0.02.31 8.0
9 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.08.56 1.03.47 0.02.41 9.0
10 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.09.22 1.04.57 0.03.51 10.0
11 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.09.58 1.05.33 0.04.27 11.0
12 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.05.47 1.05.47 0.04.41 12.0

R4 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.34.00, Distance:6.16
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 0.51.52 0.49.24 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 0.53.32 0.49.50 0.00.26 2.0
3 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 0.55.08 0.50.49 0.01.25 3.0
4 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 0.55.56 0.51.37 0.02.13 4.0
5 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 0.54.56 0.52.28 0.03.04 5.0
6 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 0.53.16 0.53.16 0.03.52 6.0
7 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 0.55.18 0.53.27 0.04.03 7.0
8 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 0.57.31 0.53.49 0.04.25 8.0
9 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 0.57.59 0.54.17 0.04.53 9.0
10 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 0.58.09 0.54.27 0.05.03 10.0
11 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.03.20 0.58.43 0.09.19 11.0

R5 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.05.00, Distance:4.58
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 0.38.08 0.34.56 0.00.00 1.0
2 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 0.36.47 0.35.25 0.00.29 2.0
3 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 0.38.20 0.35.35 0.00.39 3.0
4 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 0.38.53 0.35.41 0.00.45 4.0
5 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 0.37.50 0.36.00 0.01.04 5.0
6 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 0.39.30 0.36.04 0.01.08 6.0
7 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 0.36.05 0.36.05 0.01.09 7.0
8 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 0.38.30 0.36.40 0.01.44 8.0
9 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 0.39.57 0.37.12 0.02.16 9.0
10 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 0.40.05 0.37.20 0.02.24 10.0
11 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 0.39.28 0.37.38 0.02.42 11.0
12 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 DNS     13.0

R6 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.05.00, Distance:6.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.00.58 0.57.03 0.00.00 1.0
2 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.02.29 0.57.55 0.00.52 2.0
3 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.00.14 0.58.16 0.01.14 3.0
4 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.01.16 0.58.39 0.01.36 4.0
5 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 0.59.04 0.59.04 0.02.01 5.0
6 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.02.05 0.59.28 0.02.25 6.0
7 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.03.51 0.59.56 0.02.53 7.0
8 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.04.51 1.00.17 0.03.14 8.0
9 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.05.29 1.00.35 0.03.32 9.0
10 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.03.20 1.00.43 0.03.40 10.0
11 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.05.33 1.01.38 0.04.35 11.0
12 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.06.30 1.02.35 0.05.32 12.0

R7 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:14.48.00, Distance:8.85
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.19.58 1.13.46 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.19.14 1.13.55 0.00.09 2.0
3 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.22.11 1.15.59 0.02.13 3.0
4 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.19.39 1.16.07 0.02.20 4.0
5 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.20.00 1.17.21 0.03.34 5.0
6 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.22.04 1.18.32 0.04.45 6.0
7 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.25.31 1.18.53 0.05.06 7.0
8 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.24.17 1.18.58 0.05.12 8.0
9 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.25.36 1.20.17 0.06.31 9.0
10 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.26.23 1.21.04 0.07.18 10.0
11 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.21.41 1.21.41 0.07.55 11.0
12 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 DSQ     13.0

R8 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.20.00, Distance:4.73
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.29.04 1.27.10 0.00.00 1.0
2 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.30.18 1.28.24 0.01.14 2.0
3 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.33.41 1.30.51 0.03.40 3.0
4 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.35.40 1.32.21 0.05.11 4.0
5 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.34.05 1.32.40 0.05.29 5.0
6 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.36.00 1.32.41 0.05.31 6.0
7 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.34.46 1.34.46 0.07.36 7.0
8 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.37.01 1.35.07 0.07.57 8.0
9 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.39.00 1.36.10 0.08.59 9.0
10 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.40.03 1.37.13 0.10.02 10.0
11 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.40.12 1.37.22 0.10.11 11.0
12 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.45.59 1.42.26 0.15.16 12.0

R9 - P0 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P0 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.22.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.18.07 1.15.19 0.00.00 1.0
2 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.18.35 1.15.47 0.00.28 2.0
3 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.20.06 1.15.53 0.00.35 3.0
4 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.23.10 1.18.15 0.02.57 4.0
5 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.22.57 1.20.09 0.04.50 5.0
6 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.24.43 1.20.30 0.05.12 6.0
7 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.25.04 1.20.51 0.05.33 7.0
8 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.28.07 1.23.12 0.07.54 8.0
9 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.23.15 1.23.15 0.07.56 9.0
10 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.25.23 1.23.17 0.07.58 10.0
11 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.28.56 1.24.43 0.09.25 11.0
12 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.30.31 1.25.15 0.09.57 12.0

R11 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.59.00, Distance:6.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.09.11 1.06.31 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.12.00 1.08.00 0.01.29 2.0
3 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.12.38 1.09.58 0.03.27 3.0
4 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.15.30 1.10.49 0.04.19 4.0
5 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.13.48 1.11.08 0.04.37 5.0
6 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 1.16.47 1.12.47 0.06.16 6.0
7 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.14.51 1.12.51 0.06.20 7.0
8 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.17.27 1.13.27 0.06.56 8.0
9 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.18.26 1.13.45 0.07.15 9.0
10 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.18.17 1.14.17 0.07.46 10.0
11 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.14.48 1.14.48 0.08.17 11.0
12 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.20.37 1.15.36 0.09.06 12.0

R12 - P0 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P0 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.00, Distance:7.84
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 US 109 Brad Cole 24 1.22.03 1.18.55 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D 35 35016 John Hoag 36 1.25.00 1.20.18 0.01.23 2.0
3 P0 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe 24 1.23.51 1.20.43 0.01.48 3.0
4 P0 Teddy Bear Davidson 40 69150 Grey Hawken 42 1.27.08 1.21.39 0.02.44 4.0
5 P0 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly 42 1.27.40 1.22.11 0.03.16 5.0
6 P0 Extreme 1D 35 35031 John Gerity 36 1.27.38 1.22.56 0.04.01 6.0
7 P0 Jack Rabbit CM1200 18193 Chester Hibbert 24 1.26.57 1.23.49 0.04.54 7.5
7 P0 Radical Departure 1D 35 35034 Andre Wojcieszek 36 1.28.31 1.23.49 0.04.54 7.5
9 P0 Lawndart Santa Cruz 50 67776 Bill Allen 0 1.24.04 1.24.04 0.05.09 9.0
10 P0 White Cloud Cookson 12M 8455 Lynch / Johnson 18 1.26.28 1.24.07 0.05.12 10.0
11 P0 Tinette J-124 8 Lynn Adkins 45 1.33.06 1.27.13 0.08.18 11.0
12 P0 Minor Threat 1D 35 35009 Jeff Janders 36 OCS     13.0

Fri-2 - P0 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:12.39.00, Distance:7.36
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.13.42 1.06.42 0.00.00 1.0
2 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.14.48 1.07.48 0.01.06 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.15.39 1.08.39 0.01.57 3.0
4 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.16.19 1.09.42 0.02.59 4.0
5 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.19.22 1.09.48 0.03.05 5.0
6 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.20.56 1.11.22 0.04.39 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.18.00 1.11.59 0.05.17 7.0
8 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.21.56 1.12.22 0.05.39 8.0
9 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 DNF     9.0

R2 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:12.30.00, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 3.01.33 2.55.02 0.00.00 1.0
2 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 3.02.48 2.56.17 0.01.15 2.0
3 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 3.02.41 2.56.31 0.01.29 3.0
4 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 3.03.14 2.56.43 0.01.41 4.0
5 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 3.06.04 2.57.09 0.02.07 5.0
6 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 3.06.11 2.57.16 0.02.14 6.0
7 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 3.07.48 2.58.53 0.03.51 7.0
8 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 3.04.53 2.59.17 0.04.15 8.0

R4 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:15.51.00, Distance:5.26
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 0.51.29 0.44.39 0.00.00 1.0
2 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 0.50.09 0.45.25 0.00.46 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 0.50.40 0.45.40 0.01.01 3.0
4 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 0.50.47 0.45.47 0.01.08 4.0
5 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 0.52.43 0.45.53 0.01.14 5.0
6 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 0.53.14 0.46.24 0.01.45 6.0
7 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 0.52.00 0.47.00 0.02.21 7.0
8 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 0.51.19 0.47.01 0.02.23 8.0
9 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 0.54.41 0.49.25 0.04.47 9.0

R5 - P1 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.10.00, Distance:8.21
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.27.06 1.19.18 0.00.00 1.0
2 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.27.10 1.19.22 0.00.04 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.28.43 1.20.55 0.01.37 3.0
4 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.31.56 1.21.16 0.01.58 4.0
5 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.28.50 1.21.27 0.02.09 5.0
6 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.32.09 1.21.29 0.02.11 6.0
7 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.35.34 1.27.21 0.08.03 7.0
8 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.34.50 1.28.08 0.08.50 8.0
9 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.39.02 1.28.22 0.09.04 9.0

R6 - P1 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R7 - P1 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:14.53.00, Distance:8.85
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.25.43 1.17.19 0.00.00 1.0
2 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.27.19 1.18.55 0.01.36 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.28.08 1.19.44 0.02.25 3.0
4 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.33.00 1.21.30 0.04.11 4.0
5 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.29.37 1.21.39 0.04.21 5.0
6 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.34.21 1.22.51 0.05.32 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.30.39 1.23.25 0.06.07 7.0
8 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.36.10 1.27.19 0.10.00 8.0
9 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.39.01 1.27.31 0.10.12 9.0

R8 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:8.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.30.13 1.22.23 0.00.00 1.0
2 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.30.23 1.22.33 0.00.10 2.0
3 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.30.35 1.22.45 0.00.22 3.0
4 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.31.08 1.23.43 0.01.20 4.0
5 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.35.06 1.24.23 0.02.00 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.31.16 1.24.32 0.02.09 6.0
7 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.35.33 1.24.50 0.02.27 7.0
8 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.33.52 1.25.38 0.03.14 8.0
9 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.47.51 1.37.08 0.14.45 9.0

R9 - P1 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P1 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:14.37.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.06.44 1.00.04 0.00.00 1.0
2 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.09.16 1.02.36 0.02.32 2.0
3 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.09.26 1.02.46 0.02.42 3.0
4 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.11.22 1.05.03 0.04.59 4.0
5 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.12.05 1.05.04 0.05.00 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.10.59 1.05.15 0.05.11 6.0
7 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.15.23 1.06.15 0.06.12 7.0
8 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.16.18 1.07.10 0.07.07 8.0
9 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.16.44 1.07.36 0.07.33 9.0

R11 - P1 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:16.06.00, Distance:6.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.06.50 1.00.29 0.00.00 1.0
2 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.09.03 1.02.42 0.02.13 2.0
3 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.10.57 1.04.16 0.03.47 3.0
4 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.10.48 1.04.27 0.03.58 4.0
5 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.13.47 1.05.06 0.04.37 5.0
6 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.11.47 1.05.46 0.05.17 6.0
7 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.14.31 1.05.50 0.05.21 7.0
8 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.15.20 1.06.39 0.06.10 8.0
9 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.13.10 1.07.43 0.07.13 9.0

R12 - P1 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P1 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:13.05, Distance:7.84
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P1 Tiger Lilly FT 10 29 Mark McCuddy 57 1.25.40 1.18.13 0.00.00 1.0
2 P1 Prowler FT 10 CAN 37 Kirk Leslie 57 1.26.04 1.18.37 0.00.24 2.0
3 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT 10 USA 22 Chris Winnard 57 1.27.31 1.20.04 0.01.51 3.0
4 P1 Uno Sierra 26x 26001 Brad Butler 60 1.29.48 1.21.58 0.03.44 4.0
5 P1 Dos Sierra 26 26000 Paul Faget 78 1.33.00 1.22.48 0.04.35 5.0
6 P1 Eye Eye J-90 USA 3 David Cohen 54 1.30.50 1.23.47 0.05.34 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 49 1.30.56 1.24.32 0.06.19 7.0
8 P1 Still Gladiator Cheetah 30 46778 Eric Rimkus 78 1.35.07 1.24.55 0.06.42 8.0
9 P1 Psycho Duck ESSE 850 USA 040 Julie Kadar/ Peter Lagergren 78 1.35.48 1.25.36 0.07.23 9.0

Fri-2 - P1 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.44.00, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.09.51 1.01.30 0.00.00 1.0
2 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.10.23 1.02.30 0.00.59 2.0
3 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.11.04 1.02.43 0.01.13 3.0
4 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.11.35 1.03.21 0.01.51 4.0
5 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.12.13 1.03.59 0.02.29 5.0
6 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.13.18 1.04.16 0.02.46 6.0
7 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.12.40 1.04.26 0.02.56 7.0
8 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.12.48 1.04.34 0.03.04 8.0
9 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.14.17 1.06.03 0.04.33 9.0
10 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.14.18 1.06.04 0.04.34 10.0
11 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.14.49 1.06.28 0.04.58 11.0
12 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.14.43 1.06.29 0.04.59 12.0
13 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.17.08 1.08.47 0.07.17 13.0
14 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.19.26 1.11.05 0.09.35 14.0

R2 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.35.00, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.02.58 0.54.37 0.00.00 1.0
2 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.03.39 0.55.25 0.00.48 2.0
3 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.04.01 0.55.47 0.01.10 3.0
4 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.04.58 0.56.44 0.02.07 4.0
5 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.05.09 0.56.55 0.02.18 5.0
6 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.05.19 0.56.58 0.02.21 6.0
7 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.05.21 0.57.07 0.02.30 7.0
8 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.06.15 0.57.13 0.02.36 8.0
9 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.05.24 0.57.31 0.02.53 9.0
10 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.05.56 0.57.42 0.03.05 10.0
11 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.05.58 0.57.44 0.03.07 11.0
12 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.12.16 1.03.55 0.09.18 12.0
13 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.20.49 1.12.28 0.17.51 13.0
14 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 DSQ     15.0

R4 - P2 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R5 - P2 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:7.49
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.20.49 1.11.42 0.00.00 1.0
2 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.21.01 1.11.54 0.00.12 2.0
3 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.21.07 1.12.08 0.00.25 3.0
4 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.21.17 1.12.18 0.00.35 4.0
5 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.22.18 1.12.26 0.00.44 5.0
6 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.22.40 1.13.41 0.01.58 6.0
7 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.23.34 1.14.35 0.02.52 7.0
8 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.23.57 1.14.58 0.03.15 8.0
9 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.24.05 1.15.06 0.03.23 9.0
10 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.24.08 1.15.09 0.03.26 10.0
11 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.23.47 1.15.10 0.03.28 11.0
12 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.24.38 1.15.31 0.03.49 12.0
13 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.25.41 1.16.34 0.04.52 13.0
14 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.25.58 1.16.51 0.05.09 14.0

R6 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.18.00, Distance:7.27
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.08.42 0.59.59 0.00.00 1.0
2 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.09.34 1.01.12 0.01.14 2.0
3 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.10.19 1.01.28 0.01.30 3.0
4 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.10.42 1.01.59 0.02.00 4.0
5 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.11.04 1.02.21 0.02.22 5.0
6 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.12.46 1.03.12 0.03.13 6.0
7 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.12.18 1.03.27 0.03.29 7.0
8 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.13.02 1.04.19 0.04.20 8.0
9 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.13.08 1.04.25 0.04.26 9.0
10 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.13.28 1.04.45 0.04.46 10.0
11 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.13.46 1.04.55 0.04.57 11.0
12 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.13.48 1.05.05 0.05.06 12.0
13 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.15.29 1.06.38 0.06.40 13.0

R7 - P2 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:15.59.00, Distance:5.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 0.48.57 0.42.55 0.00.00 1.0
2 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 0.50.16 0.43.59 0.01.03 2.0
3 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 0.51.13 0.44.19 0.01.24 3.0
4 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 0.51.29 0.45.06 0.02.11 4.0
5 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 0.51.34 0.45.17 0.02.21 5.0
6 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 0.51.44 0.45.27 0.02.31 6.0
7 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 0.51.53 0.45.36 0.02.40 7.0
8 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 0.51.57 0.45.40 0.02.44 8.0
9 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 0.52.16 0.45.59 0.03.03 9.0
10 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 0.52.41 0.46.18 0.03.23 10.0
11 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 0.53.01 0.46.44 0.03.48 11.0
12 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 0.53.45 0.47.22 0.04.27 12.0
13 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 0.55.53 0.49.30 0.06.35 13.0
14 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 0.56.43 0.50.20 0.07.25 14.0

R8 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.40.00, Distance:4.73
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.11.43 1.06.02 0.00.00 1.0
2 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.15.17 1.09.36 0.03.34 2.0
3 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.16.26 1.11.00 0.04.57 3.0
4 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.16.50 1.11.05 0.05.02 4.0
5 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.17.27 1.11.42 0.05.39 5.0
6 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.18.47 1.12.33 0.06.31 6.0
7 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.18.16 1.12.35 0.06.33 7.0
8 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.18.30 1.12.49 0.06.47 8.0
9 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.19.13 1.13.32 0.07.30 9.0
10 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.20.13 1.14.32 0.08.30 10.0
11 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.21.36 1.15.51 0.09.48 11.0
12 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.21.47 1.16.06 0.10.04 12.0
13 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.23.13 1.17.28 0.11.25 13.0
14 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.24.32 1.18.47 0.12.44 14.0

R9 - P2 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P2 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:14.27.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.05.05 0.56.40 0.00.00 1.0
2 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.05.44 0.57.19 0.00.39 2.0
3 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.08.48 1.00.23 0.03.43 3.0
4 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.09.03 1.00.59 0.04.19 4.0
5 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.09.38 1.01.06 0.04.26 5.0
6 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.11.09 1.01.54 0.05.15 6.0
7 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.10.24 1.01.59 0.05.19 7.0
8 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.11.05 1.02.40 0.06.00 8.0
9 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.11.26 1.02.54 0.06.14 9.0
10 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.11.57 1.03.32 0.06.52 10.0
11 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.12.17 1.03.52 0.07.12 11.0
12 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.13.05 1.04.33 0.07.53 12.0
13 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.16.19 1.07.47 0.11.07 13.0
14 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.17.34 1.09.02 0.12.22 14.0

R11 - P2 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.56.00, Distance:6.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.08.44 1.00.43 0.00.00 1.0
2 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.09.18 1.01.17 0.00.34 2.0
3 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.11.10 1.03.02 0.02.19 3.0
4 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.13.15 1.04.27 0.03.44 4.0
5 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.13.03 1.05.02 0.04.19 5.0
6 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.13.31 1.05.50 0.05.07 6.0
7 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.14.02 1.06.01 0.05.18 7.0
8 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.15.13 1.07.05 0.06.22 8.0
9 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.16.01 1.08.00 0.07.17 9.0
10 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.16.35 1.08.27 0.07.44 10.0
11 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.16.29 1.08.28 0.07.45 11.0
12 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.17.07 1.08.59 0.08.16 12.0
13 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.18.38 1.10.30 0.09.47 13.0
14 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 RAF     15.0

R12 - P2 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P2 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:13.10, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins 73 1.20.01 1.11.40 0.00.00 1.0
2 P2 Diva J-109 CAN 287 Jim Prentice 72 1.20.12 1.11.58 0.00.18 2.0
3 P2 Astral Plane J-109 CAN 258 Adam Korbin 72 1.20.18 1.12.04 0.00.24 3.0
4 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.20.49 1.12.35 0.00.55 4.0
5 P2 Absolute Kaos Dash 34x 49349 Reigh North 69 1.20.47 1.12.54 0.01.13 5.0
6 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.21.55 1.13.34 0.01.54 6.0
7 P2 Showtime J-36 77568 Bob Mayfield 79 1.23.08 1.14.06 0.02.26 7.0
8 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 72 1.22.50 1.14.36 0.02.56 8.0
9 P2 Shada J-109 44 J.A. Woodfield 72 1.24.06 1.15.52 0.04.12 9.0
10 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 72 1.24.56 1.16.42 0.05.02 10.0
11 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 72 1.25.14 1.17.00 0.05.20 11.0
12 P2 Jabiru J-35 29223 Debby Cleveland 73 1.25.25 1.17.04 0.05.24 12.0
13 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.26.07 1.17.46 0.06.06 13.0
14 P2 Avalanche Express 37 42062 Kely Penny 73 1.26.48 1.18.27 0.06.47 14.0

Fri-2 - P2 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.49.00, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.11.08 1.01.32 0.00.00 1.0
2 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.13.12 1.02.34 0.01.02 2.0
3 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.14.59 1.02.52 0.01.20 3.0
4 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.12.15 1.02.59 0.01.28 4.0
5 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.14.09 1.03.38 0.02.06 5.0
6 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.17.26 1.03.43 0.02.11 6.0
7 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.13.55 1.04.12 0.02.40 7.0
8 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.15.06 1.04.28 0.02.56 8.0

R2 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.40.00, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.04.04 0.54.28 0.00.00 1.0
2 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.05.48 0.56.05 0.01.37 2.0
3 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.10.07 0.56.24 0.01.56 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.08.21 0.57.43 0.03.15 4.0
5 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.08.23 0.57.52 0.03.24 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.10.32 0.58.25 0.03.57 6.0
7 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.09.19 0.58.41 0.04.13 7.0
8 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.08.44 0.59.28 0.05.01 8.0
9 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.16.27 1.07.25 0.12.57 9.0
10 P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 1.23.23 1.10.00 0.15.33 10.0

R4 - P3 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R5 - P3 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:12.20.00, Distance:7.49
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.20.20 1.09.51 0.00.00 1.0
2 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.21.05 1.10.28 0.00.38 2.0
3 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.22.56 1.11.19 0.01.29 3.0
4 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.25.13 1.11.59 0.02.08 4.0
5 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.24.16 1.12.39 0.02.49 5.0
6 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.24.38 1.14.31 0.04.40 6.0
7 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.30.09 1.15.10 0.05.19 7.0
8 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.28.16 1.16.47 0.06.56 8.0
9 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.28.02 1.18.10 0.08.19 9.0

R6 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.23.00, Distance:7.27
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.10.16 0.59.58 0.00.00 1.0
2 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.11.30 1.01.19 0.01.21 2.0
3 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.15.00 1.02.09 0.02.11 3.0
4 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.13.47 1.03.58 0.04.00 4.0
5 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.19.26 1.04.54 0.04.56 5.0
6 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.16.53 1.05.37 0.05.39 6.0
7 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.18.32 1.08.58 0.09.00 7.0
8 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.21.00 1.09.51 0.09.53 8.0
9 P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 1.41.05 1.26.54 0.26.56 9.0

R7 - P3 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R8 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.45.00, Distance:4.73
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.17.31 1.10.16 0.00.00 1.0
2 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.18.55 1.12.32 0.02.16 2.0
3 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.19.18 1.12.41 0.02.25 3.0
4 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.23.33 1.14.05 0.03.50 4.0
5 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.21.49 1.14.29 0.04.13 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.23.02 1.14.41 0.04.25 6.0
7 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.21.42 1.15.00 0.04.44 7.0
8 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.22.30 1.15.10 0.04.54 8.0
9 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.24.10 1.17.56 0.07.40 9.0
10 P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 DNF     10.0

R9 - P3 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P3 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.32.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.11.00 1.00.14 0.00.00 1.0
2 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.11.56 1.02.06 0.01.52 2.0
3 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.12.46 1.03.17 0.03.03 3.0
4 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.14.35 1.03.42 0.03.28 4.0
5 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.14.04 1.04.07 0.03.53 5.0
6 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.17.09 1.06.16 0.06.02 6.0
7 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.21.46 1.07.44 0.07.29 7.0
8 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.20.27 1.08.03 0.07.49 8.0
9 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.19.34 1.10.19 0.10.05 9.0
10 P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 DNF     10.0

R11 - P3 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:16.11.00, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 0.59.41 0.51.54 0.00.00 1.0
2 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 0.59.30 0.52.23 0.00.30 2.0
3 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.00.11 0.53.20 0.01.26 3.0
4 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.01.31 0.53.39 0.01.45 4.0
5 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.05.08 0.54.58 0.03.05 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.04.56 0.55.58 0.04.04 6.0
7 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.04.20 0.56.28 0.04.34 7.0
8 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.05.13 0.58.32 0.06.38 8.0
9 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 DSQ     11.0
9 P3 Good As Gold Perry 42 481 Patrick Colletti 117 DNS     11.0

R12 - P3 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P3 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:13.15, Distance:6.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Veloce First 36.7 171 Kevin Swackhamer/Freund 84 1.21.18 1.11.42 0.00.00 1.0
2 P3 What? a Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan 92 1.22.21 1.11.50 0.00.08 2.0
3 P3 Zealot J-33 42433 Rafe Beswick 93 1.23.15 1.12.37 0.00.55 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.24.14 1.13.36 0.01.54 4.0
5 P3 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 47500 Donald Wills 85 1.23.34 1.13.51 0.02.09 5.0
6 P3 Schussboomer C&C 110 52699 Tim Jackett 81 1.25.18 1.16.02 0.04.21 6.0
7 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.28.16 1.16.09 0.04.27 7.0
8 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.31.09 1.17.26 0.05.44 8.0
9 P3 Surt C & C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.29.23 1.20.21 0.08.39 9.0

Fri-2 - P3 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:12.14.00, Distance:3.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 0.42.39 0.42.39 0.00.00 1.0
2 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 0.43.13 0.43.13 0.00.34 2.0
3 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 0.43.22 0.43.22 0.00.43 3.0
4 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 0.43.58 0.43.58 0.01.19 4.0
5 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 0.44.13 0.44.13 0.01.34 5.0
6 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 0.44.17 0.44.17 0.01.38 6.0
7 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 0.44.43 0.44.43 0.02.04 7.0
8 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 0.45.03 0.45.03 0.02.24 8.0
9 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 0.45.10 0.45.10 0.02.31 9.0
10 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 0.45.16 0.45.16 0.02.37 10.0
11 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 0.46.00 0.46.00 0.03.21 11.0

R2 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:13.17.00, Distance:5.10
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 0.53.20 0.53.20 0.00.00 1.0
2 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 0.53.24 0.53.24 0.00.04 2.0
3 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 0.53.48 0.53.48 0.00.28 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 0.54.11 0.54.11 0.00.51 4.0
5 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 0.54.13 0.54.13 0.00.53 5.0
6 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 0.54.30 0.54.30 0.01.10 6.0
7 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 0.55.04 0.55.04 0.01.44 7.0
8 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 0.55.29 0.55.29 0.02.09 8.0
9 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 0.56.35 0.56.35 0.03.15 9.0
10 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 0.59.18 0.59.18 0.05.58 10.0
11 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 RAF     12.0

R3 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:14.45.00, Distance:5.38
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 1.00.07 1.00.07 0.00.00 1.0
2 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 1.00.22 1.00.22 0.00.15 2.0
3 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1.00.43 1.00.43 0.00.36 3.0
4 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 1.01.02 1.01.02 0.00.55 4.0
5 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 1.01.40 1.01.40 0.01.33 5.0
6 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 1.02.08 1.02.08 0.02.01 6.0
7 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 1.02.24 1.02.24 0.02.17 7.0
8 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 1.02.52 1.02.52 0.02.45 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 1.03.54 1.03.54 0.03.47 9.0
10 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 1.04.33 1.04.33 0.04.26 10.0
11 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 1.05.53 1.05.53 0.05.46 11.0

R4 - P4 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R5 - P4 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:12.25.00, Distance:7.49
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 1.20.47 1.20.47 0.00.00 1.0
2 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 1.22.28 1.22.28 0.01.41 2.0
3 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1.23.19 1.23.19 0.02.32 3.0
4 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 1.23.28 1.23.28 0.02.41 4.0
5 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 1.24.37 1.24.37 0.03.50 5.0
6 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 1.25.02 1.25.02 0.04.15 6.0
7 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 1.25.12 1.25.12 0.04.25 7.0
8 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 1.25.17 1.25.17 0.04.30 8.0
9 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 1.26.24 1.26.24 0.05.37 9.0
10 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 1.26.54 1.26.54 0.06.07 10.0
11 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 1.27.08 1.27.08 0.06.21 11.0

R6 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:14.58.00, Distance:5.11
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 0.53.17 0.53.17 0.00.00 1.0
2 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 0.54.40 0.54.40 0.01.23 2.0
3 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 0.54.57 0.54.57 0.01.40 3.0
4 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 0.54.59 0.54.59 0.01.42 4.0
5 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 0.55.10 0.55.10 0.01.53 5.0
6 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 0.55.30 0.55.30 0.02.13 6.0
7 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 0.55.45 0.55.45 0.02.28 7.0
8 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 0.56.06 0.56.06 0.02.49 8.0
9 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 0.57.14 0.57.14 0.03.57 9.0
10 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 DSQ     12.0
10 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 DSQ     12.0

R7 - P4 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R8 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:12.05.00, Distance:4.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 0.51.08 0.51.08 0.00.00 1.0
2 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 0.51.52 0.51.52 0.00.44 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 0.56.01 0.56.01 0.04.53 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 0.56.13 0.56.13 0.05.05 4.0
5 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 0.56.34 0.56.34 0.05.26 5.0
6 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 0.56.50 0.56.50 0.05.42 6.0
7 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 0.57.32 0.57.32 0.06.24 7.0
8 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 0.57.41 0.57.41 0.06.33 8.0
9 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 0.58.07 0.58.07 0.06.59 9.0
10 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 0.58.50 0.58.50 0.07.42 10.0
11 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 DSQ     12.0

R9 - P4 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:13.20.00, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 1 1.0
2 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 2 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 3 3.0
4 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 4 4.0
5 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 5 5.0
6 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 6 6.0
7 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 7 7.0
8 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 8 8.0
9 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 9 9.0
10 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 10 10.0
11 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 11 11.0

R10 - P4 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:14.47.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R11 - P4 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:14.47.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 1.13.38 1.13.38 0.00.00 1.0
2 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 1.15.09 1.15.09 0.01.31 2.0
3 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 1.15.59 1.15.59 0.02.21 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 1.16.46 1.16.46 0.03.08 4.0
5 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1.17.11 1.17.11 0.03.33 5.0
6 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 1.18.02 1.18.02 0.04.24 6.0
7 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 1.18.15 1.18.15 0.04.37 7.0
8 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 1.18.35 1.18.35 0.04.57 8.0
9 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 1.19.04 1.19.04 0.05.26 9.0
10 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 1.19.50 1.19.50 0.06.12 10.0
11 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 1.20.12 1.20.12 0.06.34 11.0

R12 - P4 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:16.21.00, Distance:4.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 1 1.0
2 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 2 2.0
3 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 3 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 4 4.0
5 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 5 5.0
6 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 6 6.0
7 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 7 7.0
8 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 8 8.0
9 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 9 9.0
10 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 10 10.0
11 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 11 11.0

Fri-1 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:12.40, Distance:5.80
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 1 1.0
2 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 2 2.0
3 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 3 3.0
4 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 4 4.0
5 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 5 5.0
6 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 6 6.0
7 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 7 7.0
8 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 8 8.0
9 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 9 9.0
10 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 10 10.0
11 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 11 11.0

Fri-2 - P4 Fleet

Start:Start 5, Finishes:Finish time, Time:14.19.00, Distance:3.82
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P4 Jaded J-105 299 Gerald Hirschler 0 0.42.13 0.42.13 0.00.00 1.0
2 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 0.42.30 0.42.30 0.00.17 2.0
3 P4 Bifrost 3 J-105 582 Michael Pearson 0 0.42.45 0.42.45 0.00.32 3.0
4 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 0.43.05 0.43.05 0.00.52 4.0
5 P4 Last Tango J-105 212 John Peterson 0 0.43.09 0.43.09 0.00.56 5.0
6 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 0.43.21 0.43.21 0.01.08 6.0
7 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 0.43.37 0.43.37 0.01.24 7.0
8 P4 Life is Good J-105 235 Charles Asper 0 0.44.24 0.44.24 0.02.11 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Chuck Stephens 0 0.44.38 0.44.38 0.02.25 9.0
10 P4 Allegro Vivace J-105 ITA-89 Lorenzo Migliorini 0 0.45.04 0.45.04 0.02.51 10.0
11 P4 Sunday Ticket J-105 519 Dan Scouler 0 0.45.12 0.45.12 0.02.59 11.0

R1 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:12.19.00, Distance:3.86
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 0.42.18 0.42.18 0.00.00 1.0
2 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 0.42.44 0.42.44 0.00.26 2.0
3 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 0.42.48 0.42.48 0.00.30 3.0
4 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 0.43.14 0.43.14 0.00.56 4.0
5 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.43.51 0.43.51 0.01.33 5.0
6 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 0.44.03 0.44.03 0.01.45 6.0
7 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 0.44.08 0.44.08 0.01.50 7.0
8 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 0.44.13 0.44.13 0.01.55 8.0
9 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 0.44.18 0.44.18 0.02.00 9.0
10 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 0.44.41 0.44.41 0.02.23 10.0
11 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 0.44.52 0.44.52 0.02.34 11.0
12 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 0.45.53 0.45.53 0.03.35 12.0
13 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 0.46.03 0.46.03 0.03.45 13.0

R2 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:13.22.00, Distance:5.10
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 0.52.56 0.52.56 0.00.00 1.0
2 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 0.53.08 0.53.08 0.00.12 2.0
3 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 0.53.11 0.53.11 0.00.15 3.0
4 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.53.48 0.53.48 0.00.52 4.0
5 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 0.54.52 0.54.52 0.01.56 5.0
6 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 0.55.13 0.55.13 0.02.17 6.0
7 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 0.55.27 0.55.27 0.02.31 7.0
8 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 0.55.32 0.55.32 0.02.36 8.0
9 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 0.56.22 0.56.22 0.03.26 9.0
10 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 0.57.35 0.57.35 0.04.39 10.0
11 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 0.57.49 0.57.49 0.04.53 11.0
12 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 0.58.16 0.58.16 0.05.20 12.0

R3 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:14.50.00, Distance:5.38
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.59.31 0.59.31 0.00.00 1.0
2 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 1.00.48 1.00.48 0.01.17 2.0
3 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 1.00.54 1.00.54 0.01.23 3.0
4 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 1.01.45 1.01.45 0.02.14 4.0
5 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 1.02.00 1.02.00 0.02.29 5.0
6 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 1.02.27 1.02.27 0.02.56 6.0
7 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 1.02.43 1.02.43 0.03.12 7.0
8 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 1.04.13 1.04.13 0.04.42 8.0
9 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 1.04.30 1.04.30 0.04.59 9.0
10 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 1.04.51 1.04.51 0.05.20 10.0
11 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 1.05.18 1.05.18 0.05.47 11.0
12 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 1.05.20 1.05.20 0.05.49 12.0
13 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 1.11.48 1.11.48 0.12.17 13.0
14 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 OCS     15.0

R4 - P5 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R5 - P5 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.30.00, Distance:7.49
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 1.25.27 1.25.27 0.00.00 1.0
2 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 1.25.36 1.25.36 0.00.09 2.0
3 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1.25.38 1.25.38 0.00.11 3.0
4 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 1.25.44 1.25.44 0.00.17 4.0
5 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 1.25.53 1.25.53 0.00.26 5.0
6 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 1.27.04 1.27.04 0.01.37 6.0
7 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 1.27.25 1.27.25 0.01.58 7.0
8 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 1.27.35 1.27.35 0.02.08 8.0
9 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 1.27.44 1.27.44 0.02.17 9.0
10 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 1.28.02 1.28.02 0.02.35 10.0
11 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 1.29.01 1.29.01 0.03.34 11.0
12 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 1.29.24 1.29.24 0.03.57 12.0
13 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 1.29.39 1.29.39 0.04.12 13.0
14 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 1.38.02 1.38.02 0.12.35 14.0

R6 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:15.03.00, Distance:4.37
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.55.23 0.55.23 0.00.00 1.0
2 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 0.55.38 0.55.38 0.00.15 2.0
3 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 0.56.01 0.56.01 0.00.38 3.0
4 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 0.56.22 0.56.22 0.00.59 4.0
5 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 0.56.23 0.56.23 0.01.00 5.0
6 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 0.56.43 0.56.43 0.01.20 6.0
7 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 0.56.45 0.56.45 0.01.22 7.0
8 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 0.56.57 0.56.57 0.01.34 8.0
9 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 0.57.20 0.57.20 0.01.57 9.0
10 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 0.57.38 0.57.38 0.02.15 10.0
11 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 0.57.47 0.57.47 0.02.24 11.0
12 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 0.58.24 0.58.24 0.03.01 12.0
13 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 0.58.47 0.58.47 0.03.24 13.0
14 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 1.03.38 1.03.38 0.08.15 14.0

R7 - P5 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R8 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:12.10.00, Distance:4.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 0.52.45 0.52.45 0.00.00 1.0
2 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.52.54 0.52.54 0.00.09 2.0
3 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 0.53.17 0.53.17 0.00.32 3.0
4 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 0.53.26 0.53.26 0.00.41 4.0
5 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 0.53.27 0.53.27 0.00.42 5.0
6 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 0.53.34 0.53.34 0.00.49 6.0
7 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 0.54.02 0.54.02 0.01.17 7.0
8 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 0.54.09 0.54.09 0.01.24 8.0
9 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 0.55.03 0.55.03 0.02.18 9.0
10 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 0.55.07 0.55.07 0.02.22 10.0
11 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 0.55.12 0.55.12 0.02.27 11.0
12 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 0.55.30 0.55.30 0.02.45 12.0
13 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 0.55.42 0.55.42 0.02.57 13.0
14 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 0.55.59 0.55.59 0.03.14 14.0

R9 - P5 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:13.25.00, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 2 2.0
3 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 3 3.0
4 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 4 4.0
5 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 5 5.0
6 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 6 6.0
7 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 7 7.0
8 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 8 8.0
9 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 9 9.0
10 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 10 10.0
11 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 11 11.0
12 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 12 12.0
13 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 13 13.0
14 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 14 14.0

R10 - P5 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.52.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R11 - P5 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:14.52.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 1.11.13 1.11.13 0.00.00 1.0
2 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1.13.12 1.13.12 0.01.59 2.0
3 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 1.13.30 1.13.30 0.02.17 3.0
4 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 1.13.46 1.13.46 0.02.33 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 1.13.57 1.13.57 0.02.44 5.0
6 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 1.14.22 1.14.22 0.03.09 6.0
7 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 1.14.41 1.14.41 0.03.28 7.0
8 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 1.15.06 1.15.06 0.03.53 8.0
9 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 1.15.17 1.15.17 0.04.04 9.0
10 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 1.16.02 1.16.02 0.04.49 10.0
11 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 1.17.01 1.17.01 0.05.48 11.0
12 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 1.17.11 1.17.11 0.05.58 12.0
13 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 1.18.01 1.18.01 0.06.48 13.0
14 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 1.18.11 1.18.11 0.06.58 14.0

R12 - P5 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:16.26.00, Distance:4.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 2 2.0
3 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 3 3.0
4 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 4 4.0
5 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 5 5.0
6 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 6 6.0
7 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 7 7.0
8 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 8 8.0
9 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 9 9.0
10 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 10 10.0
11 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 11 11.0
12 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 12 12.0
13 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 13 13.0
14 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 14 14.0

Fri-1 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:12.45, Distance:5.80
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 1 1.0
2 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 2 2.0
3 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 3 3.0
4 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 4 4.0
5 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 5 5.0
6 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 6 6.0
7 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 7 7.0
8 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 8 8.0
9 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 9 9.0
10 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 10 10.0
11 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 11 11.0
12 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 12 12.0
13 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 13 13.0
14 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 14 14.0

Fri-2 - P5 Fleet

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:14.24.00, Distance:3.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P5 Fast Forward Melges 24 520 Tad Fairbank 0 0.41.49 0.41.49 0.00.00 1.0
2 P5 Trophy Wife Melges 24 243 Glenn Klute 0 0.42.22 0.42.22 0.00.33 2.0
3 P5 Mikey Melges 24 332 Andy Parker 0 0.42.25 0.42.25 0.00.36 3.0
4 P5 12happythoughts Melges 24 675 Dave Brede 0 0.42.44 0.42.44 0.00.55 4.0
5 P5 Pteron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 0.42.57 0.42.57 0.01.08 5.0
6 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 0.43.06 0.43.06 0.01.17 6.0
7 P5 Nikita Melges 24 401 Paul/Kimberly Arntson 0 0.43.19 0.43.19 0.01.30 7.0
8 P5 Teufi Melges 24 151 Jeff Vernon 0 0.43.46 0.43.46 0.01.57 8.0
9 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 0.44.14 0.44.14 0.02.25 9.0
10 P5 Goose & Duck Melges 24 66 Paul Bennett 0 0.44.43 0.44.43 0.02.54 10.0
11 P5 Distraction Melges 24 96 Tom Greetham 0 0.45.03 0.45.03 0.03.14 11.0
12 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Bruce Van Deventer & Chris Johnson 0 0.45.31 0.45.31 0.03.42 12.0
13 P5 Surfer Girl Melges 24 591 Tom Reinertson 0 0.47.02 0.47.02 0.05.13 13.0
14 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 OCS     15.0

R1 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.54.00, Distance:6.16
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.09.28 0.59.18 0.00.00 1.0
2 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.12.56 0.59.41 0.00.23 2.0
3 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.13.08 1.00.12 0.00.54 3.0
4 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 1.11.31 1.00.44 0.01.26 4.0
5 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.14.24 1.01.09 0.01.51 5.0
6 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.12.14 1.01.27 0.02.09 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.13.43 1.02.56 0.03.38 7.0
8 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.14.29 1.03.42 0.04.24 8.0
9 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.25.47 1.15.00 0.15.42 9.0
10 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 RAF     13.0
10 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 RAF     13.0
10 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 RAF     13.0

R2 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.55.00, Distance:5.38
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 1.01.39 0.51.20 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 1.03.51 0.53.11 0.01.50 2.0
3 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.02.11 0.53.18 0.01.58 3.0
4 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 1.02.59 0.55.00 0.03.40 4.0
5 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.06.58 0.55.24 0.04.04 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.07.02 0.55.44 0.04.24 6.0
7 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 1.05.13 0.55.48 0.04.28 7.0
8 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.05.32 0.56.07 0.04.47 8.0
9 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.08.56 0.57.22 0.06.02 9.0
10 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.09.24 0.59.59 0.08.39 10.0
11 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.10.25 1.01.00 0.09.40 11.0
12 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 1.13.05 1.02.36 0.11.15 12.0
13 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.14.49 1.05.24 0.14.04 13.0

R4 - P6 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R5 - P6 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:5.71
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 1.07.28 0.56.31 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 1.08.15 0.56.56 0.00.24 2.0
3 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.06.59 0.57.34 0.01.02 3.0
4 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.11.48 0.59.31 0.03.00 4.0
5 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 1.10.25 1.00.25 0.03.54 5.0
6 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 1.09.01 1.00.33 0.04.01 6.0
7 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.12.54 1.00.55 0.04.23 7.0
8 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.14.29 1.02.12 0.05.41 8.0
9 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.12.46 1.02.46 0.06.15 9.0
10 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.13.06 1.03.06 0.06.35 10.0
11 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.18.25 1.08.25 0.11.54 11.0
12 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.21.34 1.11.34 0.15.03 12.0
13 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.27.35 1.17.35 0.21.04 13.0

R6 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.28.00, Distance:4.37
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 0.51.18 0.42.55 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 0.52.44 0.44.04 0.01.09 2.0
3 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 0.51.41 0.44.28 0.01.33 3.0
4 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 0.55.30 0.46.06 0.03.11 4.0
5 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 0.53.32 0.47.03 0.04.08 5.0
6 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 0.54.52 0.47.13 0.04.18 6.0
7 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.54.54 0.47.15 0.04.20 7.0
8 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 0.56.51 0.47.27 0.04.32 8.0
9 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.56.27 0.48.48 0.05.53 9.0
10 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.01.01 0.53.22 0.10.27 10.0
11 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.04.32 0.56.53 0.13.58 11.0
12 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.05.34 0.57.55 0.15.00 12.0
13 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 DNS     15.0

R7 - P6 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:15.38.00, Distance:4.35
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 0.49.49 0.41.29 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 0.50.17 0.41.39 0.00.11 2.0
3 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 0.49.44 0.42.33 0.01.05 3.0
4 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 0.51.41 0.45.14 0.03.45 4.0
5 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.53.01 0.45.24 0.03.55 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 0.55.07 0.45.59 0.04.30 6.0
7 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 0.54.03 0.46.26 0.04.57 7.0
8 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 0.57.02 0.47.41 0.06.12 8.0
9 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 0.57.27 0.48.06 0.06.37 9.0
10 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.55.48 0.48.11 0.06.42 10.0
11 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 0.56.50 0.49.13 0.07.44 11.0
12 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 0.59.01 0.51.24 0.09.55 12.0
13 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 1.00.25 0.51.56 0.10.27 13.0

R8 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.50.00, Distance:4.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 0.52.23 0.43.24 0.00.00 1.0
2 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 0.50.34 0.43.51 0.00.27 2.0
3 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 0.52.54 0.45.26 0.02.02 3.0
4 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 0.53.32 0.45.36 0.02.12 4.0
5 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 0.54.29 0.45.48 0.02.24 5.0
6 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 0.55.49 0.46.05 0.02.41 6.0
7 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.55.23 0.47.27 0.04.03 7.0
8 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 0.57.26 0.47.55 0.04.31 8.0
9 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 0.58.28 0.48.44 0.05.20 9.0
10 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 0.57.33 0.49.37 0.06.13 10.0
11 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 0.59.07 0.51.11 0.07.47 11.0
12 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.00.00 0.52.04 0.08.40 12.0
13 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.01.41 0.53.45 0.10.21 13.0
14 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 DNF     14.0

R9 - P6 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P6 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:14.10.00, Distance:7.02
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 1.14.50 1.00.55 0.00.00 1.0
2 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 1.11.27 1.01.02 0.00.08 2.0
3 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 1.15.10 1.02.53 0.01.58 3.0
4 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 1.17.24 1.03.57 0.03.02 4.0
5 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.15.52 1.04.17 0.03.22 5.0
6 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.17.04 1.04.47 0.03.52 6.0
7 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.19.38 1.04.53 0.03.59 7.0
8 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.20.48 1.05.42 0.04.48 8.0
9 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.18.10 1.05.53 0.04.58 9.0
10 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.21.44 1.06.38 0.05.44 10.0
11 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.21.09 1.08.52 0.07.57 11.0
12 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.21.50 1.09.33 0.08.38 12.0
13 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 1.23.29 1.09.48 0.08.53 13.0
14 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.25.31 1.13.14 0.12.19 14.0

R11 - P6 Fleet

Start:Start 11, Finishes:Finish time, Time:15.44.00, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 0.55.22 0.47.50 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 0.58.21 0.48.16 0.00.27 2.0
3 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 0.57.18 0.48.25 0.00.35 3.0
4 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 0.57.26 0.49.03 0.01.13 4.0
5 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.58.19 0.49.26 0.01.36 5.0
6 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 0.59.56 0.50.12 0.02.22 6.0
7 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.01.04 0.50.24 0.02.34 7.0
8 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.59.42 0.50.49 0.02.59 8.0
9 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.02.00 0.51.05 0.03.15 9.0
10 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.02.18 0.51.23 0.03.33 10.0
11 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 1.02.51 0.52.57 0.05.07 11.0
12 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.02.38 0.53.45 0.05.55 12.0
13 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.03.05 0.54.12 0.06.22 13.0
14 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.07.43 0.58.50 0.11.00 14.0

R12 - P6 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P6 Fleet

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:13.20, Distance:5.14
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Sylvana Andrews 28 2801 Ivan Ivandic 89 1.06.22 0.58.45 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J-29 31834 Pat Denny 119 1.09.52 0.59.40 0.00.56 2.0
3 P6 Gaucho Ross 930 68 John Cahill 115 1.09.34 0.59.43 0.00.58 3.0
4 P6 Stranger J-27 69246 Ian Sloan 129 1.12.00 1.00.57 0.02.12 4.0
5 P6 Crazy Ivan J-80 USA 151 Chris White 126 1.12.08 1.01.20 0.02.36 5.0
6 P6 Go Fish J-80 282 Jerry Judd 129 1.12.27 1.01.24 0.02.39 6.0
7 P6 Black Ice Olson 30 CAN 59 David Cross 99 1.10.25 1.01.56 0.03.12 7.0
8 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.11.06 1.02.06 0.03.22 8.0
9 P6 East Coast Blue's Rocket 22 2205 Alan Barnes 105 1.11.46 1.02.46 0.04.02 9.0
10 P6 Opposition Hummboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.12.22 1.03.22 0.04.38 10.0
11 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 Mike Mechaelis 105 1.13.42 1.04.42 0.05.58 11.0
12 P6 Diavola Rocket 22 7666 Andy McGregor 105 1.14.22 1.05.22 0.06.38 12.0
13 P6 Marine Servicenter SB3 3422 Jeff Carson 117 1.17.15 1.07.14 0.08.29 13.0
14 P6 Titan Rocket 22 2207 Jeff Young 105 1.18.22 1.09.22 0.10.38 14.0

Fri-2 - P6 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.59.00, Distance:4.10
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.00.34 0.50.56 0.00.00 1.0
2 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 1.00.51 0.51.38 0.00.42 2.0
3 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.00.32 0.51.43 0.00.47 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 1.01.23 0.52.10 0.01.14 4.0
5 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.02.05 0.52.52 0.01.56 5.0
6 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 1.01.57 0.53.08 0.02.12 6.0
7 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 1.02.28 0.53.15 0.02.19 7.0
8 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.02.56 0.53.26 0.02.30 8.0
9 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.04.00 0.54.22 0.03.26 9.0
10 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.04.22 0.55.21 0.04.25 10.0
11 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 1.07.09 0.57.39 0.06.43 11.0
12 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.07.37 0.58.36 0.07.40 12.0

R2 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.00.00, Distance:5.26
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 0.53.32 0.41.42 0.00.00 1.0
2 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.54.23 0.43.04 0.01.23 2.0
3 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.55.05 0.43.15 0.01.33 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.55.14 0.43.24 0.01.42 4.0
5 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.55.02 0.43.43 0.02.02 5.0
6 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.56.09 0.43.47 0.02.05 6.0
7 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 0.55.57 0.44.07 0.02.25 7.0
8 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.56.15 0.44.41 0.02.59 8.0
9 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.56.56 0.44.45 0.03.03 9.0
10 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 0.57.22 0.45.11 0.03.29 10.0
11 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.00.06 0.47.44 0.06.02 11.0
12 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.01.33 0.49.59 0.08.17 12.0

R4 - P7 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R5 - P7 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:12.40.00, Distance:5.71
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 1.09.10 0.56.53 0.00.00 1.0
2 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 1.11.10 0.58.19 0.01.26 2.0
3 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.10.43 0.58.26 0.01.33 3.0
4 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 1.11.38 0.58.47 0.01.54 4.0
5 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.12.33 0.59.08 0.02.14 5.0
6 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.12.18 0.59.27 0.02.34 6.0
7 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.13.02 0.59.37 0.02.43 7.0
8 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 1.12.36 0.59.45 0.02.52 8.0
9 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.13.50 1.00.36 0.03.43 9.0
10 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.20.42 1.08.08 0.11.15 10.0
11 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.24.56 1.12.22 0.15.29 11.0
12 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 DNS     13.0

R6 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.33.00, Distance:4.99
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.54.07 0.43.23 0.00.00 1.0
2 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.56.19 0.44.35 0.01.12 2.0
3 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.55.34 0.44.50 0.01.27 3.0
4 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 0.56.41 0.45.27 0.02.04 4.0
5 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.57.11 0.45.57 0.02.34 5.0
6 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.57.04 0.46.05 0.02.42 6.0
7 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 0.58.11 0.46.27 0.03.04 7.0
8 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.58.43 0.47.09 0.03.46 8.0
9 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 0.58.58 0.47.24 0.04.01 9.0
10 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.58.50 0.47.36 0.04.13 10.0
11 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 0.59.17 0.48.03 0.04.40 11.0
12 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.59.50 0.48.51 0.05.28 12.0

R7 - P7 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:15.54.00, Distance:4.35
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.48.24 0.38.37 0.00.00 1.0
2 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.49.23 0.40.02 0.01.25 2.0
3 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 0.50.03 0.40.16 0.01.39 3.0
4 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.50.18 0.40.44 0.02.07 4.0
5 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.50.11 0.40.50 0.02.13 5.0
6 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.51.21 0.41.08 0.02.31 6.0
7 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.51.31 0.41.44 0.03.07 7.0
8 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 0.51.52 0.42.05 0.03.28 8.0
9 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.52.34 0.42.29 0.03.53 9.0
10 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.52.24 0.42.50 0.04.13 10.0
11 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 0.53.27 0.43.22 0.04.46 11.0
12 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 0.53.44 0.43.31 0.04.54 12.0

R8 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.55.00, Distance:4.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.55.16 0.45.32 0.00.00 1.0
2 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.56.50 0.46.11 0.00.40 2.0
3 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 0.58.06 0.47.54 0.02.23 3.0
4 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 0.58.35 0.48.23 0.02.52 4.0
5 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.59.10 0.48.58 0.03.27 5.0
6 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.59.00 0.49.02 0.03.30 6.0
7 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.01.04 0.50.25 0.04.54 7.0
8 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.00.11 0.50.27 0.04.55 8.0
9 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.01.06 0.50.54 0.05.23 9.0
10 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.05.22 0.55.24 0.09.52 10.0
11 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.06.33 0.56.03 0.10.32 11.0
12 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 1.07.07 0.56.37 0.11.06 12.0

R9 - P7 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.42.00, Distance:4.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.57.29 0.48.22 0.00.00 1.0
2 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.58.50 0.48.52 0.00.30 2.0
3 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.58.44 0.49.37 0.01.15 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.59.36 0.50.04 0.01.42 4.0
5 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.01.45 0.52.13 0.03.51 5.0
6 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 1.02.15 0.52.43 0.04.21 6.0
7 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 1.02.19 0.52.47 0.04.25 7.0
8 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.02.40 0.52.51 0.04.29 8.0
9 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.02.18 0.52.58 0.04.36 9.0
10 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.04.57 0.55.37 0.07.15 10.0
11 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 1.06.54 0.57.05 0.08.43 11.0
12 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 DSQ     13.0

R11 - P7 Fleet

Start:Start 12, Finishes:Finish time, Time:16.16.00, Distance:4.68
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 0.56.52 0.46.48 0.00.00 1.0
2 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 0.57.59 0.47.27 0.00.39 2.0
3 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.58.52 0.48.01 0.01.13 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 0.58.45 0.48.13 0.01.25 4.0
5 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.58.37 0.48.19 0.01.31 5.0
6 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.59.11 0.49.07 0.02.19 6.0
7 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.00.49 0.49.49 0.03.01 7.0
8 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.02.09 0.51.09 0.04.21 8.0
9 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 1.01.45 0.51.13 0.04.25 9.0
10 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.03.13 0.52.41 0.05.53 10.0
11 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.03.34 0.53.16 0.06.28 11.0
12 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 1.04.30 0.53.39 0.06.51 12.0

R12 - P7 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P7 Fleet

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:13.25, Distance:6.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.11.05 0.56.25 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.11.37 0.57.53 0.01.28 2.0
3 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.12.30 0.59.05 0.02.40 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshell Dan Olson 135 1.13.59 0.59.57 0.03.31 4.0
5 P7 Manta Ray Olson 911 SE 45 Jonathan Reichhold 135 1.14.03 1.00.01 0.03.35 5.0
6 P7 French Kiss Beneteau 87919 Pat Nelson 135 1.15.44 1.01.42 0.05.16 6.0
7 P7 Bodacious Beneteau 35 73392 J Rosenbach 129 1.15.14 1.01.49 0.05.24 7.0
8 P7 Aussie Rules Laser 28 176 Dave Hayes 141 1.16.30 1.01.50 0.05.25 8.0
9 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.16.16 1.02.14 0.05.48 9.0
10 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.17.12 1.02.45 0.06.19 10.0
11 P7 Diva J-30 69171 Pam Nolan 139 1.17.56 1.03.29 0.07.03 11.0
12 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.19.54 1.06.10 0.09.45 12.0

Fri-2 - P7 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R1 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.24.00, Distance:3.36
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.40.14 0.40.14 0.00.00 1.0
2 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 0.41.45 0.41.45 0.01.31 2.0
3 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.42.13 0.42.13 0.01.59 3.0
4 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 0.42.36 0.42.36 0.02.22 4.0
5 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 0.42.40 0.42.40 0.02.26 5.0
6 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 0.42.55 0.42.55 0.02.41 6.0
7 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 0.43.03 0.43.03 0.02.49 7.0
8 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 0.43.58 0.43.58 0.03.44 8.0
9 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 0.44.38 0.44.38 0.04.24 9.0

R2 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:13.27.00, Distance:4.10
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.59.04 0.59.04 0.00.00 1.0
2 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.59.45 0.59.45 0.00.41 2.0
3 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 0.59.57 0.59.57 0.00.53 3.0
4 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 1.01.23 1.01.23 0.02.19 4.0
5 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 1.01.38 1.01.38 0.02.34 5.0
6 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 1.02.09 1.02.09 0.03.05 6.0
7 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 1.02.19 1.02.19 0.03.15 7.0
8 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 1.02.39 1.02.39 0.03.35 8.0
9 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 1.03.17 1.03.17 0.04.13 9.0

R3 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:15.05.00, Distance:5.26
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 0.55.17 0.55.17 0.00.00 1.0
2 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.55.26 0.55.26 0.00.09 2.0
3 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.56.05 0.56.05 0.00.48 3.0
4 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 0.57.40 0.57.40 0.02.23 4.0
5 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 0.58.26 0.58.26 0.03.09 5.0
6 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 0.58.33 0.58.33 0.03.16 6.0
7 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 0.59.04 0.59.04 0.03.47 7.0
8 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 0.59.16 0.59.16 0.03.59 8.0
9 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 1.01.24 1.01.24 0.06.07 9.0

R4 - P8 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R5 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.45.00, Distance:4.28
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.56.08 0.56.08 0.00.00 1.0
2 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 0.56.49 0.56.49 0.00.41 2.0
3 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 0.56.53 0.56.53 0.00.45 3.0
4 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.57.07 0.57.07 0.00.59 4.0
5 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 0.58.20 0.58.20 0.02.12 5.0
6 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 0.58.57 0.58.57 0.02.49 6.0
7 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 0.59.09 0.59.09 0.03.01 7.0
8 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 0.59.54 0.59.54 0.03.46 8.0
9 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 RAF     10.0

R6 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Place, Time:15.08.00, Distance:3.06
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 1 1.0
2 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 2 2.0
3 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 3 3.0
4 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 4 4.0
5 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 5 5.0
6 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 6 6.0
7 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 7 7.0
8 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 8 8.0
9 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 9 9.0

R7 - P8 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R8 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:3.16
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 0.39.52 0.39.52 0.00.00 1.0
2 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.39.53 0.39.53 0.00.01 2.0
3 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 0.40.07 0.40.07 0.00.15 3.0
4 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.40.53 0.40.53 0.01.01 4.0
5 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 0.41.15 0.41.15 0.01.23 5.0
6 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 0.42.18 0.42.18 0.02.26 6.0
7 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 0.42.36 0.42.36 0.02.44 7.0
8 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 0.43.04 0.43.04 0.03.12 8.0
9 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 RAF     10.0

R9 - P8 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:13.10.00, Distance:3.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 1 1.0
2 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 2 2.0
3 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 3 3.0
4 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 4 4.0
5 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 5 5.0
6 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 6 6.0
7 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 7 7.0
8 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 8 8.0
9 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 9 9.0

R10 - P8 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:14.05.00, Distance:4.53
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.58.57 0.58.57 0.00.00 1.0
2 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 1.00.05 1.00.05 0.01.08 2.0
3 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 1.00.31 1.00.31 0.01.34 3.0
4 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 1.00.58 1.00.58 0.02.01 4.0
5 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 1.01.51 1.01.51 0.02.54 5.0
6 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 1.01.56 1.01.56 0.02.59 6.0
7 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 1.02.15 1.02.15 0.03.18 7.0
8 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 1.02.44 1.02.44 0.03.47 8.0
9 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 1.03.44 1.03.44 0.04.47 9.0

R11 - P8 Fleet

Start:Start 13, Finishes:Finish time, Time:14.05.00, Distance:3.83
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points

R12 - P8 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:15.20.00, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 1 1.0
2 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 2 2.0
3 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 3 3.0
4 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 4 4.0
5 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 5 5.0
6 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 6 6.0
7 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 7 7.0
8 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 8 8.0
9 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 9 9.0

Fri-1 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Place, Time:12.50, Distance:5.08
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Place Points
1 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 1 1.0
2 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 2 2.0
3 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 3 3.0
4 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 4 4.0
5 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 5 5.0
6 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 6 6.0
7 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 7 7.0
8 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 8 8.0
9 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 9 9.0

Fri-2 - P8 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:14.29.00, Distance:3.46
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Electirc Mayhem Moore 24 145 Brian Petros 0 0.41.32 0.41.32 0.00.00 1.0
2 P8 More Cowbell ! Moore 24 124 Kathryn Meyer 0 0.41.34 0.41.34 0.00.02 2.0
3 P8 More Uff Da Moore 24 26 Ben Braden 0 0.41.43 0.41.43 0.00.11 3.0
4 P8 Flying Tiger Moore 24 155 Vaughan Peters 0 0.41.58 0.41.58 0.00.26 4.0
5 P8 Runnin Moore 24 108 Wendell Gregory 0 0.42.43 0.42.43 0.01.11 5.0
6 P8 Pendragon Moore 24 109 Maurice Voisin 0 0.43.00 0.43.00 0.01.28 6.0
7 P8 Lowly Worm Moore 24 38 Stephanie Schwenk 0 0.43.42 0.43.42 0.02.10 7.0
8 P8 Mordacious Moore 24 60 Lisa Winterhalter 0 0.44.16 0.44.16 0.02.44 8.0
9 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 0 0.44.50 0.44.50 0.03.18 9.0

R1 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:13.04.00, Distance:4.10
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.59.17 0.49.18 0.00.00 1.0
2 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 1.01.38 0.49.49 0.00.30 2.0
3 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 1.02.39 0.50.42 0.01.23 3.0
4 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 1.05.19 0.51.31 0.02.12 4.0
5 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 1.02.35 0.51.43 0.02.25 5.0
6 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.03.46 0.51.49 0.02.30 6.5
6 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 1.03.38 0.51.49 0.02.30 6.5
8 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 1.05.38 0.52.55 0.03.37 8.0
9 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.11.57 0.56.10 0.06.51 9.0
10 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 1.11.44 0.57.48 0.08.29 10.0
11 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 1.11.27 0.58.49 0.09.30 11.0
12 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 1.16.19 1.02.23 0.13.04 12.0
13 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 DNF     13.0

R2 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R3 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:15.10.00, Distance:5.26
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.56.02 0.40.52 0.00.00 1.0
2 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.58.00 0.42.40 0.01.47 2.0
3 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 0.58.09 0.42.49 0.01.56 3.0
4 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.55.55 0.43.07 0.02.15 4.0
5 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 1.01.00 0.43.17 0.02.25 5.0
6 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 0.56.28 0.43.35 0.02.43 6.0
7 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 0.59.23 0.44.13 0.03.21 7.0
8 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 1.00.47 0.44.29 0.03.37 8.0
9 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.13.28 0.53.13 0.12.21 9.0
10 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 1.18.28 1.00.35 0.19.43 10.0
11 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 DSQ     14.0
11 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 DSQ     14.0

R4 - P9 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R5 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:12.50.00, Distance:4.28
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.55.17 0.42.57 0.00.00 1.0
2 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 0.56.39 0.44.10 0.01.13 2.0
3 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.55.00 0.44.35 0.01.39 3.0
4 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 0.59.02 0.44.37 0.01.41 4.0
5 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.57.41 0.45.12 0.02.15 5.0
6 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 0.56.51 0.45.30 0.02.34 6.0
7 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 0.56.11 0.45.42 0.02.45 7.0
8 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 0.58.07 0.45.47 0.02.50 8.0
9 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 1.01.36 0.47.03 0.04.06 9.0
10 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 1.00.50 0.47.34 0.04.37 10.0
11 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.04.11 0.47.42 0.04.46 11.0
12 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 1.02.16 0.49.04 0.06.08 12.0
13 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 DNF     13.0

R6 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:14.38.00, Distance:4.25
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.48.07 0.35.52 0.00.00 1.0
2 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 0.49.19 0.36.55 0.01.03 2.0
3 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.47.42 0.37.22 0.01.30 3.0
4 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.51.35 0.39.11 0.03.19 4.0
5 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 0.49.59 0.39.34 0.03.42 5.0
6 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 0.54.20 0.40.02 0.04.10 6.0
7 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 0.52.08 0.40.52 0.05.00 7.0
8 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 0.55.23 0.40.56 0.05.04 8.0
9 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 0.58.38 0.42.16 0.06.24 9.0
10 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 0.54.38 0.42.23 0.06.31 10.0
11 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 0.56.40 0.43.34 0.07.42 11.0
12 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 1.02.34 0.48.07 0.12.15 12.0
13 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 RAF     14.0

R7 - P9 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R8 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:13.00.00, Distance:3.78
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.33.23 0.22.29 0.00.00 1.0
2 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 0.33.09 0.23.53 0.01.24 2.5
2 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 0.36.37 0.23.53 0.01.24 2.5
4 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.35.14 0.24.13 0.01.43 4.0
5 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 0.35.18 0.24.17 0.01.47 5.0
6 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.33.35 0.24.23 0.01.54 6.0
7 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 0.34.49 0.24.48 0.02.19 7.0
8 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 0.36.49 0.25.06 0.02.37 8.0
9 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 0.39.56 0.25.23 0.02.54 9.0
10 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 0.38.18 0.25.27 0.02.58 10.0
11 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 0.36.42 0.25.48 0.03.19 11.0
12 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 0.45.57 0.33.06 0.10.37 12.0
13 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 DSQ     14.0

R9 - P9 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

R10 - P9 Fleet

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:13.54.00, Distance:4.24
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.59.50 0.47.36 0.00.00 1.0
2 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 1.01.29 0.49.15 0.01.39 2.0
3 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 1.00.17 0.49.58 0.02.21 3.0
4 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 1.00.32 0.50.09 0.02.32 4.0
5 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 1.05.53 0.51.28 0.03.52 5.0
6 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 1.03.51 0.51.29 0.03.53 6.0
7 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 1.03.06 0.51.52 0.04.15 7.0
8 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 1.05.06 0.51.57 0.04.21 8.0
9 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.04.31 0.52.09 0.04.33 9.0
10 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.10.14 0.53.55 0.06.18 10.0
11 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 1.08.25 0.54.09 0.06.32 11.0
12 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 1.10.23 0.57.19 0.09.42 12.0
13 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 DNF     13.0

R11 - P9 Fleet

Start:Start 14, Finishes:Finish time, Time:15.15.00, Distance:3.83
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 0.55.22 0.45.59 0.00.00 1.0
2 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 0.59.23 0.48.20 0.02.21 2.0
3 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.58.52 0.49.33 0.03.34 3.0
4 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 1.00.53 0.50.44 0.04.45 4.0
5 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 1.02.10 0.51.00 0.05.01 5.0
6 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 1.02.40 0.51.37 0.05.38 6.0
7 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.03.39 0.52.29 0.06.30 7.0
8 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 1.05.29 0.52.35 0.06.36 8.0
9 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 1.07.29 0.54.28 0.08.29 9.0
10 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 1.06.56 0.55.04 0.09.05 10.0
11 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.10.43 0.55.58 0.09.59 11.0
12 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 1.09.11 0.57.22 0.11.23 12.0
13 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 DNF     13.0

R12 - P9 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Fri-1 - P9 Fleet

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:13.30, Distance:4.78
Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Hare Brained Custom 24 12 David Hickman 147 1.05.09 0.53.26 0.00.00 1.0
2 P9 Dragonfly Martin 241 791 Karen Anderson 173 1.07.14 0.53.27 0.00.01 2.0
3 P9 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 1.07.24 0.55.46 0.02.20 3.0
4 P9 Hukilau Olson 25 22 Bob Ullmer 175 1.11.14 0.57.18 0.03.51 4.0
5 P9 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.11.45 0.57.49 0.04.22 5.0
6 P9 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 173 1.12.07 0.58.20 0.04.54 6.0
7 P9 Runner Ranger 26 69701 Dan Randolph 202 1.15.40 0.59.34 0.06.08 7.0
8 P9 Schockwave Santana 525 87181 Kent Hardisty 204 1.16.11 0.59.56 0.06.30 8.0
9 P9 Slingshot Ultimate 20 93 Bob Miles 159 1.12.54 1.00.14 0.06.48 9.0
10 P9 Skye Rocket Merit 25 529 William McKinnon 185 1.17.35 1.02.51 0.09.24 10.0
11 P9 Magic Juan San Juan 24 29806 Shannon Buys 231 1.21.27 1.03.03 0.09.36 11.0
12 P9 Toucan Hunter 26.5 6942 Dennis Tanner 204 1.25.19 1.09.04 0.15.38 12.0
13 P9 Lucky Jim J-24 3202 Jim McAlpine 186 OCS     14.0

Fri-2 - P9 Fleet

Place Fleet Boat Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
RAFRetired after finishing

cycseattle.org
cycsea@eskimo.com

whidbeyislandraceweek.com
jibeset@msn.com

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 11
www.sailwave.com