Oak Harbor Yacht Club & CYC Seattle

WIRW 2009


WIRW 2009 Preliminary Results

Contents

P0 Fleet

Sailed:12, Discards:1, To count:11, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 (4.0) 4.0 3.0   1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0 26.0 22.0
2nd P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 3.0 2.0 2.0   2.0 1.0 3.0 3.5 2.0 (4.0) 2.0 4.0 3.0 31.5 27.5
3rd P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 2.0 1.0 1.0   (10.0 OCS) 2.0 2.0 3.5 4.0 3.0 5.0 2.0 4.0 39.5 29.5
4th P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.0 3.0 4.0   (7.0) 7.0 6.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 39.0 32.0
5th P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 5.0 6.0 5.0   5.0 (8.0) 7.0 7.0 5.0 5.0 6.0 6.0 8.0 73.0 65.0
6th P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 7.0 5.0 6.0   6.0 (9.0) 4.0 8.0 9.0 6.0 7.0 7.0 5.0 79.0 70.0
7th P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 6.0 7.0 7.0   3.0 4.0 5.0 (10.0 DNS) 6.0 8.0 10.0 DSQ 8.0 9.0 83.0 73.0
8th P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 8.0 (9.0) 8.0   4.0 6.0 9.0 6.0 8.0 9.0 4.0 5.0 7.0 83.0 74.0
9th P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 9.0 8.0 9.0   (10.0 OCS) 5.0 8.0 5.0 7.0 7.0 8.0 9.0 6.0 91.0 81.0

P1 Fleet

Sailed:12, Discards:1, To count:11, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 3.0 3.0 2.0   1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 22.0 17.0
2nd P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 1.0 2.0 1.0   2.0 3.0 3.0 1.0 2.0 (4.0) 3.0 2.0 2.0 26.0 22.0
3rd P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 6.0 1.0 5.0   3.0 4.0 (7.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 5.0 4.0 44.0 37.0
4th P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 2.0 5.0 4.0   4.0 2.0 2.0 4.0 4.0 (8.0) 4.0 4.0 5.0 48.0 40.0
5th P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 5.0 4.0 3.0   5.0 6.0 4.0 2.0 (7.0) 5.0 6.0 6.0 3.0 56.0 49.0
6th P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 7.0 6.0 7.0   6.0 5.0 6.0 7.0 6.0 3.0 7.0 (8.0) 6.0 74.0 66.0
7th P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 4.0 7.0 9.0 SCP4   7.5 7.0 5.0 6.0 5.0 6.0 (10.0 DSQ) 3.0 7.0 76.5 66.5
8th P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 (8.0) 8.0 8.0   7.5 8.0 8.0 8.0 8.0 7.0 5.0 7.0 8.0 90.5 82.5
9th P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 9.0 9.0 9.0   (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 9.0 9.0 115.0 105.0

P2 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:12, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 3.0 (7.0) 2.0   3.0 1.0 1.0 3.0 1.0 2.0   5.0 3.5 31.5 24.5
2nd P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.0 2.0 4.0   4.0 3.0 3.0 2.0 6.0 (9.0)   2.0 7.0 43.0 34.0
3rd P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 6.0 1.0 1.0   2.0 10.0 7.0 (11.0) 2.0 1.0   3.0 5.0 49.0 38.0
4th P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 (13.0 DSQ) 12.0 3.0   1.0 5.0 2.0 1.0 5.0 5.0   9.0 2.0 58.0 45.0
5th P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 (8.0) 8.0 5.0   5.0 2.0 8.0 8.0 4.0 4.0   4.0 1.0 57.0 49.0
6th P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 2.0 3.0 8.0   (13.0 OCS) 7.0 5.0 7.0 3.0 11.0   1.0 3.5 63.5 50.5
7th P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 7.0 4.0 7.0   7.0 (11.0) 4.0 4.0 7.0 6.0   6.0 6.0 69.0 58.0
8th P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 9.0 6.0 (11.0)   9.0 8.0 11.0 6.0 9.0 3.0   7.0 8.0 87.0 76.0
9th P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 4.5 11.0 10.0   6.0 4.0 6.0 9.0 8.0 (12.0)   10.0 9.0 89.5 77.5
10th P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 4.5 5.0 6.0   10.0 12.0 9.0 5.0 10.0 7.0   (13.0 DNC) 13.0 DNC 94.5 81.5
11th P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 10.0 10.0 9.0   8.0 9.0 (12.0) 10.0 12.0 10.0   8.0 11.0 109.0 97.0
12th P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 11.0 9.0 (12.0)   11.0 6.0 10.0 12.0 11.0 8.0   11.0 10.0 111.0 99.0

P3 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.0 1.0 2.0   3.0 (6.0) 4.5 1.0 1.0 1.0   1.0 3.0 24.5 18.5
2nd P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 2.0 2.0 1.0   1.0 (3.0) 1.0 2.0 3.0 3.0   3.0 1.0 22.0 19.0
3rd P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 5.0 4.0 (6.0)   4.0 1.0 3.0 3.0 4.0 2.0   4.0 5.0 41.0 35.0
4th P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 4.0 (6.0) 3.0   5.0 2.0 6.0 4.0 6.0 4.0   2.0 4.0 46.0 40.0
5th P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 (6.0) 3.0 5.0   6.0 4.0 2.0 5.0 5.0 5.0   5.0 2.0 48.0 42.0
6th P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 3.0 5.0 4.0   2.0 5.0 4.5 (6.0) 2.0 6.0   6.0 6.0 49.5 43.5
7th P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 (7.0) 7.0 7.0   7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0   7.0 7.0 77.0 70.0
8th P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 (8.0) 8.0 8.0   8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0   8.0 8.0 88.0 80.0
9th P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 110.0 100.0

P4 Fleet

Sailed:12, Discards:1, To count:11, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 2.0   4.0 1.0 4.0 (5.0) 1.0 1.0 29.0 24.0
2nd P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 3.0 5.0 3.0 2.0 1.0 (6.0)   1.0 5.0 1.0 1.0 3.0 3.0 34.0 28.0
3rd P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 4.0 1.0 2.0 6.0 5.0 3.0   2.0 3.0 2.0 3.0 (8.0) 5.0 44.0 36.0
4th P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 2.0 4.0 4.0 (7.0) 2.0 5.0   3.0 2.0 7.0 2.0 7.0 4.0 49.0 42.0
5th P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 5.0 (7.0) 7.0 3.0 4.0 1.0   6.0 7.0 3.0 4.0 2.0 2.0 51.0 44.0
6th P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 7.0 6.0 6.0 (9.0) 6.0 4.0   8.0 9.0 6.0 6.0 4.0 7.0 78.0 69.0
7th P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8.0 3.0 8.0 1.0 7.0 8.0   7.0 8.0 8.0 (9.0) 5.0 9.0 81.0 72.0
8th P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 (9.0) 9.0 9.0 5.0 8.0 7.0   9.0 4.0 5.0 8.0 6.0 6.0 85.0 76.0
9th P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 6.0 8.0 5.0 8.0 (9.0) 9.0   5.0 6.0 9.0 7.0 9.0 8.0 89.0 80.0

P5 Fleet

Sailed:12, Discards:1, To count:11, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0   1.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 18.0 13.0
2nd P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 3.0 3.0 2.0 (8.0) 7.0 2.0   5.0 1.0 6.0 4.0 3.0 2.0 46.0 38.0
3rd P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2.0 2.0 (8.0) 6.0 2.0 3.0   8.0 7.0 5.0 2.0 2.0 6.0 53.0 45.0
4th P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 6.0 7.0 7.0 2.0 1.0 4.0   2.0 2.0 2.0 (9.0) 7.0 7.0 56.0 47.0
5th P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 7.0 (10.0 DSQ) 5.0 3.0 5.0 8.0   3.0 3.0 4.0 3.0 8.0 4.0 63.0 53.0
6th P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5.0 (6.0) 3.0 5.0 4.0 6.0   6.0 6.0 3.0 5.0 5.0 5.0 59.0 53.0
7th P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 (8.0) 4.0 6.0 7.0 8.0 7.0   4.0 4.0 8.0 6.0 4.0 3.0 69.0 61.0
8th P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 4.0 5.0 4.0 4.0 6.0 5.0   (9.0) 9.0 7.0 7.0 6.0 8.0 74.0 65.0
9th P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 (9.0) 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0 DNF   7.0 8.0 9.0 8.0 9.0 9.0 103.0 94.0

P6 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:8, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 4.0 1.0 1.0 1.0 4.0 5.0   (6.0) 1.0 2.0   1.0 2.0 28.0 22.0
2nd P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 5.0 2.5 4.0 3.0 1.0 1.0   1.0 4.0 1.0   (6.0) 1.0 29.5 23.5
3rd P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.0 5.0 5.0 4.0 3.0 2.0   2.0 (6.0) 4.0   3.0 4.0 39.0 33.0
4th P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 2.0 4.0 6.0 2.0 5.0 (7.0)   3.0 2.0 5.0   4.0 3.0 43.0 36.0
5th P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 3.0 2.5 3.0 (6.0) 6.0 4.0   4.0 5.0 6.0   2.0 6.0 47.5 41.5
6th P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 (7.0) 6.0 2.0 5.0 2.0 3.0   7.0 3.0 3.0   7.0 5.0 50.0 43.0
7th P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 6.0 (7.0) 7.0 7.0 7.0 6.0   5.0 7.0 7.0   5.0 7.0 71.0 64.0
8th P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0   8.0 8.0 8.0   (9.0 DNC) 9.0 DNC 90.0 81.0

P7 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.0 1.0 2.0 1.0 3.0 (7.0)   1.0 1.0 2.0   1.0 1.0 21.0 14.0
2nd P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 2.0 4.0 (9.0 DNF) 2.0 1.0 2.0   3.0 3.0 3.0   2.0 2.0 33.0 24.0
3rd P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 5.0 5.0 3.0 (6.0) 2.0 1.0   2.0 2.0 1.0   5.0 4.0 36.0 30.0
4th P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 3.0 2.0 1.0 3.0 (7.0) 6.0   4.0 5.0 6.0   3.0 6.0 46.0 39.0
5th P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 4.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0   (7.0) 4.0 5.0   4.0 3.0 49.0 42.0
6th P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 (7.0) 6.0 7.0 4.0 6.0 3.0   5.0 7.0 4.0   7.0 5.0 61.0 54.0
7th P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 6.0 (8.0) 5.0 7.0 4.0 4.0   8.0 8.0 8.0   8.0 7.0 73.0 65.0
8th P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 8.0 7.0 8.0 (9.0) 8.0 9.0   9.0 6.0 7.0   6.0 9.0 86.0 77.0
9th P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 (9.0) 9.0 6.0 8.0 9.0 8.0   6.0 9.0 9.0   9.0 8.0 90.0 81.0

P8 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:14, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0   1.0 3.0 1.0   2.0 2.0 18.0 15.0
2nd P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 4.0 1.0 (7.0) 3.0 4.0 3.0   2.0 5.0 3.0   1.0 3.0 36.0 29.0
3rd P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 3.0 3.0 4.0 2.0 2.0 5.0   3.0 2.0 4.0   (10.0) 8.0 46.0 36.0
4th P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 6.0 8.0 6.0 8.0 1.0 2.0   4.0 1.0 2.0   (9.0) 1.0 48.0 39.0
5th P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 2.0 5.0 2.0 5.0 (9.0) 7.0   9.0 8.0 6.0   4.0 4.0 61.0 52.0
6th P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 5.0 7.0 5.0 4.0 6.0 8.0   (12.0) 6.0 11.0   7.0 5.0 76.0 64.0
7th P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 7.0 6.0 3.0 10.0 10.0 4.0   (13.0) 7.0 8.0   3.0 10.0 81.0 68.0
8th P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 (12.0) 10.0 8.0 6.0 8.0 10.0   5.0 9.5 5.0   8.0 6.0 87.5 75.5
9th P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 9.0 4.0 9.0 7.0 5.0 6.0   9.0 (12.0) 7.0   12.0 12.0 92.0 80.0
10th P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 8.0 9.0 11.0 9.0 11.0 11.0   6.0 4.0 (12.0)   5.0 7.0 93.0 81.0
11th P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 (13.0) 11.0 13.0 12.0 7.0 9.0   11.0 13.0 9.0   13.0 9.0 120.0 107.0
12th P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 11.0 (13.0) 12.0 11.0 12.0 13.0   9.0 9.5 13.0   6.0 11.0 120.5 107.5
13th P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 10.0 12.0 10.0 (13.0) 13.0 12.0   7.0 11.0 10.0   11.0 13.0 122.0 109.0
14th P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   15.0 DNC 15.0 DNC 165.0 150.0

P9 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:6, Scoring system:Appendix A WIRW 2009
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Wed 4 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Thu 4 Fri 1 Fri 2 Total Nett
1st P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0   1.0 1.0 1.0   1.0 1.0 11.0 10.0
2nd P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0   2.0 3.0 (4.0)   3.0 3.0 29.0 25.0
3rd P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 2.0 3.5 4.0 3.0 3.0 2.0   3.0 2.0 (5.0)   2.0 4.0 33.5 28.5
4th P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 4.0 3.5 (5.0) 4.0 5.0 4.0   4.0 5.0 2.0   4.0 2.0 42.5 37.5
5th P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 5.0 5.0 3.0 5.0 4.0 (6.0 DNF)   5.0 4.0 3.0   6.0 DNF 5.0 51.0 45.0
6th P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 (6.0) 6.0 6.0 6.0 6.0 5.0   6.0 6.0 6.0   5.0 6.0 64.0 58.0

Tu 1 - P0 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:12.00.00, Distance:7.61
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.46.20 1.43.17 0.00.00 1.0
2 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.47.55 1.44.07 0.00.49 2.0
3 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.48.57 1.44.23 0.01.06 3.0
4 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.46.39 1.45.53 0.02.36 4.0
5 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.51.02 1.46.28 0.03.11 5.0
6 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.50.16 1.47.59 0.04.42 6.0
7 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.53.17 1.48.43 0.05.26 7.0
8 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.54.53 1.50.19 0.07.02 8.0
9 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 2.02.13 1.57.39 0.14.22 9.0

Tu 2 - P0 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:14.11.00, Distance:7.19
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.19.13 1.15.37 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.20.38 1.16.19 0.00.42 2.0
3 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.20.09 1.17.16 0.01.39 3.0
4 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.18.02 1.17.19 0.01.42 4.0
5 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.23.02 1.18.43 0.03.06 5.0
6 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.23.47 1.19.28 0.03.51 6.0
7 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.21.40 1.19.31 0.03.53 7.0
8 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.23.58 1.19.39 0.04.02 8.0
9 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.24.29 1.20.10 0.04.33 9.0

Tu 3 - P0 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:15.51.00, Distance:7.3
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.23.29 1.19.50 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.25.45 1.21.22 0.01.32 2.0
3 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.22.15 1.21.31 0.01.41 3.0
4 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.26.09 1.23.14 0.03.24 4.0
5 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.29.27 1.25.04 0.05.14 5.0
6 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.29.50 1.25.27 0.05.37 6.0
7 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.27.53 1.25.42 0.05.52 7.0
8 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.30.33 1.26.10 0.06.20 8.0
9 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.31.52 1.27.29 0.07.39 9.0

Wed 1 - P0 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.00.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6  
P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36  
P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30  
P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24  
P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36  
P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36  
P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18  
P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36  
P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36  

Wed 2 - P0 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.47.00, Distance:6.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.02.58 1.02.22 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.06.21 1.02.45 0.00.23 2.0
3 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.05.36 1.03.48 0.01.26 3.0
4 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.07.45 1.04.09 0.01.47 4.0
5 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.09.19 1.05.43 0.03.21 5.0
6 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.09.42 1.06.06 0.03.44 6.0
7 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.09.28 1.07.04 0.04.42 7.0
8 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 OCS     10.0
8 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 OCS     10.0

Wed 3 - P0 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.07.00, Distance:6.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.05.09 1.01.33 0.00.00 1.0
2 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.04.51 1.01.51 0.00.18 2.0
3 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.02.48 1.02.12 0.00.39 3.0
4 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.04.18 1.02.30 0.00.57 4.0
5 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.06.48 1.03.12 0.01.39 5.0
6 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.07.23 1.03.47 0.02.14 6.0
7 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.06.26 1.04.02 0.02.29 7.0
8 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.07.43 1.04.07 0.02.34 8.0
9 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.07.46 1.04.10 0.02.37 9.0

Wed 4 - P0 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:16.23.00, Distance:8.1
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.27.17 1.26.28 0.00.00 1.0
2 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.30.33 1.26.30 0.00.02 2.0
3 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.31.43 1.26.51 0.00.23 3.0
4 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.32.33 1.27.41 0.01.13 4.0
5 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.30.56 1.28.30 0.02.02 5.0
6 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.32.32 1.29.18 0.02.49 6.0
7 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.34.29 1.29.37 0.03.09 7.0
8 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.35.29 1.30.37 0.04.09 8.0
9 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.36.04 1.31.12 0.04.44 9.0

Thur 1 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:6.37
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.07.58 1.07.20 0.00.00 1.0
2 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.17.10 1.14.37 0.07.17 2.0
3 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.19.05 1.15.16 0.07.56 3.5
3 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.18.27 1.15.16 0.07.56 3.5
5 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.19.48 1.15.59 0.08.39 5.0
6 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.21.40 1.17.51 0.10.31 6.0
7 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.22.18 1.18.29 0.11.09 7.0
8 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.22.35 1.18.46 0.11.26 8.0
9 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 DNS     10.0

Thur 2 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.52.00, Distance:4.89
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 0.49.44 0.49.15 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 0.53.17 0.50.21 0.01.06 2.0
3 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 0.52.55 0.50.58 0.01.43 3.0
4 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 0.53.57 0.51.30 0.02.16 4.0
5 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 0.54.44 0.51.48 0.02.33 5.0
6 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 0.53.44 0.52.16 0.03.01 6.0
7 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 0.55.14 0.52.18 0.03.03 7.0
8 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 0.55.22 0.52.26 0.03.11 8.0
9 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 0.56.16 0.53.20 0.04.05 9.0

Thur 3 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.01.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 0.39.21 0.37.53 0.00.00 1.0
2 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 0.38.24 0.38.02 0.00.09 2.0
3 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 0.39.56 0.38.07 0.00.13 3.0
4 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 0.40.38 0.38.27 0.00.33 4.0
5 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 0.41.49 0.39.38 0.01.44 5.0
6 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 0.42.22 0.40.11 0.02.17 6.0
7 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 0.42.35 0.40.24 0.02.30 7.0
8 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 0.41.57 0.40.51 0.02.58 8.0
9 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 0.44.27 0.42.16 0.04.22 9.0

Thu 4 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:16.01.00, Distance:4.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 0.48.10 0.47.42 0.00.00 1.0
2 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 0.50.31 0.47.44 0.00.01 2.0
3 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 0.50.07 0.48.15 0.00.33 3.0
4 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 0.51.05 0.48.18 0.00.35 4.0
5 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 0.50.43 0.48.24 0.00.41 5.0
6 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 0.51.37 0.48.50 0.01.07 6.0
7 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 0.52.54 0.50.07 0.02.24 7.0
8 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 0.53.08 0.50.21 0.02.38 8.0
9 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 DSQ     10.0

Fri 1 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:12.05.00, Distance:5.6
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.06.53 1.04.39 0.00.00 1.0
2 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.07.40 1.04.52 0.00.13 2.0
3 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.06.10 1.05.36 0.00.58 3.0
4 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.09.20 1.05.58 0.01.20 4.0
5 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.10.24 1.07.02 0.02.24 5.0
6 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.11.06 1.07.44 0.03.06 6.0
7 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.13.21 1.09.59 0.05.21 7.0
8 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.13.29 1.11.48 0.07.10 8.0
9 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.15.27 1.12.05 0.07.27 9.0

Fri 2 - P0 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.38.00, Distance:8.3
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P0 Ballistic Melges 32 109 Brad Cole 24 1.24.31 1.21.12 0.00.00 1.0
2 P0 Roxanne J-125 51517 Greg Slyngstad 6 1.22.18 1.21.28 0.00.16 2.0
3 P0 Shrek 1D35 35016 John Hoag 36 1.27.42 1.22.43 0.01.31 3.0
4 P0 Nemesis Melges 30 104 Geoff Longenecker 30 1.26.56 1.22.47 0.01.35 4.0
5 P0 The Shadow 1D35 35019 Peter McCarthy 36 1.27.47 1.22.48 0.01.36 5.0
6 P0 Kahuna 1D35 35011 John Leitzinger 36 1.30.25 1.25.26 0.04.14 6.0
7 P0 Extreme 1D35 35031 John Gerity 36 1.30.34 1.25.35 0.04.23 7.0
8 P0 Carrera 1D35 35020 Simon Walmsley 36 1.30.47 1.25.48 0.04.36 8.0
9 P0 White Cloud Cookson 12m 8455 Johnson/ Lynch 18 1.28.24 1.25.55 0.04.43 9.0

Tu 1 - P1 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P1, Finishes:Place, Time:12.05.00, Distance:7.61
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 1 1.0
2 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 2 2.0
3 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 3 3.0
4 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 4 4.0
5 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 5 5.0
6 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 6 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 9 9.0

Tu 2 - P1 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P1, Finishes:Place, Time:14.28.00, Distance:6.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 1 1.0
2 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 2 2.0
3 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 3 3.0
4 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 4 4.0
5 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 6.0
7 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 9 9.0

Tu 3 - P1 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P1, Finishes:Place, Time:16.06.00, Distance:5.78
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 1 1.0
2 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 2 2.0
3 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 7.0
7 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 7 8.0
8 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 SCP4 9.0
8 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 8 9.0

Wed 1 - P1 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:12.05.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0  
P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0  
P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0  
P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0  
P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0  
P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0  
P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0  
P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0  
P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0  

Wed 2 - P1 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:13.57.00, Distance:6.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 2 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 6.0
7 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 7 7.5
7 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 7 7.5
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Wed 3 - P1 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:15.25.00, Distance:5.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 2 2.0
3 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 3 3.0
4 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 4 4.0
5 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 5 5.0
6 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 6 6.0
7 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Wed 4 - P1 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:16.33.00, Distance:5.96
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 2 2.0
3 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 3 3.0
4 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 4 4.0
5 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 6.0
7 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Thur 1 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:12.20.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 1 1.0
2 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 2 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 5 5.0
6 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 6 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Thur 2 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:13.57.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 2 2.0
3 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 6.0
7 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Thur 3 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:15.08.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 2 2.0
3 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 3 3.0
4 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 4 4.0
5 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 5 5.0
6 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 6 6.0
7 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 7 7.0
8 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Thu 4 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:16.15.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 1 1.0
2 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 2 2.0
3 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 5 5.0
6 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 7 6.0
7 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 8 7.0
8 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 DSQ 10.0
8 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 DNC 10.0

Fri 1 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:12.10.00, Distance:4.99
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 2 2.0
3 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 3 3.0
4 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 4 4.0
5 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 5 5.0
6 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 6 6.0
7 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 7 7.0
8 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 9 9.0

Fri 2 - P1 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:13.33.00, Distance:6.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P1 Tigger / Dangerous When Striped FT10M 22 Chris Winnard 0 1 1.0
2 P1 Prowler FT10M 37 Kirk Leslie 0 2 2.0
3 P1 Rock On FT10M 14 Craig Lees 0 3 3.0
4 P1 Tiger Lilly FT10M 29 Mark McCuddy 0 4 4.0
5 P1 Firecracker FT10M 23 John Anicker 0 5 5.0
6 P1 Gardyloo Henderson 30 71221 Eric Nelson 0 6 6.0
7 P1 My-Tai FT10M 31 Daryl Homan 0 7 7.0
8 P1 Eye Eye J-90 3 David Cohen 0 8 8.0
9 P1 Sea Tiger FT10M 83 FT Peter Dunbar 0 9 9.0

Tu 1 - P2 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:12.10.00, Distance:6.69
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.51.19 1.43.37 0.00.00 1.0
2 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.51.55 1.44.13 0.00.36 2.0
3 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.53.34 1.45.32 0.01.55 3.0
4 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.53.32 1.45.50 0.02.13 4.5
4 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.53.58 1.45.50 0.02.12 4.5
6 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.54.12 1.46.04 0.02.26 6.0
7 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.54.03 1.46.21 0.02.44 7.0
8 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.54.52 1.46.30 0.02.53 8.0
9 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.54.39 1.46.31 0.02.53 9.0
10 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.55.21 1.47.13 0.03.35 10.0
11 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.55.52 1.47.44 0.04.06 11.0
12 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 DSQ     13.0

Tu 2 - P2 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:14.36.00, Distance:5.79
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.07.42 1.00.39 0.00.00 1.0
2 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.08.16 1.01.36 0.00.57 2.0
3 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.09.19 1.02.39 0.02.00 3.0
4 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.09.56 1.03.16 0.02.37 4.0
5 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.10.35 1.03.32 0.02.53 5.0
6 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.11.03 1.04.00 0.03.21 6.0
7 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.11.15 1.04.18 0.03.39 7.0
8 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.11.58 1.04.44 0.04.04 8.0
9 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.12.01 1.04.58 0.04.19 9.0
10 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.14.18 1.07.15 0.06.36 10.0
11 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.14.40 1.08.00 0.07.21 11.0
12 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.15.22 1.08.42 0.08.03 12.0

Tu 3 - P2 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:16.11.00, Distance:6.5
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.21.05 1.13.11 0.00.00 1.0
2 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.21.25 1.13.37 0.00.26 2.0
3 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.21.13 1.13.45 0.00.34 3.0
4 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.21.58 1.14.30 0.01.19 4.0
5 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.23.33 1.15.26 0.02.15 5.0
6 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.23.32 1.15.38 0.02.27 6.0
7 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.23.44 1.16.16 0.03.05 7.0
8 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.24.15 1.16.47 0.03.36 8.0
9 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.24.53 1.16.59 0.03.48 9.0
10 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.25.03 1.17.35 0.04.24 10.0
11 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.26.13 1.18.19 0.05.08 11.0
12 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.26.23 1.18.29 0.05.18 12.0

Wed 1 - P2 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.10.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72  
P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69  
P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73  
P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69  
P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75  
P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69  
P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69  
P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73  
P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69  
P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73  
P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73  
P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73  

Wed 2 - P2 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.02.00, Distance:6.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.15.06 1.08.12 0.00.00 1.0
2 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.16.33 1.09.15 0.01.03 2.0
3 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.17.21 1.10.09 0.01.57 3.0
4 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.17.24 1.10.30 0.02.18 4.0
5 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.18.35 1.11.05 0.02.53 5.0
6 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.18.06 1.11.12 0.03.00 6.0
7 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.18.58 1.12.04 0.03.52 7.0
8 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.20.52 1.13.34 0.05.22 8.0
9 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.21.00 1.13.42 0.05.30 9.0
10 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.21.04 1.13.46 0.05.34 10.0
11 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.21.54 1.14.36 0.06.24 11.0
12 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 OCS     13.0

Wed 3 - P2 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:15.40.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 0.31.29 0.26.37 0.00.00 1.0
2 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 0.32.00 0.26.56 0.00.19 2.0
3 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 0.32.28 0.27.48 0.01.11 3.0
4 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 0.32.39 0.27.59 0.01.22 4.0
5 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 0.32.51 0.28.11 0.01.34 5.0
6 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 0.33.34 0.28.38 0.02.01 6.0
7 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 0.33.23 0.28.43 0.02.06 7.0
8 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 0.34.12 0.29.16 0.02.39 8.0
9 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 0.34.15 0.29.19 0.02.42 9.0
10 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 0.34.19 0.29.23 0.02.46 10.0
11 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 0.35.03 0.30.23 0.03.46 11.0
12 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 0.35.55 0.30.59 0.04.22 12.0

Wed 4 - P2 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:16.28.00, Distance:6.16
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.12.21 1.04.57 0.00.00 1.0
2 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.13.33 1.06.28 0.01.30 2.0
3 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.14.48 1.07.43 0.02.45 3.0
4 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.15.03 1.07.58 0.03.00 4.0
5 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.15.34 1.08.29 0.03.31 5.0
6 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.16.04 1.08.59 0.04.01 6.0
7 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.16.32 1.09.02 0.04.05 7.0
8 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.16.46 1.09.04 0.04.07 8.0
9 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.18.14 1.10.44 0.05.47 9.0
10 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.18.45 1.11.15 0.06.18 10.0
11 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.18.53 1.11.23 0.06.26 11.0
12 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.19.25 1.11.55 0.06.58 12.0

Thur 1 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.25.00, Distance:5.49
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.04.59 0.58.40 0.00.00 1.0
2 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.07.37 1.01.18 0.02.38 2.0
3 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.08.12 1.01.37 0.02.57 3.0
4 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.08.04 1.01.45 0.03.05 4.0
5 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 1.08.48 1.02.07 0.03.27 5.0
6 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.08.49 1.02.08 0.03.28 6.0
7 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.09.14 1.02.55 0.04.15 7.0
8 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.10.28 1.03.36 0.04.56 8.0
9 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.10.41 1.04.22 0.05.42 9.0
10 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.12.10 1.05.29 0.06.49 10.0
11 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.13.00 1.06.19 0.07.39 11.0
12 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.14.27 1.07.46 0.09.06 12.0

Thur 2 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.12.00, Distance:4.29
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 0.51.50 0.46.41 0.00.00 1.0
2 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 0.52.44 0.47.31 0.00.50 2.0
3 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 0.52.39 0.47.43 0.01.02 3.0
4 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 0.53.25 0.48.03 0.01.22 4.0
5 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 0.53.03 0.48.07 0.01.26 5.0
6 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 0.53.19 0.48.23 0.01.42 6.0
7 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 0.53.48 0.48.52 0.02.11 7.0
8 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 0.53.56 0.49.00 0.02.19 8.0
9 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 0.54.19 0.49.06 0.02.25 9.0
10 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 0.54.34 0.49.21 0.02.40 10.0
11 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 0.55.20 0.50.07 0.03.26 11.0
12 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 0.55.34 0.50.21 0.03.40 12.0

Thur 3 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:15.18.00, Distance:5.53
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 0.46.14 0.39.30 0.00.00 1.0
2 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 0.46.41 0.40.03 0.00.33 2.0
3 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 0.47.07 0.40.23 0.00.53 3.0
4 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 0.47.38 0.40.43 0.01.13 4.0
5 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 0.47.08 0.40.46 0.01.16 5.0
6 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 0.47.31 0.41.09 0.01.39 6.0
7 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 0.47.54 0.41.10 0.01.40 7.0
8 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 0.48.25 0.41.41 0.02.11 8.0
9 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 0.48.04 0.41.42 0.02.12 9.0
10 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 0.48.37 0.41.53 0.02.23 10.0
11 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 0.48.46 0.42.24 0.02.54 11.0
12 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 0.49.03 0.42.41 0.03.11 12.0

Thu 4 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.10.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72  
P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69  
P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73  
P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69  
P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75  
P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69  
P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69  
P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73  
P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69  
P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73  
P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73  
P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73  

Fri 1 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:5.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.08.52 1.03.03 0.00.00 1.0
2 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.09.32 1.03.43 0.00.40 2.0
3 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.10.11 1.04.02 0.00.59 3.0
4 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.11.07 1.04.48 0.01.45 4.0
5 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.10.54 1.04.50 0.01.47 5.0
6 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.11.26 1.05.37 0.02.34 6.0
7 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.12.15 1.06.06 0.03.03 7.0
8 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.13.37 1.07.28 0.04.25 8.0
9 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.14.37 1.08.48 0.05.45 9.0
10 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.14.39 1.08.50 0.05.47 10.0
11 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.17.31 1.11.22 0.08.19 11.0
12 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 DNC     13.0

Fri 2 - P2 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:13.48.00, Distance:6.24
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P2 Elusive C&C 115 51 Jeff Whitney 75 1.10.48 1.03.00 0.00.00 1.0
2 P2 Astral Plane J-109 258 Adam Korbin 69 1.10.19 1.03.08 0.00.08 2.0
3 P2 Absolutely 1 Ton 40149 Charlie Macaulay 72 1.10.40 1.03.11 0.00.11 3.5
3 P2 Illusionist J-109 309 David Maclean 69 1.10.22 1.03.11 0.00.11 3.5
5 P2 The Boss J-35 69112 Wayne Berge 73 1.10.55 1.03.19 0.00.19 5.0
6 P2 Shada J-109 44 Jerry Woodfield 69 1.11.07 1.03.56 0.00.56 6.0
7 P2 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell 69 1.11.51 1.04.40 0.01.40 7.0
8 P2 Bergen Viking J-35 87552 Svein Ellingsen 73 1.12.47 1.05.11 0.02.11 8.0
9 P2 Jeopardy J-109 161 Ed Pinkham 69 1.12.25 1.05.14 0.02.14 9.0
10 P2 Avalanche Express 37 MK II 42062 Kelly Penney 73 1.14.10 1.06.34 0.03.34 10.0
11 P2 Jabiru J-35 29223 Ernie Chatham Al Whitfield 73 1.14.42 1.07.06 0.04.06 11.0
12 P2 Grace E J-35 40622 Brian White 73 DNC     13.0

Tu 1 - P3 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:6.69
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.50.51 1.40.36 0.00.00 1.0
2 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.53.05 1.43.36 0.03.01 2.0
3 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.56.15 1.44.26 0.03.50 3.0
4 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.59.41 1.46.18 0.05.43 4.0
5 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.56.59 1.46.37 0.06.01 5.0
6 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.59.20 1.47.31 0.06.55 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 2.00.02 1.51.13 0.10.38 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.58.26 1.51.45 0.11.09 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Tu 2 - P3 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:14.41.00, Distance:5.29
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.05.03 0.56.56 0.00.00 1.0
2 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.07.55 1.00.25 0.03.29 2.0
3 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.10.01 1.00.40 0.03.44 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.09.30 1.01.18 0.04.22 4.0
5 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.11.48 1.02.27 0.05.31 5.0
6 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.13.24 1.02.49 0.05.53 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.12.40 1.05.42 0.08.46 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.13.44 1.08.27 0.11.30 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Tu 3 - P3 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:16.16.00, Distance:5.66
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.13.42 1.05.41 0.00.00 1.0
2 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.14.33 1.05.52 0.00.11 2.0
3 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.18.49 1.07.30 0.01.49 3.0
4 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.17.38 1.07.38 0.01.57 4.0
5 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.18.31 1.08.31 0.02.50 5.0
6 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.17.36 1.08.50 0.03.09 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.18.36 1.11.09 0.05.28 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.21.30 1.15.50 0.10.09 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Wed 1 - P3 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.15.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92  
P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85  
P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93  
P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120  
P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106  
P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106  
P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79  
P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60  
P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84  

Wed 2 - P3 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.07.00, Distance:6.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.17.22 1.08.52 0.00.00 1.0
2 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.21.02 1.10.26 0.01.34 2.0
3 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.20.02 1.10.50 0.01.58 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.20.13 1.10.55 0.02.03 4.0
5 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.24.34 1.12.34 0.03.42 5.0
6 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.23.15 1.12.39 0.03.47 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.22.08 1.14.14 0.05.22 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.22.37 1.16.37 0.07.45 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Wed 3 - P3 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:15.45.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 0.32.38 0.26.20 0.00.00 1.0
2 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 0.35.54 0.27.47 0.01.26 2.0
3 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 0.33.50 0.28.05 0.01.44 3.0
4 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 0.35.28 0.28.18 0.01.57 4.0
5 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 0.35.31 0.28.21 0.02.00 5.0
6 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 0.35.09 0.28.55 0.02.35 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 0.35.21 0.30.00 0.03.40 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 0.34.57 0.30.53 0.04.33 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Wed 4 - P3 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:16.38.00, Distance:4.22
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 0.50.50 0.44.51 0.00.00 1.0
2 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 0.54.18 0.46.51 0.01.59 2.0
3 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 0.53.28 0.46.56 0.02.04 3.0
4 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 0.53.32 0.47.04 0.02.12 4.5
4 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 0.54.31 0.47.04 0.02.12 4.5
6 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 0.55.38 0.47.12 0.02.20 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 0.54.08 0.48.35 0.03.43 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 0.57.52 0.53.39 0.08.47 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Thur 1 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.30.00, Distance:5.49
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.09.02 1.00.37 0.00.00 1.0
2 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.09.37 1.01.50 0.01.13 2.0
3 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.10.27 1.01.56 0.01.20 3.0
4 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.13.21 1.02.22 0.01.45 4.0
5 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.13.29 1.03.47 0.03.10 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.13.38 1.03.56 0.03.19 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.14.14 1.07.00 0.06.23 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.16.03 1.10.34 0.09.57 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Thur 2 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.17.00, Distance:4.29
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 0.53.07 0.46.32 0.00.00 1.0
2 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 0.55.20 0.47.45 0.01.13 2.0
3 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 0.53.55 0.47.50 0.01.18 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 0.54.51 0.48.12 0.01.40 4.0
5 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 0.56.00 0.48.25 0.01.53 5.0
6 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 0.57.13 0.48.38 0.02.06 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 0.56.27 0.50.48 0.04.16 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 0.59.16 0.54.59 0.08.26 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Thur 3 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:15.33.00, Distance:5.53
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 0.56.00 0.47.31 0.00.00 1.0
2 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 0.58.08 0.49.34 0.02.02 2.0
3 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 0.57.40 0.49.50 0.02.19 3.0
4 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.01.12 0.50.08 0.02.37 4.0
5 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.01.47 0.52.01 0.04.30 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.02.01 0.52.15 0.04.44 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.00.53 0.53.36 0.06.05 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.02.18 0.56.46 0.09.15 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Thu 4 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.15.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92  
P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85  
P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93  
P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120  
P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106  
P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106  
P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79  
P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60  
P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84  

Fri 1 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:12.20.00, Distance:6.1
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.22.08 1.12.47 0.00.00 1.0
2 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.25.06 1.12.54 0.00.07 2.0
3 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 1.22.30 1.13.52 0.01.05 3.0
4 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.24.26 1.14.59 0.02.12 4.0
5 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.26.38 1.15.51 0.03.05 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.32.03 1.21.16 0.08.30 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.29.21 1.21.19 0.08.32 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.34.14 1.28.08 0.15.21 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Fri 2 - P3 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:14.08.00, Distance:5.49
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P3 Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 Don/Andrew Wills 85 0.59.15 0.51.28 0.00.00 1.0
2 P3 Wildflower J-35c 69264 Tom Mitchell 106 1.01.34 0.51.52 0.00.24 2.0
3 P3 What? A Tripp Peterson 37 31867 Gary Morgan Chris Yob 92 1.00.37 0.52.12 0.00.44 3.0
4 P3 Skookumchuck Baltic 37 31132 Byron Skubi 120 1.04.05 0.53.06 0.01.38 4.0
5 P3 Corvo J-33 34 Tom Kerr 93 1.02.25 0.53.54 0.02.26 5.0
6 P3 Pangaea Baltic 39 59059 Mac Madenwald 106 1.03.48 0.54.06 0.02.38 6.0
7 P3 Surt C&C 41 40654 Mike Sinclair 79 1.02.59 0.55.45 0.04.17 7.0
8 P3 Sea-duced C&C 121 69238 Ross Cutler 60 1.03.57 0.58.28 0.06.59 8.0
9 P3 Vitesse Beneteau 36.7 240 David Steffen 84 DNC     10.0

Tu 1 - P4 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P4, Finishes:Place, Time:12.20.00, Distance:5.59
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1 1.0
2 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 2 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 3 3.0
4 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 4 4.0
5 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 5 5.0
6 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 6 6.0
7 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 7 7.0
8 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 9 9.0

Tu 2 - P4 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P4, Finishes:Place, Time:14.16.00, Distance:5.7
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 1 1.0
2 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 2 2.0
3 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 3 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 4 4.0
5 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 5 5.0
6 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 6 6.0
7 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 7 7.0
8 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 8 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 9 9.0

Tu 3 - P4 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P4, Finishes:Place, Time:15.56.00, Distance:5.36
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1 1.0
2 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 2 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 3 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 4 4.0
5 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 5 5.0
6 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 6 6.0
7 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 7 7.0
8 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 9 9.0

Wed 1 - P4 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:12.25.00, Distance:5.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 1 1.0
2 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 2 2.0
3 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 3 3.0
4 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 4 4.0
5 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 5 5.0
6 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 6 6.0
7 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 7 7.0
8 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 8 8.0
9 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 9 9.0

Wed 2 - P4 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:13.52.00, Distance:6.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 1 1.0
2 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 2 2.0
3 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 3 3.0
4 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 4 4.0
5 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 5 5.0
6 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 6 6.0
7 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 7 7.0
8 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 8 8.0
9 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 9 9.0

Wed 3 - P4 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:15.50.00, Distance:7.8
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 1 1.0
2 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 2 2.0
3 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 3 3.0
4 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 4 4.0
5 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 5 5.0
6 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 6 6.0
7 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 7 7.0
8 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8 8.0
9 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 9 9.0

Wed 4 - P4 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:15.50.00, Distance:7.8
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0  
P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0  
P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0  
P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0  
P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0  
P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0  
P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0  
P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0  
P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0  

Thur 1 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:12.35.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 1 1.0
2 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 2 2.0
3 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 3 3.0
4 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 4 4.0
5 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 5 5.0
6 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 6 6.0
7 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 7 7.0
8 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 8 8.0
9 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 9 9.0

Thur 2 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:14.02.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1 1.0
2 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 2 2.0
3 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 3 3.0
4 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 4 4.0
5 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 5 5.0
6 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 6 6.0
7 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 7 7.0
8 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8 8.0
9 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 9 9.0

Thur 3 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:14.51.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 1 1.0
2 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 2 2.0
3 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 3 3.0
4 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 4 4.0
5 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 5 5.0
6 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 6 6.0
7 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 7 7.0
8 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 8 8.0
9 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 9 9.0

Thu 4 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:16.10.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 1 1.0
2 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 2 2.0
3 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 3 3.0
4 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 4 4.0
5 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 5 5.0
6 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 6 6.0
7 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 7 7.0
8 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 8 8.0
9 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 9 9.0

Fri 1 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:12.25.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1 1.0
2 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 2 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 3 3.0
4 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 4 4.0
5 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 5 5.0
6 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 6 6.0
7 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 7 7.0
8 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 8 8.0
9 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 9 9.0

Fri 2 - P4 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:13.53.00, Distance:4.92
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P4 Money Shot J-105 617 Mike Schiltz 0 1 1.0
2 P4 ALLEGRO VIVACE J-105 89 LORENZO MIGLIORINI 0 2 2.0
3 P4 Last Tango J-105 212 John 'JP' Peterson 0 3 3.0
4 P4 Delirium J-105 272 Jerry Diercks 0 4 4.0
5 P4 Jubilee J-105 114 Erik Kristen 0 5 5.0
6 P4 Panic J-105 482 Mike Spear Chuck Stephens 0 6 6.0
7 P4 Bifrost 3 J-105 582 Rodney Hearne 0 7 7.0
8 P4 Usawi J-105 475 Robert Blaylock 0 8 8.0
9 P4 Dulcinea J-105 174 Matthew Gardner-Brown 0 9 9.0

Tu 1 - P5 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P5, Finishes:Place, Time:12.25.00, Distance:5.59
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2 2.0
3 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 3 3.0
4 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 4 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5 5.0
6 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 6 6.0
7 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 7 7.0
8 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Tu 2 - P5 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P5, Finishes:Place, Time:14.21.00, Distance:5.7
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2 2.0
3 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 3 3.0
4 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 5 4.0
5 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 6 5.0
6 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 7 6.0
7 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 8 7.0
8 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 8.0
9 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 DSQ 10.0

Tu 3 - P5 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P5, Finishes:Place, Time:16.01.00, Distance:5.36
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 2 2.0
3 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 3 3.0
4 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 4 4.0
5 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 5 5.0
6 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 6 6.0
7 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 7 7.0
8 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Wed 1 - P5 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:12.30.00, Distance:5.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 2 2.0
3 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 3 3.0
4 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 4 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5 5.0
6 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 6 6.0
7 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 7 7.0
8 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Wed 2 - P5 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:14.12.00, Distance:6.2
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 1 1.0
2 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2 2.0
3 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 3 3.0
4 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 4 4.0
5 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 5 5.0
6 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 6 6.0
7 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 7 7.0
8 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Wed 3 - P5 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:15.55.00, Distance:5.14
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 2 2.0
3 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 3 3.0
4 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 4 4.0
5 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 5 5.0
6 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 6 6.0
7 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 7 7.0
8 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 DNF 9.0

Wed 4 - P5 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:15.55.00, Distance:5.14
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0  
P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0  
P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0  
P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0  
P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0  
P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0  
P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0  
P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0  
P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0  

Thur 1 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:12.40.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 2 2.0
3 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 3 3.0
4 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 4 4.0
5 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 5 5.0
6 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 6 6.0
7 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 7 7.0
8 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 8 8.0
9 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 9 9.0

Thur 2 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:14.07.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 1 1.0
2 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 2 2.0
3 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 3 3.0
4 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 4 4.0
5 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 5 5.0
6 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 6 6.0
7 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 7 7.0
8 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 8 8.0
9 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 9 9.0

Thur 3 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:14.56.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 2 2.0
3 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 3 3.0
4 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 4 4.0
5 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 5 5.0
6 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 6 6.0
7 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 7 7.0
8 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Thu 4 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:16.20.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2 2.0
3 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 3 3.0
4 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 4 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5 5.0
6 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 6 6.0
7 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 7 7.0
8 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 8 8.0
9 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 9 9.0

Fri 1 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:12.30.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 2 2.0
3 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 3 3.0
4 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 4 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5 5.0
6 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 6 6.0
7 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 7 7.0
8 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Fri 2 - P5 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 6, Finishes:Place, Time:13.43.00, Distance:6.09
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
1 P5 pTeron Melges 24 379 Dan Kaseler 0 1 1.0
2 P5 Myst Melges 24 124 Rod Buck 0 2 2.0
3 P5 Merlin Melges 24 362 Tony Humpage 0 3 3.0
4 P5 Nikita Melges 24 96 Paul Arntson 0 4 4.0
5 P5 Traveling Circus Melges 24 60 Kyle Hintze 0 5 5.0
6 P5 Bula Bula Melges 24 330 Bill Checkley 0 6 6.0
7 P5 Wiggle Room Melges 24 456 Chris Johnson 0 7 7.0
8 P5 Cool Beans Melges 24 347 Brenda Stuntz 0 8 8.0
9 P5 Gravy Melges 24 12 Tom Norris 0 9 9.0

Tu 1 - P6 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:12.30.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.25.19 1.17.32 0.00.00 1.0
2 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.27.06 1.18.12 0.00.40 2.0
3 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.29.01 1.19.27 0.01.55 3.0
4 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.31.02 1.20.57 0.03.25 4.0
5 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.30.46 1.21.56 0.04.25 5.0
6 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.29.46 1.21.59 0.04.27 6.0
7 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.31.15 1.23.28 0.05.56 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.34.59 1.26.05 0.08.33 8.0

Tu 2 - P6 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:14.46.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 0.49.33 0.41.17 0.00.00 1.0
2 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 0.48.50 0.41.36 0.00.19 2.5
2 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 0.49.27 0.41.36 0.00.20 2.5
4 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 0.49.06 0.41.48 0.00.31 4.0
5 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 0.48.20 0.41.57 0.00.40 5.0
6 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.49.01 0.42.38 0.01.21 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.50.20 0.43.57 0.02.40 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 0.52.04 0.44.46 0.03.29 8.0

Tu 3 - P6 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:16.21.00, Distance:4.26
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.00.01 0.50.22 0.00.00 1.0
2 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.58.00 0.50.33 0.00.11 2.0
3 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.00.50 0.51.40 0.01.19 3.0
4 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.00.36 0.52.09 0.01.47 4.0
5 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.00.07 0.52.40 0.02.18 5.0
6 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.01.26 0.52.55 0.02.33 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.01.54 0.54.27 0.04.05 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.05.32 0.57.01 0.06.39 8.0

Wed 1 - P6 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:5.0
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.08.49 0.57.29 0.00.00 1.0
2 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.08.28 0.58.28 0.00.59 2.0
3 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.08.32 0.58.37 0.01.08 3.0
4 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.07.23 0.58.38 0.01.09 4.0
5 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.07.32 0.58.47 0.01.18 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.10.23 0.59.38 0.02.09 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.12.09 1.03.24 0.05.55 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.13.51 1.03.51 0.06.22 8.0

Wed 2 - P6 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.17.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 0.51.49 0.43.46 0.00.00 1.0
2 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.51.51 0.44.45 0.00.59 2.0
3 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 0.52.17 0.45.11 0.01.25 3.0
4 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 0.54.37 0.45.25 0.01.39 4.0
5 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 0.53.46 0.45.39 0.01.53 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 0.55.11 0.46.27 0.02.41 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.55.18 0.48.12 0.04.26 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 0.56.39 0.48.32 0.04.46 8.0

Wed 3 - P6 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.30.00, Distance:5.34
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.03.13 0.52.38 0.00.00 1.0
2 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.05.01 0.55.40 0.03.03 2.0
3 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.05.06 0.55.45 0.03.08 3.0
4 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.07.39 0.56.10 0.03.33 4.0
5 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.08.32 0.56.26 0.03.48 5.0
6 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.09.12 0.59.51 0.07.14 6.0
7 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.10.41 1.00.00 0.07.23 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.12.53 1.02.12 0.09.35 8.0

Wed 4 - P6 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.30.00, Distance:5.34
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136  
P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119  
P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105  
P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120  
P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129  
P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105  
P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105  
P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120  

Thur 1 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.45.00, Distance:4.29
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 0.55.32 0.47.01 0.00.00 1.0
2 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 0.55.16 0.47.46 0.00.44 2.0
3 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 0.56.36 0.48.01 0.01.00 3.0
4 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 0.58.09 0.48.56 0.01.54 4.0
5 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.57.55 0.50.25 0.03.23 5.0
6 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.00.24 0.50.41 0.03.39 6.0
7 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.58.37 0.51.07 0.04.05 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.00.23 0.51.48 0.04.47 8.0

Thur 2 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.22.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 0.49.30 0.41.14 0.00.00 1.0
2 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 0.49.02 0.41.44 0.00.30 2.0
3 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 0.48.24 0.42.01 0.00.47 3.0
4 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 0.49.16 0.42.02 0.00.48 4.0
5 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 0.50.18 0.42.27 0.01.14 5.0
6 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 0.49.38 0.43.15 0.02.01 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 0.51.04 0.44.41 0.03.27 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 0.52.25 0.45.07 0.03.53 8.0

Thur 3 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.38.00, Distance:4.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 0.59.01 0.49.48 0.00.00 1.0
2 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.02.52 0.52.20 0.02.32 2.0
3 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.00.47 0.52.39 0.02.51 3.0
4 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.01.02 0.52.54 0.03.06 4.0
5 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.02.17 0.52.59 0.03.11 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.04.01 0.54.01 0.04.13 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.04.12 0.56.04 0.06.16 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 1.08.06 0.58.48 0.09.00 8.0

Thu 4 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.30.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136  
P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119  
P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105  
P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120  
P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129  
P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105  
P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105  
P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120  

Fri 1 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:4.77
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.08.06 0.57.17 0.00.00 1.0
2 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.07.34 0.57.19 0.00.01 2.0
3 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.06.20 0.57.59 0.00.42 3.0
4 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.07.39 0.58.07 0.00.49 4.0
5 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.06.40 0.58.19 0.01.02 5.0
6 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.07.59 0.58.31 0.01.14 6.0
7 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.06.53 0.58.32 0.01.15 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 DNC     9.0

Fri 2 - P6 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.03.00, Distance:5.15
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P6 Here & Now J29M 31834 Pat Denny 119 1.01.17 0.51.04 0.00.00 1.0
2 P6 Fokus 3 6 Meter 90 Jim Metteer 136 1.03.21 0.51.41 0.00.36 2.0
3 P6 Finnegan 6 Meter 123 Andy Parker 120 1.03.31 0.53.13 0.02.09 3.0
4 P6 South Lake Union Trolley Rocket 22 1 Mike Mechaelis 105 1.02.29 0.53.28 0.02.24 4.0
5 P6 Opposition Humboldt 30 69382 Bill Sheldon 105 1.03.01 0.54.00 0.02.56 5.0
6 P6 Crazy Ivan J-80 151 Chris White 129 1.05.13 0.54.09 0.03.04 6.0
7 P6 Redfish Bluefish Rocket 22 2208 Jonathan Little 105 1.05.22 0.56.21 0.05.17 7.0
8 P6 Back Marker Laser SB3 3458 Ed Snyders 120 DNC     9.0

Tu 1 - P7 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.26.38 1.17.04 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.29.18 1.19.31 0.02.27 2.0
3 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.29.51 1.19.50 0.02.46 3.0
4 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.30.18 1.19.51 0.02.47 4.0
5 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 1.30.05 1.20.04 0.03.00 5.0
6 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 1.31.11 1.20.52 0.03.48 6.0
7 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.31.30 1.21.11 0.04.07 7.0
8 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.33.03 1.21.51 0.04.47 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.32.26 1.22.39 0.05.35 9.0

Tu 2 - P7 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:14.51.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.46.55 0.39.04 0.00.00 1.0
2 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.47.33 0.39.20 0.00.16 2.0
3 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.48.16 0.39.41 0.00.37 3.0
4 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.47.52 0.39.50 0.00.46 4.0
5 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.48.37 0.40.24 0.01.20 5.0
6 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.49.20 0.40.53 0.01.48 6.0
7 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 0.50.29 0.41.18 0.02.14 7.0
8 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.51.02 0.42.35 0.03.30 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.50.51 0.42.49 0.03.45 9.0

Tu 3 - P7 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:16.26.00, Distance:4.26
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.00.05 0.50.30 0.00.00 1.0
2 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.00.02 0.50.52 0.00.23 2.0
3 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 1.01.02 0.51.27 0.00.57 3.0
4 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.02.05 0.52.04 0.01.34 4.0
5 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 1.03.55 0.54.03 0.03.33 5.0
6 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.03.41 0.54.19 0.03.49 6.0
7 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.04.35 0.54.43 0.04.13 7.0
8 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.07.20 0.56.37 0.06.07 8.0
9 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 DNF     9.0

Wed 1 - P7 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.48.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.55.36 0.46.52 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.56.09 0.47.13 0.00.21 2.0
3 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.56.33 0.47.25 0.00.33 3.0
4 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.58.04 0.48.40 0.01.47 4.0
5 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.58.25 0.48.53 0.02.00 5.0
6 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.58.21 0.49.13 0.02.21 6.0
7 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.59.40 0.50.16 0.03.23 7.0
8 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.59.16 0.50.20 0.03.28 8.0
9 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.01.15 0.51.02 0.04.10 9.0

Wed 2 - P7 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.22.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.52.44 0.43.48 0.00.00 1.0
2 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.53.04 0.43.56 0.00.08 2.0
3 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.53.14 0.44.30 0.00.42 3.0
4 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.54.00 0.44.36 0.00.48 4.0
5 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.54.11 0.44.39 0.00.50 5.0
6 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.54.06 0.44.42 0.00.54 6.0
7 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.53.52 0.44.44 0.00.56 7.0
8 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 0.58.02 0.47.49 0.04.01 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.59.14 0.50.18 0.06.30 9.0

Wed 3 - P7 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.35.00, Distance:5.34
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 1.07.08 0.55.07 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.08.26 0.56.41 0.01.34 2.0
3 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.09.38 0.57.16 0.02.09 3.0
4 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 1.10.00 0.57.38 0.02.31 4.0
5 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.10.17 0.57.44 0.02.37 5.0
6 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.09.50 0.57.49 0.02.42 6.0
7 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.09.29 0.58.00 0.02.53 7.0
8 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.11.40 0.59.55 0.04.48 8.0
9 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.13.47 1.00.21 0.05.14 9.0

Wed 4 - P7 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.35.00, Distance:5.34
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129  
P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132  
P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135  
P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135  
P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141  
P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139  
P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139  
P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151  
P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132  

Thur 1 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.50.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.50.13 0.42.22 0.00.00 1.0
2 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.51.15 0.43.02 0.00.40 2.0
3 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.51.30 0.43.28 0.01.06 3.0
4 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.51.47 0.43.34 0.01.12 4.0
5 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.52.44 0.44.17 0.01.54 5.0
6 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.52.21 0.44.19 0.01.57 6.0
7 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.53.40 0.45.05 0.02.43 7.0
8 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.54.29 0.46.02 0.03.39 8.0
9 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 0.55.39 0.46.28 0.04.06 9.0

Thur 2 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.27.00, Distance:3.39
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.44.04 0.36.47 0.00.00 1.0
2 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.45.34 0.37.56 0.01.10 2.0
3 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.46.02 0.38.35 0.01.48 3.0
4 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.47.39 0.39.41 0.02.54 4.0
5 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.47.34 0.39.56 0.03.10 5.0
6 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 0.49.07 0.40.35 0.03.48 6.0
7 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.48.37 0.40.46 0.03.59 7.0
8 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.50.20 0.42.29 0.05.42 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.51.36 0.44.09 0.07.22 9.0

Thur 3 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.43.00, Distance:3.09
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.42.35 0.35.38 0.00.00 1.0
2 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.42.46 0.36.07 0.00.30 2.0
3 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.44.00 0.37.12 0.01.34 3.0
4 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.44.26 0.37.16 0.01.39 4.0
5 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.44.48 0.37.32 0.01.54 5.0
6 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.44.46 0.37.49 0.02.11 6.0
7 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 0.45.43 0.37.56 0.02.19 7.0
8 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.47.52 0.40.42 0.05.05 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.47.47 0.40.59 0.05.21 9.0

Thu 4 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.35.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129  
P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132  
P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135  
P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135  
P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141  
P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139  
P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139  
P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151  
P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132  

Fri 1 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.40.00, Distance:5.57
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 1.21.16 1.09.17 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 1.23.13 1.10.58 0.01.40 2.0
3 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 1.23.46 1.11.14 0.01.57 3.0
4 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 1.24.48 1.11.43 0.02.25 4.0
5 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 1.24.23 1.11.51 0.02.34 5.0
6 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.27.37 1.13.36 0.04.18 6.0
7 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 1.27.51 1.14.57 0.05.39 7.0
8 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 1.31.20 1.18.26 0.09.08 8.0
9 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 1.33.54 1.21.39 0.12.21 9.0

Fri 2 - P7 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.22.00, Distance:4.44
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin 129 0.54.44 0.45.11 0.00.00 1.0
2 P7 Jasmina Santana 30/30 87061 Frank Rogers 132 0.55.06 0.45.20 0.00.09 2.0
3 P7 Imzadi Laser 28 118 Doug Ullmer 141 0.55.54 0.45.28 0.00.17 3.0
4 P7 Rubicon S2 9.1 69320 Mel Marshel Dan Olson 135 0.56.17 0.46.18 0.01.06 4.0
5 P7 Jayhawk J-30 359 Allen Roberts 139 0.56.41 0.46.24 0.01.13 5.0
6 P7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton 135 0.57.41 0.47.42 0.02.30 6.0
7 P7 Slingshot J-30 30112 Grady Morgan 139 0.59.06 0.48.49 0.03.38 7.0
8 P7 Nunnehi Olson 911 SE 51485 Bruce Winfield 132 0.59.20 0.49.34 0.04.23 8.0
9 P7 Beyond Chaos C&C 33 85 Tom Guenther 151 1.01.17 0.50.07 0.04.55 9.0

Tu 1 - P8 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:12.40.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 1.25.25 1.14.22 0.00.00 1.0
2 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 1.26.34 1.14.51 0.00.29 2.0
3 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 1.26.13 1.14.57 0.00.35 3.0
4 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 1.28.13 1.15.45 0.01.23 4.0
5 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.29.03 1.16.04 0.01.42 5.0
6 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 1.28.35 1.16.07 0.01.45 6.0
7 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 1.27.07 1.16.17 0.01.55 7.0
8 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 1.29.29 1.16.30 0.02.08 8.0
9 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 1.29.39 1.16.54 0.02.32 9.0
10 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 1.32.33 1.20.05 0.05.43 10.0
11 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 1.33.24 1.20.56 0.06.34 11.0
12 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 1.35.55 1.23.14 0.08.52 12.0
13 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 1.36.49 1.24.21 0.09.59 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Tu 2 - P8 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:14.56.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.47.06 0.36.53 0.00.00 1.0
2 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.46.22 0.37.18 0.00.25 2.0
3 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.47.29 0.38.14 0.01.21 3.0
4 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.49.07 0.38.39 0.01.46 4.0
5 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.48.31 0.38.54 0.02.01 5.0
6 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.47.48 0.38.55 0.02.02 6.0
7 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.49.54 0.39.15 0.02.22 7.0
8 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.49.31 0.39.18 0.02.25 8.0
9 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.50.28 0.39.49 0.02.56 9.0
10 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.51.23 0.40.59 0.04.06 10.0
11 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.51.47 0.41.34 0.04.41 11.0
12 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.52.16 0.42.03 0.05.10 12.0
13 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.53.25 0.43.12 0.06.19 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Tu 3 - P8 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:16.31.00, Distance:4.26
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.58.13 0.47.38 0.00.00 1.0
2 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 1.00.13 0.49.00 0.01.22 2.0
3 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.59.24 0.49.02 0.01.24 3.0
4 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.59.59 0.49.11 0.01.33 4.0
5 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 1.02.45 0.50.20 0.02.41 5.0
6 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 1.02.48 0.50.52 0.03.14 6.0
7 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 1.03.09 0.51.13 0.03.35 7.0
8 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 1.04.18 0.52.10 0.04.31 8.0
9 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 1.04.50 0.52.37 0.04.59 9.0
10 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 1.04.47 0.52.51 0.05.13 10.0
11 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 1.05.48 0.53.23 0.05.44 11.0
12 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 1.05.57 0.54.01 0.06.23 12.0
13 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 1.07.45 0.55.49 0.08.11 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Wed 1 - P8 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:13.00.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.54.07 0.44.02 0.00.00 1.0
2 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.54.44 0.44.27 0.00.25 2.0
3 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.55.50 0.44.28 0.00.26 3.0
4 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.57.05 0.45.15 0.01.12 4.0
5 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.56.37 0.45.56 0.01.53 5.0
6 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.57.42 0.46.08 0.02.06 6.0
7 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.58.25 0.46.47 0.02.45 7.0
8 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.58.45 0.47.23 0.03.21 8.0
9 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.59.29 0.47.39 0.03.36 9.0
10 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.57.35 0.47.42 0.03.40 10.0
11 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.59.17 0.47.55 0.03.53 11.0
12 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.59.24 0.48.02 0.04.00 12.0
13 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.59.57 0.48.35 0.04.33 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Wed 2 - P8 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:14.27.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.56.28 0.45.06 0.00.00 1.0
2 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.55.30 0.45.13 0.00.07 2.0
3 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.55.44 0.45.39 0.00.33 3.0
4 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.57.10 0.45.48 0.00.42 4.0
5 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.58.04 0.46.26 0.01.20 5.0
6 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.58.18 0.46.28 0.01.22 6.0
7 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.58.38 0.47.16 0.02.10 7.0
8 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.59.00 0.47.26 0.02.20 8.0
9 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.58.35 0.47.54 0.02.48 9.0
10 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.58.10 0.48.17 0.03.11 10.0
11 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 1.00.34 0.48.44 0.03.38 11.0
12 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 1.01.28 0.50.06 0.05.00 12.0
13 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 1.01.50 0.50.28 0.05.22 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Wed 3 - P8 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:16.00.00, Distance:4.22
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.51.30 0.41.01 0.00.00 1.0
2 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.52.55 0.41.06 0.00.05 2.0
3 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.53.22 0.41.33 0.00.32 3.0
4 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.53.20 0.43.04 0.02.03 4.0
5 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.53.48 0.43.07 0.02.05 5.0
6 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.55.16 0.43.10 0.02.09 6.0
7 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.54.36 0.43.29 0.02.28 7.0
8 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.56.25 0.44.07 0.03.05 8.0
9 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.56.21 0.44.32 0.03.31 9.0
10 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.57.30 0.45.28 0.04.27 10.0
11 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.58.29 0.46.11 0.05.09 11.0
12 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.58.14 0.46.25 0.05.24 12.0
13 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 1.01.58 0.50.09 0.09.08 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Wed 4 - P8 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:16.00.00, Distance:4.22
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149  
P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168  
P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152  
P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168  
P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158  
P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175  
P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146  
P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171  
P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172  
P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175  
P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168  
P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168  
P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168  
P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171  

Thur 1 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.55.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.48.59 0.39.55 0.00.00 1.0
2 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.50.25 0.40.12 0.00.17 2.0
3 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.50.07 0.40.52 0.00.57 3.0
4 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.51.32 0.41.19 0.01.24 4.0
5 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.52.56 0.42.32 0.02.37 5.0
6 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.53.17 0.42.38 0.02.43 6.0
7 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.52.53 0.42.40 0.02.45 7.0
8 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.52.43 0.43.06 0.03.11 9.0
8 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.53.34 0.43.06 0.03.11 9.0
8 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.53.19 0.43.06 0.03.11 9.0
11 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.53.40 0.43.27 0.03.32 11.0
12 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.54.29 0.43.50 0.03.55 12.0
13 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.54.25 0.45.32 0.05.37 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Thur 2 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:14.32.00, Distance:3.39
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.46.18 0.36.48 0.00.00 1.0
2 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.45.27 0.36.52 0.00.03 2.0
3 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.45.24 0.36.59 0.00.10 3.0
4 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.47.17 0.37.24 0.00.35 4.0
5 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.46.58 0.37.28 0.00.40 5.0
6 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.47.37 0.37.44 0.00.55 6.0
7 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.46.07 0.37.52 0.01.04 7.0
8 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.47.35 0.38.39 0.01.51 8.0
9 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.48.33 0.38.53 0.02.05 9.5
9 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.48.23 0.38.53 0.02.05 9.5
11 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.49.10 0.39.40 0.02.52 11.0
12 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.49.31 0.39.48 0.02.59 12.0
13 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.50.30 0.41.00 0.04.12 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Thur 3 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:15.51.00, Distance:2.47
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.32.49 0.26.41 0.00.00 1.0
2 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.34.44 0.27.49 0.01.08 2.0
3 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.35.09 0.28.14 0.01.33 3.0
4 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.34.36 0.28.21 0.01.40 4.0
5 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.35.25 0.28.23 0.01.42 5.0
6 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.35.04 0.28.34 0.01.53 6.0
7 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.35.58 0.28.53 0.02.12 7.0
8 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.35.13 0.29.12 0.02.31 8.0
9 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.36.09 0.29.14 0.02.33 9.0
10 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.36.14 0.29.19 0.02.38 10.0
11 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.36.32 0.29.20 0.02.39 11.0
12 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.36.43 0.29.31 0.02.50 12.0
13 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.36.27 0.29.32 0.02.51 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Thu 4 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.40.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149  
P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168  
P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152  
P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168  
P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158  
P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175  
P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146  
P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171  
P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172  
P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175  
P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168  
P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168  
P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168  
P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171  

Fri 1 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:12.53.00, Distance:3.33
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.46.50 0.37.31 0.00.00 1.0
2 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.47.01 0.38.45 0.01.14 2.0
3 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.47.23 0.39.17 0.01.46 3.0
4 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.48.22 0.39.36 0.02.05 4.0
5 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.50.35 0.40.52 0.03.22 5.0
6 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.50.12 0.40.53 0.03.22 6.0
7 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.50.47 0.41.04 0.03.34 7.0
8 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.50.51 0.41.22 0.03.51 8.0
9 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.50.54 0.41.35 0.04.04 9.0
10 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.50.05 0.41.39 0.04.08 10.0
11 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.51.30 0.42.11 0.04.40 11.0
12 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.51.47 0.42.14 0.04.44 12.0
13 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.52.16 0.42.57 0.05.26 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Fri 2 - P8 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 9, Finishes:Finish time, Time:14.13.00, Distance:3.68
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P8 Moore - on Moore 24 4 Chris Rosinski 168 0.44.41 0.34.23 0.00.00 1.0
2 P8 Egress Hotfoot 27 69005 Steve Trunkey 149 0.43.54 0.34.46 0.00.23 2.0
3 P8 Team MUD Moore 24 26 Ben Braden 168 0.45.05 0.34.47 0.00.24 3.0
4 P8 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Stephanie Schwenk 158 0.45.56 0.36.15 0.01.52 4.0
5 P8 Ohana Olson 25 69219 Bill Schafer 175 0.47.40 0.36.56 0.02.33 5.0
6 P8 Skookum Too Martin 241 79088 George Brown 171 0.47.26 0.36.57 0.02.34 6.0
7 P8 Yeah Dogg Olson 25 108 Chad Holcomb 175 0.47.44 0.37.00 0.02.37 7.0
8 P8 Blackfoot Hotfoot 27 29807 Mick Corcoran 152 0.46.56 0.37.37 0.03.14 8.0
9 P8 Amigos Beneteau 30E 49495 Mark Hansen 168 0.48.14 0.37.56 0.03.33 9.0
10 P8 Shenanigans B-25 46033 Scott Ellis 146 0.46.57 0.38.00 0.03.37 10.0
11 P8 Frecklebelly Madtom Moore 24 85M Anthony Devita 168 0.48.22 0.38.04 0.03.41 11.0
12 P8 Nauti Nymph Wavelength 24 28838 Michael Schwarze 172 0.51.03 0.40.30 0.06.07 12.0
13 P8 Amore Moore 24 43 Ray Poorman 168 0.51.04 0.40.46 0.06.23 13.0
14 P8 Dump Truk Martin 241 79079 Bart Vervloet 171 DNC     15.0

Tu 1 - P9 Fleet - 7/13/09 at 12.00.00

Start:P9, Finishes:Finish time, Time:12.45.00, Distance:4.45
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 1.29.03 1.11.28 0.00.00 1.0
2 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 1.29.01 1.15.13 0.03.45 2.0
3 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 1.34.03 1.16.55 0.05.27 3.0
4 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 1.33.36 1.19.08 0.07.40 4.0
5 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 1.38.15 1.20.09 0.08.41 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.38.38 1.23.30 0.12.02 6.0

Tu 2 - P9 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P9, Finishes:Finish time, Time:15.01.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.53.00 0.38.35 0.00.00 1.0
2 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.55.54 0.41.51 0.03.16 2.0
3 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.53.36 0.42.17 0.03.42 3.5
3 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.54.09 0.42.17 0.03.42 3.5
5 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 0.57.26 0.42.35 0.04.00 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.00.42 0.48.17 0.09.42 6.0

Tu 3 - P9 Fleet - 7/13/09 at 

Start:P9, Finishes:Finish time, Time:16.36.00, Distance:4.26
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 1.04.47 0.47.57 0.00.00 1.0
2 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 1.05.34 0.49.10 0.01.13 2.0
3 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 1.08.54 0.51.35 0.03.37 3.0
4 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 1.04.57 0.51.45 0.03.47 4.0
5 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 1.08.53 0.55.02 0.07.05 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.12.36 0.58.07 0.10.10 6.0

Wed 1 - P9 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Strart 10, Finishes:Finish time, Time:13.05.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.58.30 0.42.28 0.00.00 1.0
2 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.59.34 0.43.56 0.01.28 2.0
3 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.58.14 0.45.39 0.03.11 3.0
4 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.59.15 0.46.03 0.03.36 4.0
5 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 1.04.59 0.48.28 0.06.01 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.05.34 0.51.46 0.09.18 6.0

Wed 2 - P9 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Strart 10, Finishes:Finish time, Time:14.32.00, Distance:4.06
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 1.01.25 0.45.23 0.00.00 1.0
2 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 1.02.18 0.46.40 0.01.17 2.0
3 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 1.01.36 0.49.01 0.03.38 3.0
4 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 1.06.09 0.49.38 0.04.16 4.0
5 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 1.03.01 0.49.49 0.04.27 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.09.58 0.56.10 0.10.47 6.0

Wed 3 - P9 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Strart 10, Finishes:Finish time, Time:16.05.00, Distance:4.22
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.57.52 0.41.12 0.00.00 1.0
2 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.57.16 0.44.11 0.02.59 2.0
3 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 1.02.50 0.46.35 0.05.23 3.0
4 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 1.01.26 0.47.43 0.06.31 4.0
5 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 1.12.36 0.58.15 0.17.03 5.0
6 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 DNF     6.0

Wed 4 - P9 Fleet - 7/15/09 at 

Start:Strart 10, Finishes:Finish time, Time:16.05.00, Distance:4.22
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237  
P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231  
P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186  
P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195  
P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244  
P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204  

Thur 1 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:13.00.00, Distance:3.65
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.51.26 0.37.01 0.00.00 1.0
2 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.53.40 0.39.37 0.02.36 2.0
3 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.51.50 0.40.31 0.03.30 3.0
4 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.53.05 0.41.13 0.04.12 4.0
5 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 0.56.35 0.41.44 0.04.43 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 0.56.27 0.44.02 0.07.01 6.0

Thur 2 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:14.37.00, Distance:3.39
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.48.33 0.35.10 0.00.00 1.0
2 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.48.13 0.37.42 0.02.33 2.0
3 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.51.07 0.38.04 0.02.54 3.0
4 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 0.52.47 0.39.00 0.03.50 4.0
5 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.50.25 0.39.24 0.04.14 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 0.56.41 0.45.09 0.10.00 6.0

Thur 3 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:15.56.00, Distance:2.47
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.37.08 0.27.23 0.00.00 1.0
2 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.37.18 0.29.16 0.01.54 2.0
3 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 0.39.35 0.29.32 0.02.10 3.0
4 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.39.06 0.29.35 0.02.13 4.0
5 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.37.45 0.30.06 0.02.43 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 0.46.33 0.38.09 0.10.47 6.0

Thu 4 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:12.45.00
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Place Points
P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237  
P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231  
P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186  
P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195  
P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244  
P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204  

Fri 1 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:12.58.00, Distance:3.33
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.50.02 0.36.53 0.00.00 1.0
2 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.49.08 0.38.49 0.01.56 2.0
3 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.51.43 0.38.54 0.02.01 3.0
4 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.51.05 0.40.16 0.03.23 4.0
5 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 0.53.58 0.42.39 0.05.46 5.0
6 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 DNF     6.0

Fri 2 - P9 Fleet - 7/16/09 at 

Start:Start 10, Finishes:Finish time, Time:14.18.00, Distance:3.63
Rank Fleet Boat Type SailNo Skipper PHRF Elapsed Corrected BCE Points
1 P9 Tuesday Columbia 26 19586 Bill Stange 237 0.50.36 0.36.16 0.00.00 1.0
2 P9 Factotum T-Bird 192 Gabe Murphy 195 0.49.07 0.37.19 0.01.03 2.0
3 P9 Magic Juan SJ 24 29806 Shannon Buys 231 0.51.50 0.37.51 0.01.36 3.0
4 P9 Lucky Jim J24 3202 Jim McAlpine 186 0.49.12 0.37.57 0.01.41 4.0
5 P9 Little Blackie US25 25 Tom Black 244 0.56.21 0.41.35 0.05.20 5.0
6 P9 Toucan Hunter 26.5 06942 Dennis Tanner 204 0.54.28 0.42.07 0.05.52 6.0

http://cycseattle.org

http://whidbeyislandraceweek.com

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com