event burgee venue burgee

Oak Harbor Yacht Club & CYC Seattle

WIRW 2010


WIRW 2010 Results
Final (18:26 on July 25, 2010)

Contents

P0 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:10, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P0 1st 14.0 18.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 2.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0
P0 2nd 32.0 41.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 3.0 (9.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 4.0 3.0 3.0 7.0 4.0
P0 3rd 35.0 44.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 5.0 4.0 3.0 7.0 1.0 (9.0) 2.0 1.0 1.0 9.0 2.0
P0 4th 43.0 52.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.0 1.0 4.0 8.0 (9.0) 8.0 5.0 5.0 6.0 2.0 3.0
P0 5th 50.0 58.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 7.0 6.0 6.0 4.0 (8.0) 5.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0
P0 6th 56.0 64.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 4.0 5.0 5.0 6.0 6.0 3.0 (8.0) 6.0 7.0 8.0 6.0
P0 7th 61.5 70.5 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 8.0 8.0 (9.0) 3.0 3.0 6.5 6.0 9.0 8.0 3.0 7.0
P0 8th 61.5 69.5 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 6.0 7.0 (8.0) 5.0 5.0 6.5 7.0 7.0 4.0 6.0 8.0
P0 9th 69.0 78.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 (9.0) 3.0 7.0 9.0 7.0 4.0 9.0 8.0 9.0 4.0 9.0
P0 10th 110.0 121.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC

P1 Fleet

Sailed:12, Discards:1, To count:11, Ratings:PHRF, Entries:7, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Mon 1 Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P1 1st 19.0 24.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 2.0 (5.0) 1.0
P1 2nd 22.0 26.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 3.0 TLE 1.0 2.0 (4.0) 2.0 4.0 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0
P1 3rd 37.0 43.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 1.0 4.0 3.0 5.0 3.0 5.0 (6.0) 2.0 2.0 4.0 2.0 6.0
P1 4th 37.0 42.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 3.0 TLE 3.0 (5.0) 3.0 4.0 2.0 3.0 5.0 5.0 3.0 1.0 5.0
P1 5th 42.0 48.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 3.0 TLE (6.0) 4.0 1.0 5.0 3.0 4.0 4.0 4.0 5.0 6.0 3.0
P1 6th 57.0 64.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 3.0 TLE 5.0 6.0 (7.0) 6.0 6.0 5.0 6.0 6.0 6.0 4.0 4.0
P1 7th 72.0 79.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 3.0 TLE (7.0) 7.0 6.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0

P2 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:12, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P2 1st 20.0 25.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 3.0 1.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
P2 2nd 21.0 27.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.0 4.0 1.0 4.0 2.0 3.0 2.0 (6.0) 2.0 1.0 1.0
P2 3rd 47.0 60.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 12.0 6.0 3.0 1.0 4.0 1.0 (13.0 DSQ) 2.0 10.0 6.0 2.0
P2 4th 47.0 59.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 2.0 2.0 (12.0) 6.0 9.0 5.0 3.0 3.0 6.0 3.0 8.0
P2 5th 54.5 63.5 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 5.0 7.5 4.0 3.0 6.0 4.0 5.0 7.0 7.0 (9.0) 6.0
P2 6th 55.0 65.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 9.0 3.0 5.0 5.0 1.0 9.0 9.0 4.0 8.0 2.0 (10.0)
P2 7th 65.5 76.5 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 8.0 7.5 7.0 8.0 8.0 6.0 4.0 8.0 4.0 (11.0) 5.0
P2 8th 68.0 78.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 6.0 9.0 6.0 (10.0) 7.0 7.0 7.0 10.0 5.0 7.0 4.0
P2 9th 75.0 87.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 7.0 5.0 8.0 9.0 3.0 8.0 6.0 11.0 9.0 (12.0) 9.0
P2 10th 82.0 94.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 4.0 (12.0) 11.0 7.0 11.0 11.0 10.0 5.0 11.0 5.0 7.0
P2 11th 95.0 107.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 10.0 10.0 9.0 (12.0) 12.0 12.0 8.0 9.0 3.0 10.0 12.0
P2 12th 106.0 119.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 11.0 11.0 10.0 11.0 10.0 10.0 11.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 8.0 11.0

P3 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:8, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P3 1st 15.0 20.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 3.0 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0
P3 2nd 17.0 20.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0
P3 3rd 29.0 33.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 2.0 3.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 3.0
P3 4th 36.0 41.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 4.0 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0 (5.0) 4.0 4.0 1.0 4.0
P3 5th 50.0 57.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 6.0 6.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 4.0 6.0 6.0 2.0 5.0
P3 6th 59.0 68.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 5.0 (9.0 DNC) 5.0 7.0 7.0 7.0 6.0 5.0 5.0 6.0 6.0
P3 7th 64.0 71.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 (7.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 6.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0
P3 8th 90.0 99.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

P4 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:7, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P4 1st 19.0 23.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 3.0 2.0 3.0
P4 2nd 23.0 29.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 (6.0) 3.0 6.0 2.0 1.0 5.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0
P4 3rd 33.0 39.0 Last Tango J-105 93 John 212 2.0 4.0 2.0 (6.0) 5.0 1.0 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0
P4 4th 38.0 45.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3.0 6.0 3.0 5.0 3.0 2.0 5.0 3.0 6.0 (7.0) 2.0
P4 5th 39.0 47.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5.0 2.0 5.0 1.0 4.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0 (8.0 OCS)
P4 6th 48.0 54.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 4.0 5.0 4.0 4.0 (6.0) 6.0 6.0 6.0 2.0 6.0 5.0
P4 7th 66.0 74.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 7.0 3.0 (8.0 OCS)

P5 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P5 1st 10.0 12.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0
P5 2nd 30.0 39.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 2.0 (9.0 RAF) 5.0 3.0 3.0 3.0 5.0 2.0 3.0 2.0 2.0
P5 3rd 32.0 42.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 5.0 (10.0 DSQ) 3.0 2.0 4.0 2.0 1.0 3.0 6.0 3.0 3.0
P5 4th 39.0 47.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4.0 3.0 4.0 (8.0) 2.0 4.0 6.0 4.0 2.0 4.0 6.0
P5 5th 47.0 54.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 6.0 2.0 (7.0) 4.0 5.0 7.0 3.0 5.0 4.0 7.0 4.0
P5 6th 55.0 63.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 (8.0) 4.0 6.0 7.0 7.0 6.0 4.0 6.0 5.0 5.0 5.0
P5 7th 58.0 66.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 3.0 6.0 2.0 5.0 (8.0) 5.0 7.0 7.0 8.0 8.0 7.0
P5 8th 69.0 77.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 7.0 5.0 (8.0) 6.0 6.0 8.0 8.0 8.0 7.0 6.0 8.0
P5 9th 100.0 110.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

P6 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P6 1st 19.0 23.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 1.0 (4.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 2.0 2.0 3.0
P6 2nd 20.0 25.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 (5.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 4.0 1.0 5.0 1.0
P6 3rd 36.0 45.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 7.0 6.0 4.0 (9.0) 3.0 3.0 3.0 1.0 4.0 3.0 2.0
P6 4th 39.0 47.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 3.0 1.0 3.0 3.0 5.0 4.0 (8.0) 8.0 7.0 1.0 4.0
P6 5th 44.5 52.5 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 2.0 5.0 6.0 4.0 6.5 (8.0) 4.0 2.0 3.0 6.0 6.0
P6 6th 52.5 60.5 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 4.0 (8.0) 5.0 6.0 6.5 5.0 5.0 7.0 5.0 4.0 5.0
P6 7th 58.0 67.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 (9.0) 3.0 7.0 5.0 4.0 6.0 6.0 5.0 6.0 8.0 8.0
P6 8th 75.0 84.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 8.0 (9.0) 8.0 8.0 9.0 7.0 7.0 6.0 8.0 7.0 7.0
P6 9th 83.0 93.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 6.0 7.0 9.0 7.0 8.0 (10.0 DNS) 9.0 10.0 DSQ 9.0 9.0 9.0

P7 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:10, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P7 1st 20.0 25.5 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 4.0 2.0 1.0 1.0 (5.5) 1.0 3.0 2.0 1.0 3.0 2.0
P7 2nd 32.0 42.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 3.0 3.0 9.0 2.0 4.0 2.0 1.0 1.0 (10.0) 4.0 3.0
P7 3rd 32.0 39.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 6.0 (7.0) 4.0 4.0 3.0 5.0 2.0 3.0 3.0 1.0 1.0
P7 4th 36.0 43.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 1.0 6.0 2.0 3.0 2.0 6.0 5.0 (7.0) 2.0 2.0 7.0
P7 5th 43.0 50.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 5.0 1.0 5.0 (7.0) 1.0 3.0 6.0 6.0 6.0 5.0 5.0
P7 6th 44.5 54.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 2.0 (9.5) 3.0 6.0 5.5 4.0 4.0 4.0 4.0 8.0 4.0
P7 7th 73.0 82.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 7.0 4.0 7.0 (9.0) 8.0 7.0 8.0 9.0 8.0 7.0 8.0
P7 8th 76.0 86.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 9.0 8.0 8.0 (10.0) 7.0 8.0 10.0 5.0 5.0 6.0 10.0
P7 9th 77.0 87.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 (10.0) 5.0 6.0 5.0 10.0 10.0 7.0 10.0 9.0 9.0 6.0
P7 10th 86.5 96.5 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 8.0 9.5 (10.0) 8.0 9.0 9.0 9.0 8.0 7.0 10.0 9.0

P8 Fleet

Sailed:11, Discards:1, To count:10, Ratings:PHRF, Entries:15, Scoring system:Appendix A WIRW 2010
Fleet Rank Nett Total Boat Type PHRF Skipper SailNo Tu 1 Tu 2 Tu 3 Wed 1 Wed 2 Wed 3 Thur 1 Thur 2 Thur 3 Fri 1 Fri 2
P8 1st 19.0 24.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 3.0 5.0
P8 2nd 23.0 28.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 2.0 1.0 1.0 4.0 2.0 3.0 1.0 4.0 (5.0) 4.0 1.0
P8 3rd 34.0 50.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 3.0 4.0 5.0 2.0 3.0 8.0 2.0 2.0 3.0 (16.0 OCS) 2.0
P8 4th 38.0 47.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 (9.0) 5.0 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 6.0 1.0 5.0 4.0
P8 5th 47.0 56.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 5.0 6.0 3.0 6.0 5.0 (9.0) 3.0 3.0 6.0 2.0 8.0
P8 6th 66.0 76.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 6.0 3.0 (10.0) 5.0 8.0 4.0 8.0 10.0 8.0 8.0 6.0
P8 7th 68.0 79.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 4.0 8.0 8.0 7.0 7.0 6.0 6.0 9.0 7.0 6.0 (11.0)
P8 8th 82.0 96.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 (14.0) 11.0 9.0 10.0 9.0 5.0 7.0 5.0 12.0 11.0 3.0
P8 9th 84.0 100.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 11.0 7.0 7.0 9.0 (16.0 OCS) 7.0 11.0 7.0 9.0 9.0 7.0
P8 10th 88.0 101.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 7.0 (13.0) 12.0 8.0 6.0 13.0 10.0 11.0 11.0 1.0 9.0
P8 11th 101.0 116.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 8.0 10.0 6.0 12.0 10.0 10.0 13.0 12.0 10.0 10.0 (15.0)
P8 12th 102.0 118.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 12.0 12.0 11.0 11.0 11.0 12.0 9.0 8.0 4.0 (16.0 OCS) 12.0
P8 13th 115.0 130.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 13.0 9.0 13.0 14.0 12.0 11.0 (15.0) 13.0 13.0 7.0 10.0
P8 14th 131.0 146.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 10.0 14.0 (15.0) 13.0 13.0 14.0 12.0 14.0 15.0 12.0 14.0
P8 15th 144.0 160.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 15.0 15.0 14.0 15.0 14.0 15.0 14.0 15.0 14.0 (16.0 OCS) 13.0

Tu 1 - P0 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:12.05.00, Distance:3.55
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 0.50.37 0.48.40 0.00.00
P0 2 2.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.51.44 0.49.36 0.00.56
P0 3 3.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 0.52.37 0.51.12 0.02.32
P0 4 4.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 0.53.57 0.51.49 0.03.09
P0 5 5.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.53.08 0.52.04 0.03.24
P0 6 6.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 0.54.04 0.52.07 0.03.27
P0 7 7.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 0.55.32 0.53.03 0.04.23
P0 8 8.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 0.55.52 0.53.44 0.05.04
P0 9 9.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 0.56.25 0.53.56 0.05.16
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Tu 2 - P0 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:13.43.00, Distance:5.41
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 0.57.51 0.54.52 0.00.00
P0 2 2.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.58.42 0.55.27 0.00.35
P0 3 3.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.00.44 0.56.57 0.02.04
P0 4 4.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.59.19 0.57.42 0.02.49
P0 5 5.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.01.22 0.58.07 0.03.15
P0 6 6.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.02.26 0.58.39 0.03.46
P0 7 7.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.01.43 0.58.44 0.03.52
P0 8 8.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.02.53 0.59.38 0.04.46
P0 9 9.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.02.07 0.59.57 0.05.05
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Tu 3 - P0 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P0, Finishes:Finish time, Time:15.07.00, Distance:5.43
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 1.02.45 0.59.30 0.00.00
P0 2 2.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.02.35 1.00.25 0.00.55
P0 3 3.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 1.02.26 1.00.48 0.01.19
P0 4 4.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.04.32 1.01.33 0.02.03
P0 5 5.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.05.04 1.01.49 0.02.19
P0 6 6.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.06.01 1.02.13 0.02.43
P0 7 7.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.06.50 1.03.02 0.03.32
P0 8 8.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.06.12 1.03.13 0.03.43
P0 9 9.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.09.42 1.06.27 0.06.57
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Wed 1 - P0 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:13.20.00, Distance:6.59
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 1.06.36 1.02.39 0.00.00
P0 2 2.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.07.28 1.04.50 0.02.11
P0 3 3.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.10.39 1.06.42 0.04.03
P0 4 4.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.12.01 1.07.24 0.04.45
P0 5 5.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.11.06 1.07.29 0.04.50
P0 6 6.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.11.28 1.07.31 0.04.52
P0 7 7.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 1.10.34 1.08.35 0.05.57
P0 8 8.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.12.48 1.09.11 0.06.32
P0 9 9.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.14.13 1.09.36 0.06.57
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Wed 2 - P0 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:14.50.00, Distance:4.88
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.49.52 0.48.24 0.00.00
P0 2 2.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 0.51.39 0.49.42 0.01.18
P0 3 3.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 0.52.50 0.49.54 0.01.30
P0 4 4.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.53.36 0.50.40 0.02.16
P0 5 5.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 0.53.32 0.50.51 0.02.27
P0 6 6.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 0.54.04 0.51.08 0.02.44
P0 7 7.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 0.54.36 0.51.11 0.02.47
P0 8 8.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 0.54.44 0.51.19 0.02.55
P0 9 9.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 0.54.22 0.51.41 0.03.17
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Wed 3 - P0 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:15.55.00, Distance:5.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.59.37 0.56.36 0.00.00
P0 2 2.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 0.58.48 0.56.48 0.00.11
P0 3 3.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.00.16 0.57.15 0.00.39
P0 4 4.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.01.01 0.57.30 0.00.54
P0 5 5.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.02.23 0.58.52 0.02.16
P0 6 6.5 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.01.54 0.58.53 0.02.17
P0 6 6.5 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.01.39 0.58.53 0.02.17
P0 8 8.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.01.46 0.59.00 0.02.24
P0 9 9.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 1.00.38 0.59.08 0.02.31
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Thur 1 - P0 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:12.05.00, Distance:4.99
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.52.35 0.49.35 0.00.00
P0 2 2.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.51.24 0.49.54 0.00.19
P0 3 3.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 0.53.31 0.50.01 0.00.26
P0 4 4.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 0.52.33 0.50.33 0.00.58
P0 5 5.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 0.54.11 0.51.26 0.01.51
P0 6 6.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 0.54.31 0.51.31 0.01.56
P0 7 7.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 0.54.50 0.52.05 0.02.30
P0 8 8.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 0.55.08 0.52.08 0.02.33
P0 9 9.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 0.59.10 0.55.40 0.06.05
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Thur 2 - P0 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:13.13.00, Distance:4.99
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.55.23 0.53.53 0.00.00
P0 2 2.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 0.57.14 0.54.14 0.00.21
P0 3 3.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 0.57.07 0.55.07 0.01.14
P0 4 4.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 0.58.53 0.55.23 0.01.30
P0 5 5.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 0.58.17 0.55.32 0.01.39
P0 6 6.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 0.58.34 0.55.34 0.01.41
P0 7 7.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 0.59.07 0.56.22 0.02.29
P0 8 8.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 0.59.58 0.56.28 0.02.35
P0 9 9.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 0.59.33 0.56.33 0.02.40
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Thur 3 - P0 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:14.24.00, Distance:7.45
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 1.24.17 1.22.03 0.00.00
P0 2 2.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 1.28.26 1.23.58 0.01.55
P0 3 3.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.27.32 1.24.33 0.02.30
P0 4 4.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.29.32 1.25.26 0.03.23
P0 5 5.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.30.42 1.25.29 0.03.26
P0 6 6.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.29.57 1.25.51 0.03.48
P0 7 7.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.30.21 1.25.53 0.03.50
P0 8 8.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.31.16 1.26.48 0.04.45
P0 9 9.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.34.52 1.29.39 0.07.36
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Fri 1 - P0 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:12.50.00, Distance:5.52
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 1.02.12 0.58.53 0.00.00
P0 2 2.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.03.32 1.00.30 0.01.37
P0 3 3.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.06.02 1.02.43 0.03.50
P0 4 4.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.07.03 1.03.11 0.04.18
P0 5 5.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.07.38 1.03.46 0.04.53
P0 6 6.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.15.30 1.12.28 0.13.35
P0 7 7.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.14.43 1.12.31 0.13.37
P0 8 8.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.20.31 1.17.12 0.18.19
P0 9 9.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 1.22.17 1.20.38 0.21.44
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Fri 2 - P0 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 0, Finishes:Finish time, Time:14.27.00, Distance:6.26
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P0 1 1.0 Shrek 1D35 36 John Hoag 35016 1.00.49 0.57.04 0.00.00
P0 2 2.0 White Cloud Cookson 12M 18 Lynch Johnson 8455 0.59.18 0.57.25 0.00.22
P0 3 3.0 The Shadow 1D35 33 Peter McCarthy 35019 1.02.59 0.59.32 0.02.29
P0 4 4.0 Jack Rabbit CM1200 24 Chester Hibbert 18193 1.02.05 0.59.35 0.02.31
P0 5 5.0 Teddy Bear Davidson 40 42 Grey Hawken 69150 1.04.09 0.59.46 0.02.42
P0 6 6.0 Carrera 1D35 36 Simon Walmsley 35020 1.03.54 1.00.09 0.03.05
P0 7 7.0 Kahuna 1D35 36 John Leitzinger 35011 1.04.02 1.00.17 0.03.13
P0 8 8.0 Radical Departure 1D35 33 Andre Wojcieszek 35034 1.04.10 1.00.43 0.03.40
P0 9 9.0 Eye Eye J-90x 42 David Cohen USA 3 1.07.23 1.03.00 0.05.56
P0 10 11.0 Stomp Dancer Melges 31 36 Andrew Haputa 107 DNC    

Tu 1 - P1 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P1, Finishes:Place, Time:12.10.00, Distance:3.35
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 1
P1 2 2.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 2
P1 3 3.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 3
P1 4 4.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 4
P1 5 5.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 5
P1 6 6.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Tu 2 - P1 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P1, Finishes:Place, Time:13.52.00, Distance:4.68
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 1
P1 2 2.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 2
P1 3 3.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 3
P1 4 4.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 4
P1 5 5.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Tu 3 - P1 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P1, Finishes:Place, Time:15.12.00, Distance:4.63
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 1
P1 2 2.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 2
P1 3 3.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 3
P1 4 4.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 4
P1 5 5.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 5
P1 6 6.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 6
P1 7 7.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 7

Wed 1 - P1 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:13.25.00, Distance:6.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 1
P1 2 2.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 2
P1 3 3.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 3
P1 4 4.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 4
P1 5 5.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Wed 2 - P1 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:14.55.00, Distance:4.72
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 1
P1 2 2.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 2
P1 3 3.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 3
P1 4 4.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 4
P1 5 5.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Wed 3 - P1 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:16.00.00, Distance:5.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 1
P1 2 2.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 2
P1 3 3.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 3
P1 4 4.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 4
P1 5 5.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 5
P1 6 6.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Thur 1 - P1 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:12.10.00, Distance:4.68
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 1
P1 2 2.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 2
P1 3 3.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 3
P1 4 4.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 4
P1 5 5.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Thur 2 - P1 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:13.18.00, Distance:4.68
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 1
P1 2 2.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 2
P1 3 3.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 3
P1 4 4.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 4
P1 5 5.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Thur 3 - P1 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:14.29.00, Distance:7.45
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 1
P1 2 2.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 2
P1 3 3.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 3
P1 4 4.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 4
P1 5 5.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 5
P1 6 6.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Fri 1 - P1 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:12.55.00, Distance:4.46
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 1
P1 2 2.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 2
P1 3 3.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 3
P1 4 4.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 4
P1 5 5.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 5
P1 6 6.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Fri 2 - P1 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:14.32.00, Distance:6.26
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P1 1 1.0 MY-TAI FT10 0 Daryl Homan CAN 31 1
P1 2 2.0 Tigger/Dangerous when wet FT10 0 Chris Winnard 22 2
P1 3 3.0 Gardyloo Henderson 30 0 Eric Nelson 71221 3
P1 4 4.0 Nefarious Farr 30 0 Dan Randolph 53 4
P1 5 5.0 Prowler FT10 0 Kirk Leslie CAN 37 5
P1 6 6.0 Tiger Lilly FT10 0 Mark McCuddy 29 6
P1 7 7.0 Shark AWESOME! FT10 0 Geoff Raymoure 83 7

Tu 1 - P2 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:3.21
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 0.52.33 0.48.42 0.00.00
P2 2 2.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 0.53.44 0.49.34 0.00.52
P2 3 3.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 0.53.37 0.49.56 0.01.14
P2 4 4.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 0.54.15 0.50.24 0.01.42
P2 5 5.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 0.54.29 0.50.38 0.01.56
P2 6 6.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 0.54.25 0.50.44 0.02.02
P2 7 7.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 0.54.27 0.50.46 0.02.04
P2 8 8.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 0.55.12 0.51.02 0.02.20
P2 9 9.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 0.55.10 0.51.29 0.02.47
P2 10 10.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 0.55.53 0.52.12 0.03.30
P2 11 11.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 0.56.14 0.52.23 0.03.41
P2 12 12.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 0.57.00 0.53.19 0.04.37

Tu 2 - P2 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:13.57.00, Distance:5.64
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.00.49 0.54.20 0.00.00
P2 2 2.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.04.25 0.57.05 0.02.45
P2 3 3.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.05.28 0.58.59 0.04.39
P2 4 4.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.06.09 0.59.23 0.05.03
P2 5 5.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.06.11 0.59.42 0.05.22
P2 6 6.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.06.15 0.59.46 0.05.26
P2 7 7.5 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.06.34 0.59.48 0.05.28
P2 7 7.5 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.07.08 0.59.48 0.05.28
P2 9 9.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.07.49 1.01.20 0.07.00
P2 10 10.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.09.36 1.03.07 0.08.47
P2 11 11.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.10.19 1.03.33 0.09.13
P2 12 12.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.10.35 1.03.49 0.09.29

Tu 3 - P2 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P2, Finishes:Finish time, Time:15.17.00, Distance:4.63
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.04.39 0.59.06 0.00.00
P2 2 2.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.04.46 0.59.27 0.00.21
P2 3 3.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.06.21 1.01.02 0.01.56
P2 4 4.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.07.28 1.01.55 0.02.49
P2 5 5.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.08.58 1.03.39 0.04.33
P2 6 6.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.09.19 1.04.00 0.04.54
P2 7 7.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.10.34 1.04.33 0.05.27
P2 8 8.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.09.58 1.04.39 0.05.33
P2 9 9.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.10.22 1.05.03 0.05.57
P2 10 10.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.10.58 1.05.25 0.06.19
P2 11 11.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.12.25 1.06.52 0.07.46
P2 12 12.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.13.18 1.07.17 0.08.11

Wed 1 - P2 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:13.30.00, Distance:6.16
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.06.42 0.59.37 0.00.00
P2 2 2.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.07.39 1.00.34 0.00.57
P2 3 3.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.08.24 1.01.00 0.01.24
P2 4 4.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.08.55 1.01.31 0.01.55
P2 5 5.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.09.08 1.02.03 0.02.26
P2 6 6.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.10.20 1.02.20 0.02.43
P2 7 7.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.10.22 1.02.58 0.03.22
P2 8 8.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.11.01 1.03.01 0.03.24
P2 9 9.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.10.28 1.03.23 0.03.46
P2 10 10.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.10.30 1.03.25 0.03.48
P2 11 11.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.10.54 1.03.30 0.03.54
P2 12 12.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.13.25 1.06.20 0.06.43

Wed 2 - P2 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:15.00.00, Distance:4.88
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 0.55.58 0.50.21 0.00.00
P2 2 2.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 0.57.13 0.51.22 0.01.00
P2 3 3.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 0.57.00 0.51.23 0.01.02
P2 4 4.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 0.57.13 0.51.36 0.01.15
P2 5 5.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 0.57.29 0.51.52 0.01.31
P2 6 6.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 0.58.45 0.52.54 0.02.32
P2 7 7.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 0.59.05 0.53.28 0.03.07
P2 8 8.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.00.29 0.54.08 0.03.47
P2 9 9.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.00.59 0.54.38 0.04.17
P2 10 10.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.00.51 0.55.00 0.04.38
P2 11 11.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.01.15 0.55.24 0.05.02
P2 12 12.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.01.28 0.55.51 0.05.30

Wed 3 - P2 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:16.13.00, Distance:3.63
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 0.46.06 0.41.56 0.00.00
P2 2 2.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 0.46.47 0.42.37 0.00.41
P2 3 3.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 0.47.08 0.42.47 0.00.51
P2 4 4.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 0.47.53 0.43.32 0.01.36
P2 5 5.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 0.49.03 0.44.20 0.02.24
P2 6 6.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 0.50.10 0.45.27 0.03.31
P2 7 7.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 0.49.39 0.45.29 0.03.33
P2 8 8.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 0.49.50 0.45.40 0.03.44
P2 9 9.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 0.49.51 0.45.41 0.03.45
P2 10 10.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 0.50.03 0.45.42 0.03.46
P2 11 11.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 0.50.20 0.45.59 0.04.03
P2 12 12.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 0.51.40 0.47.30 0.05.34

Thur 1 - P2 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:12.15.00, Distance:4.37
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 0.51.34 0.46.32 0.00.00
P2 2 2.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 0.52.21 0.47.06 0.00.34
P2 3 3.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 0.52.59 0.47.18 0.00.46
P2 4 4.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 0.53.00 0.47.19 0.00.47
P2 5 5.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 0.53.11 0.47.56 0.01.24
P2 6 6.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 0.53.26 0.48.24 0.01.52
P2 7 7.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 0.54.21 0.49.19 0.02.47
P2 8 8.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 0.55.12 0.50.10 0.03.38
P2 9 9.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 0.55.21 0.50.19 0.03.47
P2 10 10.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 0.56.43 0.51.28 0.04.56
P2 11 11.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 0.57.08 0.51.53 0.05.21
P2 12 13.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 DSQ    

Thur 2 - P2 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:13.23.00, Distance:4.37
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 0.54.02 0.49.00 0.00.00
P2 2 2.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 0.54.44 0.49.42 0.00.42
P2 3 3.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 0.55.26 0.49.45 0.00.45
P2 4 4.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 0.55.00 0.49.58 0.00.58
P2 5 5.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 0.55.47 0.50.32 0.01.32
P2 6 6.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 0.55.51 0.50.36 0.01.36
P2 7 7.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 0.56.17 0.51.02 0.02.02
P2 8 8.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 0.57.49 0.52.08 0.03.08
P2 9 9.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 0.57.24 0.52.22 0.03.22
P2 10 10.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 0.57.28 0.52.26 0.03.26
P2 11 11.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 0.57.50 0.52.48 0.03.48
P2 12 13.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 DNS    

Thur 3 - P2 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:14.55.00, Distance:5.69
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.09.57 1.03.24 0.00.00
P2 2 2.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.12.03 1.05.13 0.01.49
P2 3 3.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.13.34 1.07.01 0.03.37
P2 4 4.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.14.58 1.07.34 0.04.10
P2 5 5.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.14.29 1.07.56 0.04.32
P2 6 6.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.15.43 1.08.19 0.04.55
P2 7 7.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.15.15 1.08.25 0.05.01
P2 8 8.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.15.16 1.08.43 0.05.19
P2 9 9.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.15.52 1.09.19 0.05.55
P2 10 10.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.16.03 1.09.30 0.06.06
P2 11 11.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.17.05 1.10.15 0.06.51
P2 12 13.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 DNS    

Fri 1 - P2 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:13.00.00, Distance:5.52
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.07.26 1.00.49 0.00.00
P2 2 2.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.07.57 1.01.36 0.00.48
P2 3 3.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.09.52 1.02.41 0.01.53
P2 4 4.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.09.15 1.02.54 0.02.06
P2 5 5.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.10.20 1.03.43 0.02.54
P2 6 6.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.11.28 1.05.07 0.04.19
P2 7 7.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.12.23 1.06.02 0.05.14
P2 8 8.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.13.01 1.06.24 0.05.35
P2 9 9.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.13.09 1.06.32 0.05.43
P2 10 10.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.13.57 1.07.36 0.06.48
P2 11 11.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.17.07 1.09.56 0.09.08
P2 12 12.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.16.39 1.10.18 0.09.30

Fri 2 - P2 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:14.37.00, Distance:6.26
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P2 1 1.0 Absolutely 1 Ton 72 Charlie Macaulay 40149 1.03.01 0.55.30 0.00.00
P2 2 2.0 J-Tripper J-109 69 Dack/ Nordquist 36 1.05.33 0.58.21 0.02.51
P2 3 3.0 Tantivy J-109 69 Stuart Burnell 248 1.05.53 0.58.41 0.03.11
P2 4 4.0 Shada J-109 69 J.A. Woodfield 44 1.06.07 0.58.55 0.03.25
P2 5 5.0 Vitesse Beneteau 36.7 78 David Steffen 240 1.07.28 0.59.20 0.03.49
P2 6 6.0 Elusive C&C 115 72 Jeff Whitney 51 1.07.05 0.59.34 0.04.04
P2 7 7.0 Flying Circus Express 37 72 David Elliot 69399 1.07.20 0.59.49 0.04.19
P2 8 8.0 Veloce Beneteau 36.7 78 Carl , Kevin Freund , Swackhamer 171 1.08.30 1.00.22 0.04.51
P2 9 9.0 Jeopardy J-109 69 Edward Pinkham 161 1.07.39 1.00.27 0.04.57
P2 10 10.0 Astral Plane J-109 69 Adam Korbin CAN 258 1.08.15 1.01.03 0.05.33
P2 11 11.0 Grace E J-35 72 Brian White 40622 1.08.38 1.01.07 0.05.37
P2 12 12.0 Bergen Viking J-35x 69 Svein Ellingsen 87552 1.09.55 1.02.43 0.07.13

Tu 1 - P3 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:12.20.00, Distance:3.21
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.51.16 0.46.17 0.00.00
P3 2 2.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 0.51.51 0.46.52 0.00.35
P3 3 3.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.51.27 0.46.57 0.00.40
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.52.32 0.47.33 0.01.16
P3 5 5.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 0.57.12 0.53.21 0.07.03
P3 6 6.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.00.56 0.54.31 0.08.13
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.02.04 0.54.51 0.08.33
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Tu 2 - P3 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:14.02.00, Distance:5.64
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 1.09.01 1.00.16 0.00.00
P3 2 2.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 1.09.11 1.01.17 0.01.01
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.10.20 1.01.35 0.01.19
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 1.12.15 1.03.30 0.03.14
P3 5 5.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.21.29 1.08.48 0.08.31
P3 6 6.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.21.58 1.10.41 0.10.25
P3 7 9.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 DNC    
P3 7 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Tu 3 - P3 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P3, Finishes:Finish time, Time:15.32.00, Distance:2.92
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.56.33 0.52.28 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.57.12 0.52.40 0.00.13
P3 3 3.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 1.00.55 0.56.23 0.03.56
P3 4 4.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.01.28 0.56.56 0.04.29
P3 5 5.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.03.33 1.00.03 0.07.35
P3 6 6.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.08.25 1.01.51 0.09.23
P3 7 7.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.08.03 1.02.13 0.09.45
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Wed 1 - P3 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:13.35.00, Distance:6.16
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 1.07.49 0.59.12 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 1.08.49 0.59.16 0.00.05
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.10.49 1.01.16 0.02.05
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 1.12.40 1.03.07 0.03.56
P3 5 5.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.17.08 1.04.49 0.05.37
P3 6 6.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.19.09 1.05.17 0.06.06
P3 7 7.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.17.15 1.09.51 0.10.40
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Wed 2 - P3 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:15.14.00, Distance:4.88
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 1.00.54 0.53.20 0.00.00
P3 2 2.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.01.26 0.53.52 0.00.32
P3 3 3.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 1.00.54 0.54.04 0.00.44
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 1.05.52 0.58.18 0.04.58
P3 5 5.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.09.15 0.59.29 0.06.09
P3 6 6.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.14.00 1.03.01 0.09.41
P3 7 7.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.09.43 1.03.52 0.10.31
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Wed 3 - P3 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:16.43.00, Distance:2.11
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.25.13 0.22.16 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.25.50 0.22.34 0.00.18
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 0.26.37 0.23.21 0.01.05
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.27.58 0.24.42 0.02.26
P3 5 5.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 0.30.24 0.26.11 0.03.55
P3 6 6.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 0.32.31 0.27.46 0.05.30
P3 7 7.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 0.30.41 0.28.09 0.05.53
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Thur 1 - P3 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:12.20.00, Distance:4.21
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.50.21 0.44.27 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.53.21 0.46.49 0.02.22
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 0.54.04 0.47.32 0.03.05
P3 4 4.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.00.57 0.52.32 0.08.04
P3 5 5.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.59.51 0.53.19 0.08.52
P3 6 6.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.01.08 0.56.05 0.11.38
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.05.53 0.56.25 0.11.57
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Thur 2 - P3 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:13.38.00, Distance:3.23
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.43.10 0.38.39 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.45.24 0.40.24 0.01.45
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 0.45.30 0.40.30 0.01.51
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.45.46 0.40.46 0.02.07
P3 5 5.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 0.46.34 0.42.41 0.04.03
P3 6 6.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 0.51.14 0.44.46 0.06.08
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 0.54.02 0.46.46 0.08.07
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Thur 3 - P3 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:15.00.00, Distance:5.69
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 1.11.56 1.03.58 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 1.12.53 1.04.04 0.00.06
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.14.42 1.05.53 0.01.55
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 1.15.43 1.06.54 0.02.56
P3 5 5.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.19.43 1.12.53 0.08.55
P3 6 6.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.25.50 1.14.27 0.10.29
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.28.17 1.15.29 0.11.31
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Fri 1 - P3 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:13.05.00, Distance:4.29
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.56.07 0.49.28 0.00.00
P3 2 2.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 1.01.32 0.52.57 0.03.29
P3 3 3.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.59.59 0.53.20 0.03.52
P3 4 4.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 1.00.01 0.53.22 0.03.54
P3 5 5.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 1.01.20 0.55.20 0.05.52
P3 6 6.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 1.02.34 0.57.25 0.07.57
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.10.30 1.00.51 0.11.23
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Fri 2 - P3 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:14.42.00, Distance:4.36
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P3 1 1.0 Shoot the Moon Peterson 2 Ton 84 Don Wills 47500 0.49.08 0.43.02 0.00.00
P3 2 2.0 What? A Tripp! Peterson 93 Gary Morgan 31867 0.50.14 0.43.29 0.00.27
P3 3 3.0 Corvo J-33 93 Tom Kerr 34 0.53.11 0.46.26 0.03.24
P3 4 4.0 Celerity Hobie 33 93 Peter Cosmann 33101 0.53.44 0.46.59 0.03.57
P3 5 5.0 Skookumchuk Baltic 37 120 Mike Schott/ Bob Miles 31132 0.57.38 0.48.55 0.05.53
P3 6 6.0 Surt C & C 41 72 Mike Sinclair 40654 0.55.46 0.50.32 0.07.30
P3 7 7.0 Mata Hari Catalina 36 135 Paul Walchenbach 1660 1.01.10 0.51.21 0.08.20
P3 8 9.0 Conquest! Serendipity 43 66 Ray Betts 74389 DNC    

Tu 1 - P4 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P4, Finishes:Place, Time:13.09.00, Distance:2.71
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 1
P4 2 2.0 Last Tango J-105 93 John 212 2
P4 3 3.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3
P4 4 4.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 4
P4 5 5.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5
P4 6 6.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Tu 2 - P4 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P4, Finishes:Place, Time:14.34.00, Distance:3.61
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 1
P4 2 2.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 2
P4 3 3.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 3
P4 4 4.0 Last Tango J-105 93 John 212 4
P4 5 5.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 5
P4 6 6.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Tu 3 - P4 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P4, Finishes:Place, Time:15.37.00, Distance:2.25
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 1
P4 2 2.0 Last Tango J-105 93 John 212 2
P4 3 3.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3
P4 4 4.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 4
P4 5 5.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5
P4 6 6.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Wed 1 - P4 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:13.40.00, Distance:5.58
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 1
P4 2 2.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 2
P4 3 3.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 3
P4 4 4.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 4
P4 5 5.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 5
P4 6 6.0 Last Tango J-105 93 John 212 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Wed 2 - P4 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:15.05.00, Distance:4.72
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 1
P4 2 2.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 2
P4 3 3.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3
P4 4 4.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 4
P4 5 5.0 Last Tango J-105 93 John 212 5
P4 6 6.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Wed 3 - P4 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:16.18.00, Distance:3.05
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Last Tango J-105 93 John 212 1
P4 2 2.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 2
P4 3 3.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 3
P4 4 4.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 4
P4 5 5.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 5
P4 6 6.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Thur 1 - P4 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:12.25.00, Distance:3.9
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 1
P4 2 2.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 2
P4 3 3.0 Last Tango J-105 93 John 212 3
P4 4 4.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 4
P4 5 5.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 5
P4 6 6.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Thur 2 - P4 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:13.28.00, Distance:3.54
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 1
P4 2 2.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 2
P4 3 3.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3
P4 4 4.0 Last Tango J-105 93 John 212 4
P4 5 5.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5
P4 6 6.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Thur 3 - P4 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:14.34.00, Distance:6.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 1
P4 2 2.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 2
P4 3 3.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 3
P4 4 4.0 Last Tango J-105 93 John 212 4
P4 5 5.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5
P4 6 6.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 6
P4 7 7.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 7

Fri 1 - P4 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:13.10.00, Distance:4.46
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 1
P4 2 2.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 2
P4 3 3.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 3
P4 4 4.0 Last Tango J-105 93 John 212 4
P4 5 5.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 5
P4 6 6.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 7 7.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 7

Fri 2 - P4 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:14.47.00, Distance:4.36
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P4 1 1.0 Jubilee J-105 93 Erik Kristen 114 1
P4 2 2.0 Usawi J-105 93 Robert Blaylock 475 3
P4 3 3.0 Allegro Vivace J-105 93 Lorenzo Migliorini 89 4
P4 4 4.0 Last Tango J-105 93 John 212 5
P4 5 5.0 Dulcinea J-105 93 Matthew Gardner-Brown 174 6
P4 6 8.0 Delirium J-105 93 Jerry Diercks 272 OCS
P4 6 8.0 Life is Good J-105 93 TBA TBA 235 OCS

Tu 1 - P5 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P5, Finishes:Place, Time:13.14.00, Distance:2.71
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 2
P5 3 3.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 3
P5 4 4.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 5 5.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 5
P5 6 6.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 6
P5 7 7.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 7
P5 8 8.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Tu 2 - P5 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P5, Finishes:Place, Time:14.39.00, Distance:3.61
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 3
P5 3 3.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 4 4.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 6
P5 5 5.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 7
P5 6 6.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 8
P5 7 9.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 RAF
P5 8 10.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 DSQ
P5 8 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Tu 3 - P5 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P5, Finishes:Place, Time:15.42.00, Distance:2.25
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 2
P5 3 3.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 3
P5 4 4.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 5 5.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 5
P5 6 6.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 6
P5 7 7.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 7
P5 8 8.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Wed 1 - P5 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:13.54.00, Distance:5.50
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 2
P5 3 3.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 3
P5 4 4.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 4
P5 5 5.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 5
P5 6 6.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 6
P5 7 7.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 7
P5 8 8.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Wed 2 - P5 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:15.19.00, Distance:4.44
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 2
P5 3 3.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 3
P5 4 4.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 4
P5 5 5.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 5
P5 6 6.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 6
P5 7 7.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 7
P5 8 8.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Wed 3 - P5 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:16.23.00, Distance:3.05
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 2
P5 3 3.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 3
P5 4 4.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 5 5.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 5
P5 6 6.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 6
P5 7 7.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 7
P5 8 8.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Thur 1 - P5 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:12.30.00, Distance:3.9
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 1
P5 2 2.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 2
P5 3 3.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 3
P5 4 4.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 4
P5 5 5.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 5
P5 6 6.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 6
P5 7 7.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 7
P5 8 8.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Thur 2 - P5 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:13.33.00, Distance:3.54
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 2
P5 3 3.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 3
P5 4 4.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 5 5.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 5
P5 6 6.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 6
P5 7 7.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 7
P5 8 8.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Thur 3 - P5 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:14.39.00, Distance:6.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 2
P5 3 3.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 3
P5 4 4.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 4
P5 5 5.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 5
P5 6 6.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 6
P5 7 7.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 7
P5 8 8.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Fri 1 - P5 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:13.15.00, Distance:4.46
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 2
P5 3 3.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 3
P5 4 4.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 4
P5 5 5.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 5
P5 6 6.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 6
P5 7 7.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 7
P5 8 8.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Fri 2 - P5 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:14.52.00, Distance:4.36
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Place
P5 1 1.0 Mikey Melges 24 0 Kevin Welch 332 1
P5 2 2.0 12 Happy Thoughts Melges 24 0 Dave Brede 675 2
P5 3 3.0 Goose N Duck Melges 24 0 Paul Bennett 66 3
P5 4 4.0 Cool Beans Melges 24 0 Brenda Stuntz 347 4
P5 5 5.0 Traveling Circus Melges 24 0 Kyle Hintze 60 5
P5 6 6.0 Distraction Melges 24 0 Tom Greetham 96 6
P5 7 7.0 Wiggle Room Melges 24 0 Chris Johnson 456 7
P5 8 8.0 Gravy Melges 24 0 Abby/Tom Norris 246 8
P5 9 10.0 Teufi Melges 24 0 Jeff Vernon 151 DNC

Tu 1 - P6 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:13.19.00, Distance:2.58
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.35.42 0.32.36 0.00.00
P6 2 2.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.37.20 0.33.36 0.00.59
P6 3 3.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.39.26 0.34.55 0.02.19
P6 4 4.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.40.35 0.35.02 0.02.26
P6 5 5.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.39.38 0.35.54 0.03.17
P6 6 6.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.41.47 0.36.14 0.03.38
P6 7 7.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.42.02 0.36.45 0.04.08
P6 8 8.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.43.59 0.38.34 0.05.58
P6 9 9.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.44.16 0.39.09 0.06.33

Tu 2 - P6 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:14.44.00, Distance:3.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.40.51 0.35.23 0.00.00
P6 2 2.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.39.56 0.35.25 0.00.01
P6 3 3.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.41.46 0.35.35 0.00.11
P6 4 4.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.39.30 0.35.45 0.00.22
P6 5 5.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.40.41 0.36.10 0.00.46
P6 6 6.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.42.35 0.36.11 0.00.48
P6 7 7.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.43.48 0.37.06 0.01.42
P6 8 8.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.43.57 0.37.15 0.01.51
P6 9 9.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.43.56 0.37.23 0.01.59

Tu 3 - P6 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P6, Finishes:Finish time, Time:15.47.00, Distance:2.25
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.44.03 0.41.21 0.00.00
P6 2 2.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.45.07 0.41.51 0.00.30
P6 3 3.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.46.40 0.42.44 0.01.23
P6 4 4.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.48.05 0.43.28 0.02.07
P6 5 5.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.48.46 0.43.56 0.02.35
P6 6 6.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.47.36 0.44.20 0.02.59
P6 7 7.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.49.29 0.45.01 0.03.40
P6 8 8.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.50.04 0.45.21 0.03.59
P6 9 9.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.51.51 0.47.01 0.05.40

Wed 1 - P6 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:13.59.00, Distance:4.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.47.55 0.42.05 0.00.00
P6 2 2.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.47.21 0.42.32 0.00.26
P6 3 3.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.49.36 0.42.34 0.00.29
P6 4 4.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.49.04 0.43.14 0.01.09
P6 5 5.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.51.28 0.43.30 0.01.24
P6 6 6.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.52.33 0.43.54 0.01.49
P6 7 7.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.53.14 0.44.35 0.02.30
P6 8 8.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.53.51 0.45.24 0.03.19
P6 9 9.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.56.23 0.48.09 0.06.03

Wed 2 - P6 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:15.24.00, Distance:2.9
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.33.48 0.29.36 0.00.00
P6 2 2.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.33.28 0.29.59 0.00.23
P6 3 3.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.36.09 0.30.12 0.00.37
P6 4 4.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.38.13 0.32.28 0.02.52
P6 5 5.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.37.39 0.32.35 0.02.59
P6 6 6.5 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.37.04 0.32.52 0.03.16
P6 6 6.5 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.39.06 0.32.52 0.03.16
P6 8 8.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.40.19 0.34.05 0.04.29
P6 9 9.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.40.27 0.34.22 0.04.46

Wed 3 - P6 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:16.28.00, Distance:3.05
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.39.21 0.35.41 0.00.00
P6 2 2.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.40.54 0.36.29 0.00.47
P6 3 3.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.43.30 0.37.15 0.01.33
P6 4 4.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.42.37 0.37.17 0.01.35
P6 5 5.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.44.14 0.37.41 0.01.59
P6 6 6.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.43.55 0.37.52 0.02.11
P6 7 7.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.45.39 0.39.15 0.03.33
P6 8 8.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.44.04 0.39.39 0.03.57
P6 9 10.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 DNS    

Thur 1 - P6 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:12.35.00, Distance:3.59
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.44.31 0.39.19 0.00.00
P6 2 2.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.45.19 0.41.01 0.01.42
P6 3 3.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.50.03 0.42.41 0.03.23
P6 4 4.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.48.07 0.42.55 0.03.36
P6 5 5.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.50.41 0.42.58 0.03.39
P6 6 6.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.50.40 0.43.33 0.04.14
P6 7 7.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.51.24 0.43.52 0.04.33
P6 8 8.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.50.33 0.44.16 0.04.57
P6 9 9.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.52.10 0.44.27 0.05.08

Thur 2 - P6 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:13.43.00, Distance:3.23
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.44.36 0.37.59 0.00.00
P6 2 2.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.42.45 0.38.04 0.00.05
P6 3 3.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.42.20 0.38.27 0.00.29
P6 4 4.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.43.13 0.38.32 0.00.33
P6 5 5.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.45.48 0.39.24 0.01.25
P6 6 6.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.46.34 0.39.47 0.01.48
P6 7 7.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.47.09 0.40.12 0.02.14
P6 8 8.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.46.09 0.40.30 0.02.31
P6 9 10.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 DSQ    

Thur 3 - P6 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:15.05.00, Distance:4.98
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 1.07.54 1.00.41 0.00.00
P6 2 2.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 1.06.58 1.00.59 0.00.19
P6 3 3.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 1.10.25 1.03.12 0.02.31
P6 4 4.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 1.13.43 1.03.30 0.02.50
P6 5 5.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 1.15.10 1.04.28 0.03.47
P6 6 6.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 1.15.37 1.05.44 0.05.04
P6 7 7.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 1.15.02 1.06.19 0.05.38
P6 8 8.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 1.16.51 1.06.24 0.05.43
P6 9 9.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 1.22.15 1.11.33 0.10.52

Fri 1 - P6 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:13.20.00, Distance:3.17
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.46.24 0.40.51 0.00.00
P6 2 2.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.45.20 0.41.32 0.00.41
P6 3 3.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.48.06 0.41.36 0.00.45
P6 4 4.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.48.45 0.41.56 0.01.05
P6 5 5.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.48.09 0.43.33 0.02.42
P6 6 6.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.48.21 0.43.45 0.02.54
P6 7 7.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.52.35 0.45.56 0.05.04
P6 8 8.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.53.37 0.47.20 0.06.29
P6 9 9.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.54.38 0.47.49 0.06.58

Fri 2 - P6 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 6, Finishes:Finish time, Time:14.57.00, Distance:4.36
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P6 1 1.0 Dos Sierra 26 87 Paul Faget 2600 0.43.34 0.37.15 0.00.00
P6 2 2.0 Xcentric Hotfoot 31 123 G. Morris/ C. Brady 69196 0.47.49 0.38.53 0.01.38
P6 3 3.0 Uno Sierra 26 72 Brad Butler 26001 0.45.28 0.40.14 0.02.59
P6 4 4.0 South lake Union Trolley Rocket 22 105 Alan Barnes CAN 1 0.48.14 0.40.36 0.03.22
P6 5 5.0 Go Fish J-80 129 Jerry Judd 282 0.50.18 0.40.56 0.03.41
P6 6 6.0 Bad Dog Antrim 27 87 Brad Terpstra 28274 0.47.27 0.41.08 0.03.53
P6 7 7.0 Chaos J-29 126 Michael Axtman 42728 0.50.30 0.41.21 0.04.06
P6 8 8.0 Here & Now J-29 119 Pat Denny 31834 0.50.05 0.41.26 0.04.11
P6 9 9.0 Skye Rocket J-80 129 William McKinnon 1 0.54.08 0.44.46 0.07.31

Tu 1 - P7 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:13.24.00, Distance:2.58
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.40.03 0.34.30 0.00.00
P7 2 2.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.40.43 0.34.55 0.00.25
P7 3 3.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.41.08 0.35.27 0.00.57
P7 4 4.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.41.24 0.35.51 0.01.21
P7 5 5.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.41.33 0.35.52 0.01.22
P7 6 6.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.41.57 0.36.09 0.01.39
P7 7 7.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.42.19 0.36.15 0.01.45
P7 8 8.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.42.28 0.36.29 0.01.59
P7 9 9.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.43.12 0.37.39 0.03.09
P7 10 10.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.47.27 0.41.00 0.06.30

Tu 2 - P7 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:14.49.00, Distance:3.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.41.30 0.34.38 0.00.00
P7 2 2.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.41.29 0.34.47 0.00.08
P7 3 3.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.41.46 0.34.54 0.00.16
P7 4 4.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.42.16 0.34.56 0.00.18
P7 5 5.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.43.20 0.35.32 0.00.54
P7 6 6.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.42.25 0.35.43 0.01.04
P7 7 7.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.43.03 0.36.02 0.01.24
P7 8 8.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.42.58 0.36.16 0.01.37
P7 9 9.5 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.43.41 0.36.40 0.02.02
P7 9 9.5 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.43.54 0.36.40 0.02.02

Tu 3 - P7 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P7, Finishes:Finish time, Time:15.52.00, Distance:2.25
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.45.00 0.40.10 0.00.00
P7 2 2.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.46.16 0.41.26 0.01.16
P7 3 3.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.47.09 0.42.05 0.01.55
P7 4 4.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.48.18 0.43.14 0.03.04
P7 5 5.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.48.44 0.43.47 0.03.37
P7 6 6.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.49.46 0.44.09 0.03.59
P7 7 7.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.50.06 0.44.49 0.04.39
P7 8 8.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.50.02 0.45.12 0.05.02
P7 9 9.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.50.32 0.45.35 0.05.25
P7 10 10.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.51.53 0.46.40 0.06.30

Wed 1 - P7 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:14.04.00, Distance:4.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.51.00 0.42.21 0.00.00
P7 2 2.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.52.34 0.43.43 0.01.22
P7 3 3.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.52.24 0.43.45 0.01.24
P7 4 4.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.52.49 0.43.46 0.01.25
P7 5 5.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.53.56 0.43.53 0.01.32
P7 6 6.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.52.57 0.43.54 0.01.33
P7 7 7.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.53.06 0.44.15 0.01.54
P7 8 8.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.53.43 0.44.24 0.02.03
P7 9 9.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.53.55 0.44.28 0.02.07
P7 10 10.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.53.42 0.45.03 0.02.42

Wed 2 - P7 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.29.00, Distance:2.9
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.38.24 0.32.01 0.00.00
P7 2 2.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.38.25 0.32.11 0.00.10
P7 3 3.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.38.50 0.32.19 0.00.17
P7 4 4.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.38.49 0.32.26 0.00.25
P7 5 5.5 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.39.12 0.32.58 0.00.57
P7 5 5.5 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.39.29 0.32.58 0.00.56
P7 7 7.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.39.48 0.33.34 0.01.33
P7 8 8.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.40.30 0.33.41 0.01.40
P7 9 9.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.40.53 0.34.10 0.02.09
P7 10 10.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.41.52 0.34.37 0.02.36

Wed 3 - P7 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:16.33.00, Distance:2.11
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.26.42 0.22.10 0.00.00
P7 2 2.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.27.50 0.23.11 0.01.02
P7 3 3.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.27.57 0.23.18 0.01.09
P7 4 4.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.28.05 0.23.20 0.01.10
P7 5 5.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.28.16 0.23.31 0.01.21
P7 6 6.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.28.14 0.23.42 0.01.32
P7 7 7.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.29.08 0.24.10 0.02.01
P7 8 8.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.28.54 0.24.22 0.02.12
P7 9 9.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.30.00 0.25.07 0.02.57
P7 10 10.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.31.48 0.26.32 0.04.22

Thur 1 - P7 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:12.40.00, Distance:3.59
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.47.53 0.39.59 0.00.00
P7 2 2.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.48.31 0.40.26 0.00.27
P7 3 3.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.48.45 0.41.02 0.01.03
P7 4 4.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.49.37 0.41.32 0.01.33
P7 5 5.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.49.22 0.41.39 0.01.40
P7 6 6.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.49.48 0.41.54 0.01.55
P7 7 7.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.51.23 0.42.25 0.02.25
P7 8 8.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.51.28 0.43.02 0.03.03
P7 9 9.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.51.36 0.43.17 0.03.18
P7 10 10.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.51.13 0.43.30 0.03.31

Thur 2 - P7 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:13.48.00, Distance:3.23
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.42.58 0.35.52 0.00.00
P7 2 2.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.43.46 0.36.49 0.00.58
P7 3 3.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.44.27 0.37.11 0.01.19
P7 4 4.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.44.30 0.37.14 0.01.22
P7 5 5.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.44.31 0.37.34 0.01.43
P7 6 6.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.44.41 0.37.35 0.01.43
P7 7 7.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.44.36 0.37.39 0.01.48
P7 8 8.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.45.54 0.38.25 0.02.33
P7 9 9.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.46.27 0.38.52 0.03.00
P7 10 10.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.47.15 0.39.11 0.03.19

Thur 3 - P7 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.10.00, Distance:3.84
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.55.48 0.47.33 0.00.00
P7 2 2.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.56.00 0.47.45 0.00.12
P7 3 3.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.56.27 0.47.49 0.00.16
P7 4 4.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.57.23 0.48.45 0.01.12
P7 5 5.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.57.46 0.49.31 0.01.58
P7 6 6.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.59.44 0.51.17 0.03.44
P7 7 7.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 1.01.26 0.52.32 0.05.00
P7 8 8.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 1.02.31 0.53.30 0.05.57
P7 9 9.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 1.03.44 0.54.08 0.06.35
P7 10 10.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 1.03.09 0.54.42 0.07.09

Fri 1 - P7 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:13.25.00, Distance:3.17
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.45.46 0.38.38 0.00.00
P7 2 2.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.47.15 0.40.26 0.01.48
P7 3 3.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.47.54 0.41.05 0.02.27
P7 4 4.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.49.10 0.42.12 0.03.34
P7 5 5.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.49.35 0.42.37 0.03.59
P7 6 6.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.49.43 0.42.54 0.04.16
P7 7 7.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.50.29 0.43.02 0.04.24
P7 8 8.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.50.39 0.43.31 0.04.53
P7 9 9.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.52.06 0.44.11 0.05.32
P7 10 10.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.53.55 0.46.34 0.07.56

Fri 2 - P7 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 7, Finishes:Finish time, Time:15.02.00, Distance:4.36
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P7 1 1.0 Symbiosis S2 9.1 135 Lance Staughton 50491 0.47.33 0.37.44 0.00.00
P7 2 2.0 Blue Martini Olson 911 129 Laney Gale 41279 0.47.35 0.38.13 0.00.28
P7 3 3.0 Shattered Santana 30/30 132 Mark Hood 59964 0.47.51 0.38.15 0.00.31
P7 4 4.0 Rubicon S2 9.1 135 Mel Marshel 69320 0.49.33 0.39.44 0.02.00
P7 5 5.0 Jasmina Santana 30/30 132 Frank Rogers 87061 0.50.25 0.40.49 0.03.05
P7 6 6.0 Beyond Chaos C&C 33-2 CB 150 Tom Guenther 85 0.52.16 0.41.22 0.03.38
P7 7 7.0 Kowloon Olson 911 129 Ken Chin 17 0.50.53 0.41.31 0.03.46
P7 8 8.0 Imzadi Laser 28 141 Doug Ullmer 118 0.52.01 0.41.46 0.04.02
P7 9 9.0 Slingshot J-30 139 Grady Morgan 30112 0.52.53 0.42.47 0.05.03
P7 10 10.0 Bodacious Beneteau 35.5 129 J Rosenbach 73392 0.55.52 0.46.30 0.08.45

Tu 1 - P8 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:13.29.00, Distance:2.58
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.39.15 0.31.54 0.00.00
P8 2 2.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.40.11 0.32.58 0.01.04
P8 3 3.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.41.12 0.33.28 0.01.34
P8 4 4.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.41.41 0.34.12 0.02.18
P8 5 5.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.40.32 0.34.13 0.02.19
P8 6 6.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.42.00 0.34.31 0.02.37
P8 7 7.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.45.00 0.35.04 0.03.10
P8 8 8.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.43.09 0.35.09 0.03.15
P8 9 9.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.43.14 0.35.53 0.03.59
P8 10 10.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.46.34 0.36.07 0.04.13
P8 11 11.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.43.59 0.36.38 0.04.44
P8 12 12.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.44.00 0.36.47 0.04.53
P8 13 13.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.44.36 0.36.52 0.04.58
P8 14 14.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.44.32 0.37.11 0.05.17
P8 15 15.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 0.46.15 0.37.21 0.05.27

Tu 2 - P8 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:14.54.00, Distance:3.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.40.40 0.31.56 0.00.00
P8 2 2.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.41.02 0.32.08 0.00.13
P8 3 3.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.41.44 0.32.41 0.00.45
P8 4 4.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.42.17 0.32.55 0.01.00
P8 5 5.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.41.55 0.33.01 0.01.06
P8 6 6.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.40.45 0.33.06 0.01.11
P8 7 7.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.43.00 0.34.06 0.02.11
P8 8 8.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.43.18 0.34.15 0.02.19
P8 9 9.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.44.15 0.34.53 0.02.58
P8 10 10.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.44.34 0.34.54 0.02.58
P8 11 11.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.44.22 0.35.28 0.03.33
P8 12 12.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.44.20 0.35.36 0.03.40
P8 13 13.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.48.33 0.36.32 0.04.36
P8 14 14.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.50.13 0.37.35 0.05.39
P8 15 15.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 0.51.11 0.40.25 0.08.29

Tu 3 - P8 Fleet - 7/20/10 at 

Start:P8, Finishes:Finish time, Time:15.57.00, Distance:2.25
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.49.03 0.42.45 0.00.00
P8 2 2.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.50.58 0.44.33 0.01.48
P8 3 3.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.50.28 0.44.57 0.02.12
P8 4 4.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.51.44 0.45.19 0.02.34
P8 5 5.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.52.16 0.45.31 0.02.46
P8 6 6.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.52.44 0.45.46 0.03.00
P8 7 7.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.52.43 0.46.18 0.03.33
P8 8 8.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.53.21 0.46.50 0.04.04
P8 9 9.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.53.40 0.47.15 0.04.30
P8 10 10.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.54.07 0.47.36 0.04.50
P8 11 11.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.54.42 0.48.24 0.05.39
P8 12 12.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.58.35 0.49.55 0.07.10
P8 13 13.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.57.15 0.50.30 0.07.45
P8 14 14.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 1.02.00 0.54.14 0.11.29
P8 15 15.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 1.05.32 0.56.25 0.13.40

Wed 1 - P8 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:14.09.00, Distance:4.02
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.52.14 0.40.47 0.00.00
P8 2 2.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.53.36 0.41.32 0.00.46
P8 3 3.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.53.27 0.42.00 0.01.13
P8 4 4.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.53.28 0.42.13 0.01.26
P8 5 5.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.54.04 0.42.25 0.01.38
P8 6 6.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.52.53 0.43.02 0.02.15
P8 7 7.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.54.43 0.43.04 0.02.17
P8 8 8.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.59.08 0.43.39 0.02.53
P8 9 9.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.56.35 0.45.08 0.04.21
P8 10 10.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.56.37 0.45.10 0.04.23
P8 11 11.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.56.35 0.45.20 0.04.33
P8 12 12.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.59.01 0.46.33 0.05.47
P8 13 13.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 1.03.08 0.46.51 0.06.05
P8 14 14.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.59.09 0.47.05 0.06.19
P8 15 15.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 1.01.36 0.47.44 0.06.57

Wed 2 - P8 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.34.00, Distance:2.9
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.36.29 0.28.13 0.00.00
P8 2 2.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.36.48 0.28.41 0.00.28
P8 3 3.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.37.36 0.28.54 0.00.41
P8 4 4.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.38.14 0.29.58 0.01.45
P8 5 5.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.38.08 0.31.02 0.02.49
P8 6 6.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.42.18 0.31.08 0.02.55
P8 7 7.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.39.49 0.31.24 0.03.11
P8 8 8.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.40.25 0.32.00 0.03.47
P8 9 9.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.40.22 0.32.06 0.03.53
P8 10 10.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.41.35 0.32.36 0.04.22
P8 11 11.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.41.14 0.33.07 0.04.54
P8 12 12.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.42.47 0.34.05 0.05.52
P8 13 13.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.46.15 0.34.30 0.06.17
P8 14 14.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 0.46.00 0.36.00 0.07.47
P8 15 16.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 OCS    

Wed 3 - P8 Fleet - 7/21/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:16.38.00, Distance:2.11
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.29.26 0.23.25 0.00.00
P8 2 2.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.29.30 0.23.29 0.00.04
P8 3 3.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.29.42 0.23.48 0.00.22
P8 4 4.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.30.15 0.24.08 0.00.43
P8 5 5.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.30.25 0.24.24 0.00.59
P8 6 6.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.30.46 0.24.39 0.01.14
P8 7 7.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.30.44 0.24.43 0.01.18
P8 8 8.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.31.10 0.24.50 0.01.25
P8 9 9.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.30.28 0.25.18 0.01.53
P8 10 10.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.31.57 0.25.25 0.01.59
P8 11 11.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.32.00 0.25.40 0.02.15
P8 12 12.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.31.54 0.26.00 0.02.34
P8 13 13.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.34.12 0.26.05 0.02.39
P8 14 14.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.34.41 0.26.08 0.02.43
P8 15 15.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 0.35.04 0.27.47 0.04.22

Thur 1 - P8 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:12.45.00, Distance:3.59
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.49.38 0.39.35 0.00.00
P8 2 2.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.52.00 0.41.14 0.01.39
P8 3 3.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.50.07 0.41.19 0.01.44
P8 4 4.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.51.34 0.41.20 0.01.45
P8 5 5.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.51.56 0.41.42 0.02.07
P8 6 6.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.52.20 0.41.55 0.02.20
P8 7 7.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.52.40 0.42.26 0.02.51
P8 8 8.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.54.26 0.44.01 0.04.26
P8 9 9.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.54.07 0.44.04 0.04.29
P8 10 10.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.58.47 0.44.58 0.05.23
P8 11 11.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.55.17 0.45.03 0.05.28
P8 12 12.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 1.00.23 0.45.51 0.06.16
P8 13 13.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.57.03 0.45.55 0.06.20
P8 14 14.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 1.01.21 0.48.58 0.09.23
P8 15 15.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 1.00.06 0.49.20 0.09.45

Thur 2 - P8 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:13.56.00, Distance:3.23
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.45.42 0.36.30 0.00.00
P8 2 2.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.46.18 0.36.37 0.00.07
P8 3 3.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.44.40 0.36.45 0.00.16
P8 4 4.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.46.51 0.37.48 0.01.19
P8 5 5.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.48.18 0.39.06 0.02.36
P8 6 6.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.49.22 0.40.10 0.03.40
P8 7 7.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.49.30 0.40.18 0.03.48
P8 8 8.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.49.56 0.40.53 0.04.24
P8 9 9.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.50.43 0.41.21 0.04.51
P8 10 10.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.51.37 0.42.15 0.05.45
P8 11 11.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.56.48 0.44.22 0.07.52
P8 12 12.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.54.50 0.44.49 0.08.20
P8 13 13.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.55.04 0.45.23 0.08.53
P8 14 14.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.59.41 0.46.36 0.10.06
P8 15 15.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 1.01.13 0.50.04 0.13.35

Thur 3 - P8 Fleet - 7/22/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.15.00, Distance:3.84
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 1.00.56 0.49.59 0.00.00
P8 2 2.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 1.01.25 0.50.28 0.00.29
P8 3 3.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 1.02.46 0.51.15 0.01.15
P8 4 4.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 1.02.30 0.51.45 0.01.46
P8 5 5.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 1.02.51 0.52.06 0.02.07
P8 6 6.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 1.01.38 0.52.14 0.02.14
P8 7 7.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 1.03.38 0.52.30 0.02.30
P8 8 8.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 1.03.43 0.52.35 0.02.35
P8 9 9.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 1.04.59 0.54.02 0.04.03
P8 10 10.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 1.06.20 0.54.26 0.04.26
P8 11 11.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 1.09.19 0.54.32 0.04.33
P8 12 12.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 1.05.49 0.54.52 0.04.53
P8 13 13.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 1.08.42 0.57.11 0.07.11
P8 14 14.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 1.10.54 0.57.39 0.07.40
P8 15 15.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 1.14.44 0.59.11 0.09.12

Fri 1 - P8 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:13.30.00, Distance:3.17
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.51.26 0.39.14 0.00.00
P8 2 2.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.47.01 0.39.15 0.00.01
P8 3 3.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.48.58 0.39.56 0.00.42
P8 4 4.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.50.00 0.41.07 0.01.54
P8 5 5.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.51.05 0.42.03 0.02.49
P8 6 6.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.52.39 0.43.27 0.04.14
P8 7 7.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.53.02 0.43.31 0.04.18
P8 8 8.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.52.56 0.43.44 0.04.31
P8 9 9.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.53.09 0.44.07 0.04.53
P8 10 10.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.54.04 0.44.14 0.05.01
P8 11 11.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.53.49 0.44.47 0.05.33
P8 12 12.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.59.38 0.46.48 0.07.34
P8 13 16.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 OCS    
P8 13 16.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 OCS    
P8 13 16.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 OCS    

Fri 2 - P8 Fleet - 7/23/10 at 

Start:Start 8, Finishes:Finish time, Time:15.12.00, Distance:2.12
Fleet Rank Points Boat Type PHRF Skipper SailNo Elapsed Corrected BCE
P8 1 1.0 Moore-On Moore 24 168 Chris Rosinski 4 0.26.51 0.20.55 0.00.00
P8 2 2.0 Arturo the Aqua Boy S2 7.9 180 Dan Westra/ Tim Ruhl 59976 0.27.49 0.21.27 0.00.33
P8 3 3.0 Skookum Too Martin 241 171 George Brown 79088 0.28.00 0.21.57 0.01.03
P8 4 4.0 Stimulus Package Wavelength 24 171 Ryan Mitchell 32702 0.28.05 0.22.02 0.01.08
P8 5 5.0 Dragonfly Martin 241 171 Karen Anderson 241 0.28.11 0.22.08 0.01.14
P8 6 6.0 Ohana Olson 25 174 Bill Schafer 69219 0.28.21 0.22.12 0.01.17
P8 7 7.0 Surfin' Bird Wavelength 24 171 Eric Beemer 18124 0.28.24 0.22.21 0.01.27
P8 8 8.0 Shenanigans B-25 147 Scott Ellis 46033 0.27.40 0.22.28 0.01.34
P8 9 9.0 Majic Juan SJ 24 231 Shannon Buys 29806 0.30.49 0.22.39 0.01.44
P8 10 10.0 Sugar Magnolia S2 7.9 180 Scott Awalt 69358 0.29.28 0.23.06 0.02.12
P8 11 11.0 Hukilau Olson 25 174 Bob Ullmer 22 0.29.30 0.23.21 0.02.26
P8 12 12.0 BOB Martin 242 168 Steve Weir 79 0.29.24 0.23.28 0.02.33
P8 13 13.0 Toucan Hunter 207 Dennis Tanner 06942 0.31.55 0.24.36 0.03.41
P8 14 14.0 Little Blackie US25 243 Tom Black 25 0.33.16 0.24.41 0.03.46
P8 15 15.0 Lucky Jim J-24 186 Jim McAlpine 3202 0.31.45 0.25.11 0.04.16

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNSCame to the start area but did not startVaries
DSQDisqualificationVaries
OCSOn course side at start or broke rule 30.18, 16
RAFRetired after finishing9
TLETime Limit Expired3

http://cycseattle.org

http://whidbeyislandraceweek.com

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com